Ezt a weboldalt a G-Portl Histria portlpt versenyre hoztam ltre. Szvesen neveztem a versenyre, mert imdom Svdorszgot s lvezettel tltttem fel a portlt tartalommal. Az egyik leggynyrbb orszg a vilgon. Jellemz szavak r: sznes, hideg, hvs, erdk, blk, tenger, zld, kk, termszet, vz, jg, szikla, fenyerd, tavak, jvorszarvas, lappfld, jghotel...
Svdorszg, vagy hivatalos nevn a Svd Kirlysg, egy skandinv orszg szak-Eurpban. Az orszg szrazfldi hatrait nyugaton Norvgia, szakkeleten Finnorszg kpezi.
Fvros: Stockholm llamforma: alkotmnyos monarchia Kirly: XVI. Kroly Gusztv Miniszterelnk: Stefan Lfven Pnznem: Svd korona Valls: evanglikus (85%) EU csatlakozs: 1995. 01. 01. Npessg: 9,593 milli (2013.) Brutt hazai termk: 579,7 millird USD (2013.) Hivatalos nyelv: Svd nyelv Nemzeti mott: Fr Sverige i tiden Hivatalos oldal:sweden.se
Kedvenc svd egyttesem
Legszvesebben az sszes szmukat kitennm ide, de az azrt tlzs lenne, gy erre esett a vlasztsom :) A 90-es vekben nagyon hres egyttes volt az Ace of Base az egsz vilgon. Pont ezrt 1997 jliusban hivatalosak voltak Viktria hercegn (a svd kirly legidsebb gyermeke) szletsnapi partijra is.
Az Evolution-SR (Online szimultoros bajnoksg) versenyzi a svdorszgi Hljes Rally Cross plyn mrtk ssze az erejket. A plya nagyon rdekes vonalvezetst biztostott, lass-gyors kanyarok, hossz egyenesek, ugratok, egy szval, minden ami egy Rally Cross plyhoz kell. A cikk folytatsa itt.
A svd nyelv trtnete
A svd nyelv (svdl svenska) az indoeurpai nyelvek germn csaldjba tartoz szak-germn, avagy skandinv nyelv. Legkzelebbi rokona a dn, mellyel egytt az szak-germn nyelvek keleti csoportjt alkotjk, mg a nyugati ghoz a norvg, a ferer s az izlandi nyelvek tartoznak. Ezek kztt a nyelvek kztt a rokonsg oly kzeli, hogy a svdek, norvgok s dnok sajt anyanyelvket hasznlva tbb-kevsb megrtik egymst. A fldrajzilag tvolabb fekv terleteken beszlt skandinv nyelvek, az izlandi s ferer azonban ms helyzetben vannak. Utbbiak sajt, elszigetelt fejldsi utat jrtak be, s a kontinensen l skandinv beszlk mr nem rtik meg ezeket a nyelveket. A svd nyelv anyanyelvi beszlinek szma kb. 9 milli. Svdorszgban s Finnorszgban hivatalos nyelv.
Trtnete
A svd latinbets rsbelisg egyik legkorbbi emlke az 1280-as vekbl szrmaz ldre Vstgtalagen, Vstergtland tartomny korabeli trvnyeinek gyjtemnye.
Gustav Vasa Biblijnak cmoldala 1541-bl. "A ncik tvettk a hatalmat Ausztriban. A nmet hadsereg tmasrozott a hatron" ("Nazisterna ha tagit makten i sterrike. Tyska trupper marschera in ver grnsen.") Az igk tbbesszm ragozs alakjait, mely jl kivehet az stergtlands Dagblad 1938-as szmnak cmoldalrl, egszen az 1950-es vekig hasznltk.
A skandinv terletek els lakosai feltehetleg finnugor nyelvet beszl halsznpek voltak, akikrl kevs trgyi emlk maradt fent. Ennek oka a jg folyamatos elrenyomulsa s visszahzdsa. Az els indoeurpai nyelvet beszlk valsznleg az i. e. 4. vezredben rkeztek meg. Az els germn hangeltolds, amely a germn nyelveket elvlasztotta a tbbi indoeurpai (vagy indogermn) nyelvtl, csak az i. e. 11-3. szzad folyamn ment vgbe.
A skandinv nyelvekrl az els rsos emlkeket a rnajelekkel elltott sremlkek, menhrek alkotjk. A nyelv llapott ekkor a 16 karakteres rnabcvel rtk le, azonban ebben sok hangprt azonos jel jellt. (Azonos jel volt pldul a magas s mly magnhangzprokra[3]). A skandinv nyelvek ekkoriban mg csak dialektusok szintjn klnltek el, s a Skandinviban l germnok lettere jrszt a mai Dnia, Dl-Svdorszg s Dl-Norvgia terletre korltozdott. Az szaki s keleti skandinv terletek laki az urli nyelvet beszl lappok s finnek voltak.
A 8-9. szzadban indultak meg a viking kalandozsok, melyek sorn a Norvgiban l vikingek Izlandra s Grnlandra hajztak, a dn vikingek Angliban telepedtek le (Danelaw, ang. Danelagh, ill. dn Danelagen) s a nyugat-eurpai partvidket fosztogattk, mg a mai Kzp-Svdorszg terletn l svea npek keleti irnyba vndoroltak, ahol megszerveztk az els orosz llamokat. k voltak a vargok, vagyis a svd vikingek. A viking kalandozsok jelentsge nyelvtrtneti szempontbl abban rejlik, hogy a hadvisel skandinvok nyelve jelentsen befolysolta a meghdtott, vagy fosztogatott npek nyelveit. Az orosz nyelv ksbbi fejldsre (elssorban a szemlynevek tekintetben[3]) pldul jelentsen hatott az szaki jvevnyek nyelve.
Skandinv eredet orosz nevek a kvetkezk: Olga (eredete: Hlgi), Igor (eredete feltehetleg: Yngvarr), valamint Oleg.[5]
A svd (s a tbbi szaki nyelv) fejldsre nagy hatst gyakorolt a keresztnysg 1050-es felvtele utn a latin nyelv is, mely az szaki nyelvet mind szkincsben, mind formailag gyaraptotta. Az ezt kvetkez idszak utn vltotta fel a rnarst a latin bethasznlat.
A svd csak a 13. szzadban kezdett elklnlni a tbbi szakgermn nyelvtl. A fejlds eredmnyeknt kialakult az svd s az dn nyelv, amelyek egymsra jobban hasonltottak, mint az szakgermn nyelvek msik gra, az norvg s az izlandi nyelvekre. Az nll fejldsnek nagy lkst adott a I. Vasa Gusztv vezetsvel elrt 1523-as levls a kalmari unibl, ez Svdorszg tulajdonkppeni megalakulsnak idpontja. A nyelv tovbb gazdagodott a nyelvi jtsi trekvsek kvetkeztben is, melyeket egyfell a Bibliafordtsaik rvn Laurentius Andreæ s a Petri fivrek vezettek, de hasonlan pozitvan hatottak a XVII. sz.-ban Stjernhjelm, a 18. szzadban Olof von Dalin vezette reform- s nyelvtiszttsi trekvsek is. A nyelv fejlesztsben s polsban egyes kirlyok is aktvan rszt vettek, gy pldul I. Vasa Gusztv, II. Gusztv Adolf.
A Hansa kereskedelemben val rszvtel miatt a svdet jelentsen befolysolta a kzpfelnmet nyelv, mely egyfell a szkincsben, msfell bizonyos eltagokban s elljrszkban jelenik meg. A svd nyelv fejldshez hozzjrult a Gtok Trsasga ltal felvirgoztatott nemzeti irodalom is. A szmos pozitv hats hatalmas lkst adott egy termszetes fejldsi folyamat kibontakozshoz, melynek eredmnyeknt a svd nyelv a 18. szzad kezdettl magas irodalmi fokot rt el
A svdre ezenkvl bizonyos hatst gyakorolt – elssorban jvevnyszavak tekintetben – a francia nyelv, egyrszt a felvilgosods kora utni idszakban, msrszt a napleoni hbork korszakban a svd trnra meghvott Jean Baptiste Bernadotte tbornok ltal megalaptott, francia eredet Bernadotte-hz kapcsn, amelynek tagjai egybknt a mai napig Svdorszg trnjn lnek. Manapsg a svdre a legnagyobb hatst az angol nyelv gyakorolja, illetve egy prhuzamosan foly jelensg a dialektusok visszahzdsa, a tmegmdia egysgest hatsa rvn.
Jvevnyszavak a svd nyelvben
Trtnelmi jelentsgbl s politikai-hatalmi-kereskedelmi pozcijbl addan a svd nyelv szmos ms, eurpai nyelvvel kerlt rintkezsbe. Ezek a nemzetkzi kapcsolatok a svd nyelv fejldst is befolysoltk, jvevnyszavakkal gazdagtva azt. A svdre leginkbb hat nyelvek a latin, a nmet s a francia voltak, manapsg pedig az angol formlja jelentsen a nyelvet.
ltalban igaz az sszes germn nyelvre, hogy a latin nyelv hatst kt idszakban ltk t. Elszr a rmaiakkal keresked germnok vettek t latin szavakat, ezek olyan jl betagozdtak a germn nyelvekbe, hogy latin eredetk mra alig felismerhet. Ilyen szavak a kzlekedssel s kereskedelemmel kapcsolatos szavak, mint pldul a latin carrus a krra ("kocsi") szban, vagy a latin caupo a kpa ("vsrolni") szban. Hasonlan a rgi latinbl erednek a vin ("bor"), s re (lat.: aureus, eredetileg: "aranyrme") szavak. A svd "ld", azaz gås sz is a latin ganta szra vezethet vissza.
Kelta jvevnyszavak a svd nyelvben a rik ("gazdag"), s a jrn ("vas", "vasrc") szavak.
A latin nyelv hatsnak msik nagy idszaka a keresztnysg terjedsnek idszaka a kzpkorban. Szmos vallssal kapcsolatos sz ered a kzpkori egyhz latin szkincsbl, kztk felsorolhatk a magyar szemnek is ismers advent, altare, biskop, kloster, martyr s paradis szavak. Az egyhz tevkenysge azonban tovbbi szavakkal is gyaraptotta a nyelvet, gy kerltek a svdbe latin eredet szakmai kifejezsek, mint pldul az ympa, mely a latin imputera szbl ered, s "oltst", "szemezst" jelent. (Mindkt sz esetn a kertszethez kthet szavakrl van sz.)
A svd nyelvre mig szrevehet hatst gyakorolt a kzpfelnmet nyelv, mellyel a svdek a Hanza-kereskedelem kapcsn kerltek kapcsolatba. Ezek a jvevnyszavak elssorban adminisztrcis intzmnyekkel, s ltalban az adminisztrcival, valamint a kereskedelemmel kapcsolatos kifejezsek, mint pldul borgmstare ("polgrmester"), fogde ("trvnyszolga"), stad ("vros"), kpman ("keresked"), skomakare ("cipsz"), snickare ("asztalos"), mynt ("rme"), rnta ("kamat"). rdekes mdon olyan szavakat is "klcsnztt" a svd a nmettl, melyeknek abban az idben voltak svd megfelelik is, st, utbbiak a mai napig tovbblnek stilisztikailag megvltozva. Ilyen szavak a fråga ("krds") s a språk ("nyelv"), melyek svd eredet megfeleli spria s mal (mål).
A 16. szzadban a Hanza kereskedelem hatalmi befolysa jelentsen cskkent, azonban a nmet terletekrl egsz Eurpra kihat reformci tovbb erstette a nmet hatst. Igaz, a lutheri Biblia- fordts ltal inspirlt svd fordts Gustav Vasa ltal jelents lkst adott a svd nemzeti nyelv kibontakozsnak is. A reformcit kvet hbors idszak hozta a svd nyelvbe a hadviselssel kapcsolatos, nmet eredet szavakat, mint pldul: ammunition ("munci"), furir ("rmester"), fltskr ("felcser") s gevr ("fegyver"). A holland nyelvbl a svd szmos pnzgyi s bankkal kapcsolatos kifejezst klcsnztt.
A 18. szzad sorn szmos idegen sz kerlt a svd nyelvbe. Kztk szmos katonai kifejezs, mint pldul kasern, marin s pluton. Szmos mellknvvel is gazdagodott a svd, melyek fleg a francibl erednek. Ilyenek: blond, charmant, fatal, modern, vagy populr, de ebben az idszakban kerltek a svdbe – szintn a francibl – a byrå ("iroda"), a salong, az aktr ("sznsz"), a replik, a champagne, vagy a kastrull ("serpeny") szavak.
Az ezt a korszakot kvet ipari forradalom idszaka az angol nyelv hatsnak ersdst hozta magval. Az angolbl rkeztek a svdbe a bojkott, a lokomotiv, a pyjamas, a trål, a vinsch, vagy a whiskey szavak. A francia konyha is ebben az idszakban, azaz a 19. szzadban hozta Svdorszgba a fil, frs s omelett szavakat. A politikai let j jelensgeinek lersai is francia kzvettssel rkeztek: byråkrat ("brokrata"), socialism. A kor nmet jvevnyszavai kztt felsorolhatk: mauser, muta in, valamint a rutscha ("csszni").
A modern kor elssorban a technika vvmnyainak angol szavait importlja a svd nyelvbe, mint pldul modem, Internet s spam. Az angol eredet szavakat gyakran az eredeti ejtst tkrzve, svdes formban rjk, pldul tejp ("ragasztszalag"), rls ("sn"), kex vagy kx ("keksz"), tajma (idzteni), mejl ("mail"), sajt ("weboldal"). Az Eurpn kvli vilg nyelvei is gazdagtottk a svd nyelvet: a potatis ("burgonya") s tomat ("paradicsom") indin eredet szavak. A knguru s dingo angol kzvettssel kerlt a svd nyelvbe, de a szavak ausztrl eredetek. Keletrl rkeztek a svd nyelvbe az albbi szavak: mosk ("mecset"), brahman, kung fu, sushi.
Arab eredetek a svdben az amiral ("admirlis"), alkohol, hasard ("kockzat") szavak. Az orszgban l nagyszm arabnak ksznheten modern kori tvtelek is trtnnek, egyelre jobbra az ifjsgi nyelv szintjn, pldul jalla ("igyekezz!"), habibi ("kedvesem" illetve "csinos").
Magyar eredet szavak a svdben a gulasch ("prklt vagy gulysleves"), husar (huszr) s a hejduk ("brenc").
Svd jvevnyszavak a magyar nyelvben: ombudsman, szljd.
Dialektusok
Svdorszg dialektikus soksznsge a fldrajzi tvolsgokbl, valamint az ghajlati sajtossgokbl add regionlis elszigeteltsgbl ered. A dialektusok a kereskedelem rvn mr a trtnelmi idkben is rintkeztek egymssal, igazi egysgesl hats azonban csupn napjainkban felfedezhet a tmegmdia hatsa rvn.
A svd nyelvben a nyelvszek 6 f csoporton bell 20 klnbz dialektust klnbztetnek meg. A meglv dialektusok kzl, melyeken a 13. szzadtl mr trvnyek is rdtak, szmos don jelleggel br. A Svearike, azaz a Mlar-t melletti vidk dielaktusain kvl, melyek egybknt a svd irodalmi nyelv alapjt kpezik, kiemelend a dalarnai dialektus, valamint Gotland szigetnek sajtos dialektusa, mely elszigeteltsgbl addan sok tekintetben nagyfok eltrseket mutat a kontinentlis svd nyelvhez kpest.
A dialektusok mindegyike, a dalarnai, norrbotteni, valamint a gotlandi dialektusok kivtelvel egyenes kontinuumon haladva visszavezethet az szaki nyelvre, a norvg s a dn dialektusokkal egytt.
Sydsvenska, azaz dlsvd nyelvjrs Svdorszg dli tartomnyaiban
19. Jmshg, Blekinge;
20. Bara, Skåne;
Finnorszgban a nyelv helyi vltozatt a finlandssvenska-t beszlik, mely intoncijban s fonetikjban eltr az anyaorszgitl. A nyelvnek ez a vltozata megrztt rgebbi formkat, msrszt a finn nyelv hatsa al is kerlt.
Az irodalmi svd
A standard svd nyelv a fvros, Stockholm krnykn beszlt dialektusbl fejldtt ki. Az irodalmi nyelv megnevezse rikssvenska, azaz "birodalmi svd", vagy "nemzeti svd", ms megnevezsben hgsvenska, utbbi megnevezs azonban inkbb Finnorszg terletn hasznlatos, mg Svdorszgban az elbbi megnevezst hasznjk.
Apr rdekessg a Svd Kereskedelmi Intzet (Handelns Utredningsinstitut) 2005-s felmrse, melyben a megkrdezettek 54%-a nevezte meg az irodalmi svdet, mint azt a nyelvet, melyet a kereskedelemben elnyben rszestene (pldul zletemberekkel val trgyalsok sorn, vagy telefonos megkeressek alkalmval). A gotlandi s vrmlandi dialektusokkal szemben a megkrdezettek bizalmatlansgukat fejeztk ki. A norrlnska dialektust a megkrdezett 800 ember 25%-a nevezte olyan dialektusnak, melynek hallgatsa bizalmat breszt.
A svd ABC
A svd bc alapja a latinbets rs. Az å, , betk az bc utols pozciiban tallhatk. A svd bc betrendje, s az egyes betk kiejtse a kvetkezk szerint alakul:
A a
B b
C c
D d
E e
F f
G g
H h
I i
J j
/ɑː/
/beː/
/seː/
/deː/
/eː/
/ɛf/
/geː/
/hoː/
/iː/
/jiː/
K k
L l
M m
N n
O o
P p
Q q
R r
S s
T t
/koː/
/ɛl/
/ɛm/
/ɛn/
/uː/
/peː/
/kʉː/
/ær/
/ɛs/
/teː/
U u
V v
W w
X x
Y y
Z z
Å å
/ʉː/
/veː/
/'dɵbəl veː/
/ɛks/
/yː/
/'sɛːta/
/oː/
/æː/
/øː/
Idegen eredet szavakban, s csaldnevekben elfordul rsjel a fentieken kvl az , mely a rendhagy hangslyt hivatott jellni, ld. arm ("hadsereg"), id ("tlet"), vagy Wessn.
Svd igeragozs
Amikor egy svd ige ragozst keresed, a bab.la svd igeragoz eszkze nagy segtsgedre lehet a mindennapjaid sorn. A bab.la svd igeragoz eszkzvel gyorsan s knnyen kikeresheted akrmelyik svd ige ragozst. Nem csak a svd igk ragozsnak nzhetsz utna, hanem ms nyelveknek is. Csak menj vissza a bab.la igeragoz foldalra, s vlaszd ki a nyelvet, amit hasznlni szeretnl.
Svd igeragozs: Bet szerinti keress
Ha szeretnd megtudni, hogyan kell egy svd igt ragozni, csak rd be a szt a bab.la svd igeragozjnak keresjbe. Egy msik nagyon egyszer md a bab.la svd igeragozjnak betrend szerinti keresje, ahol brmelyik svd ige ragozst megtallhatod. Csak kattints a sz els betjre, s keresd ki a listbl amire szksged van. Klikkelj r, s pillanatokon bell meg is lthatod a keresett svd ige ragozst.
Svd ragozs tanulsa
Ha mr jrtl Svdorszgban, tanultl svdl az iskolban vagy az egyetemen, vagy egyszeren csak rdekel a svd nyelv, akkor a bab.la svd ragozja remek eszkz lehet szmodra. A bab.la igeragozja segt neked, hogy knnyebben megtanuld a svd nyelvet, j svd igk ragozst tanuld meg, vagy a mr megtanult svd igk ragozst ismteld. Ha tnyleg folykonyan szeretnl svdl beszlni, sokat kell gyakorolnod. A bab.la svd igeragozja remek eszkz a svd igk ragozsnak gyakorlsra. Utnanzhetsz egy svd ige ragozsnak, ha nem vagy biztos a szemlyben vagy esetben, s a bab.la svd igeragozjnak bet szerinti keresjt is hasznlhatod a svd igk ragozsnak tanulsakor. Ha egy j svd szt hallasz, aminek nem vagy biztos a helyesrsban, segthet, ha felrod a szt, s megkeresed a bab.la igeragozjban. Ha egy szrakoztatbb mdot keresel a svd nyelv gyakorlshoz, hasznlhatod a bab.la svd igeragoz jtkokat s kvzeket. A bab.la Kvzek nem csak a svd igk ragozsnak gyakorlsban segtenek, hanem te is megcsinlhatod a sajt svd igeragozs kvzedet. Egy msik szrakoztat mdszer a bab.la svd igeragoz Jtkok kiprblsa. Olyan jtkokkal, mint pldul a Memria a mr megtanult svd igk ragozst gyakorolhatod, s j igk ragozst is megtanulhatod. J szrakozst a svd igk ragozsnak fantasztikus vilghoz!