Svdorszg
www.sved-kiralysag.gportal.hu

 

 

dvzls

Ezt a weboldalt a G-Portl Histria portlpt versenyre hoztam ltre. Szvesen neveztem a versenyre, mert imdom Svdorszgot s lvezettel tltttem fel a portlt tartalommal. Az egyik leggynyrbb orszg a vilgon. Jellemz szavak r: sznes, hideg, hvs, erdk, blk, tenger, zld, kk, termszet, vz, jg, szikla, fenyerd, tavak, jvorszarvas, lappfld, jghotel...

 
Menpontok
 
Alapadatok

Svdorszg, vagy hivatalos nevn a Svd Kirlysg, egy skandinv orszg szak-Eurpban. Az orszg szrazfldi hatrait nyugaton Norvgia, szakkeleten Finnorszg kpezi.

Fvros: Stockholm
llamforma: alkotmnyos monarchia
Kirly: XVI. Kroly Gusztv
Miniszterelnk: Stefan Lfven
Pnznem: Svd korona
Valls: evanglikus (85%)
EU csatlakozs: 1995. 01. 01.
Npessg: 9,593 milli (2013.)
Brutt hazai termk: 579,7 millird USD (2013.)
Hivatalos nyelv: Svd nyelv
Nemzeti mott: Fr Sverige i tiden
Hivatalos oldal: sweden.se

 
Kedvenc svd egyttesem

Legszvesebben az sszes szmukat kitennm ide, de az azrt tlzs lenne, gy erre esett a vlasztsom :) A 90-es vekben nagyon hres egyttes volt az Ace of Base az egsz vilgon. Pont ezrt 1997 jliusban hivatalosak voltak Viktria hercegn (a svd kirly legidsebb gyermeke) szletsnapi partijra is.

 
ltztesd fel

Online ltztets jtk svd hagyomnyos ltzetekben.

Vagy fzzetek online svd hsgolykat :) megnzem

 
Auts jtk Svdorszgban

Az Evolution-SR (Online szimultoros bajnoksg) versenyzi a svdorszgi Hljes Rally Cross plyn mrtk ssze az erejket. A plya nagyon rdekes vonalvezetst biztostott, lass-gyors kanyarok, hossz egyenesek, ugratok, egy szval, minden ami egy Rally Cross plyhoz kell. A cikk folytatsa itt.

 
Svd irodalom

A svd irodalom fogalma magban foglalja a svd nyelven rdott, illetve a Svdorszgbl szrmaz rk mveit.

A Svdorszgbl szrmaz legrgebbi irodalmi szvegemlk a rki rnak, melyet a viking korban, 800 krl vstek. Az orszgban 1100 krl jelent meg a keresztnysg, miltal a terlet formlisan is tlpett a kzpkorba. Ebben az idben leginkbb a szerzetesek tudtak rni, akik azonban a latin nyelvet hasznltk. Emiatt ebbl az idszakbl csak kevs svd nyelvemlk maradt fenn. A svd irodalom igazn csak a 16. szzadban, a nyelv szablyozsa utn indult fejldsnek. Ez a szablyozs az 1541-ben megjelent bibliafordtshoz, a Gustav Vasa Biblihoz kthet.

A 17. szzadban, az oktatsi rendszer fejldse s a szekularizci adta szabadsg rvn tbb neves r is hozzjrult a svd nyelv fejldshez. Georg Stiernhielm volt az els svd nyelv klt; Johan Henric Kellgren rt elszr svd nyelv przai mvet; Carl Michael Bellman volt az els svd nyelv dalszerz; August Strindberg volt az els svd r s drmar, aki vilghrnvre tett szert. A 20. szzad els felben olyan hres rk alkottak, mint a Nobel-djas Selma Lagerlf s Pr Fabian Lagerkvist. Vilhelm Moberg 1949 s 1959 kztt rta meg A kivndorlk (Utvandrarna) cm ngyrszes regnyt, melyet a legjobb svd irodalmi alkotsok kztt tartanak szmon.

Az utbbi vtizedekben tbb svd r is nemzetkzi hrnvre tett szert. Kzjk tartozik a detektvregnyeket r Henning Mankell s a kmtrtneteket r Jan Guillou. Az egyik legismertebb svd r Astrid Lindgren, akinek gyerekknyveit tbb mint szz orszgban adtk ki. Trtneteinek legismertebb figuri Harisnys Pippi s Juharfalvi Emil.

Az szaki nyelv idszaka

A legtbb rnak inkbb gyakorlati, semmint irodalmi clokat szolglt (ltalban egy elhunyt emlkre emeltk ket, s leginkbb a halott nevt, jelentsebb tetteit, valamint hallnak helyt s krlmnyeit tartalmazzk), ezrt ezek leginkbb a nyelvszek s trtnszek szmra rdekesek. A legismertebb kivtel ezek kzl a rki rnak, melyet 800 krl vstek. Ez a ma ismert leghosszabb rnars, tbb saga s legenda rszlett tartalmazza, tbbfle verselsi formban. Egy rsze betrmes verselssel (fornyrdislag) rdott. A legtbben ezt tekintik a svd irodalom legkorbbi emlknek.

A kzpkor

Svdorszg trtnelmnek egyik legfontosabb esemnye az orszg keresztny hitre trtse volt, mely a svd irodalom tovbbi trtnett alapveten befolysolta.

A rgi irodalom talakulsrl tesz tanbizonysgot a gki rnak. Kpi vilga a ramsundi vsethez hasonl, de lthat rajta egy kereszt is, a kpek elrendezse pedig felbortja az ltaluk elmeslt mtosz esemnyeinek logikus menett. Brmi volt is keletkezsnek clja, a gki rnak tkletesen bemutatja, hogy a keresztnysg megjelensnek idejn hogyan tntek el a pogny mtoszok.

Ezutn az irodalmi szvegek klfldi mintkat kvettek. A keresztnysg 1200-ra megszilrdult s a kzpkori kultra is megjelent. rni ltalban csak a szerzetesek tudtak, de mg k sem jegyeztek le mindent. Teljes kziratok csak a 14. szzad elejtl maradtak fenn, ezek azonban latinul rdtak. A szzad vgrl mr teljes svd nyelv knyvek is fennmaradtak.

Az oktats az egyhz feladata volt, ezrt a korszak irodalma fkpp teolgiai s vallsi tmj. Az rott szvegek msik nagy csoportjt a trvnyek alkotjk.

A 16. s 17. szzad

A svd reformci irodalmn ltalnosan az 1526 s 1658 kz es idszakot rtik. A korszakot irodalmi szempontbl nem rtkelik nagyra, mivel fejlds helyett inkbb visszalpsnek tekinthet. Ennek legfbb oka Gustav Vasa azon trekvse volt, hogy minden nyomtatott kiadvny elzetes ellenrzsen s cenzrn essen t. Emiatt csak a Biblia s nhny ms, vallsi tmj m jelenhetett meg. Ezzel egyidben a katolikus kolostorokat kifosztottk, a katolikus knyveket pedig elgettk. A kirly nem tartotta fontosnak a magas szint oktats jraindtst, gy az 1477-ben alaptott Uppsalai Egyetem hanyatlsnak indult.

Ebben az idszakban viszonylag kevs r alkotott. A vrosi polgrsgnak kevs beleszlsa volt a kormnyzsba, a papsg hatskrt pedig ersen cskkentettk. Az 1520-as vekben vgbemen reformci szinte teljesen megfosztotta a papsgot korbbi politikai s gazdasgi slytl. Azoknak a svdeknek, akik magasabb szint mveltsgre vgytak, klfldi egyetemekre (pldul Rostockba vagy Wittenbergbe) kellett mennik.

Br a korszak kevssel jrult hozz a svd kultrhoz, mgis szilrd alapot biztostott a tovbbi fejldshez. A legfontosabb eredmny az 1541-ben elkszlt bibliafordts, a Gustav Vasa Biblia volt, mely az els egysges nyelvezet svd irodalmi m volt. A nyomdagp hasznlata lehetv tette, hogy az irodalom olyan csoportokhoz is eljusson, melyekhez korbban eslye sem volt.

A reformci mellett a korszak msik fontos eszmje a gticizmus volt, mely Svdorszg si trtnelmt dicstette.

A renesznsz irodalma

A svd trtnelem 1648 s 1718 kztti szakaszt a Svd Birodalom idszakaknt tartjk szmon. Ez rszben egybeesik egy j irodalmi korszakkal, melyre a svd irodalmi hagyomnyok kezdeteknt tekintenek.

Az 1658-tl 1732-ig terjed idszakot a svd renesznsz irodalom kornak nevezik. Georg Stiernhielm 1658-ban adta ki Hercules cm mvt, az els svd nyelv, hexameterben rt verset.

Amikor Svdorszg nagyhatalomm vlt, egy j, kzposztlyhoz ktd kultra alakult ki. A reformci kortl eltren az oktats mr nem pusztn egyhztani trgyakbl, pldul teolgibl llt. Ebben az idben a legfejlettebb orszgok, pldul Nmetorszg, Franciaorszg, Hollandia s Itlia kultrja mly hatst gyakorolt a svdekre. Jellemz a korszakra, hogy Stiernhielm, akire az els svd kltknt tekintenek, jobban ismerte az kori filozfit, mint a keresztny tantsokat.

Ekkoriban a gticizmus is megersdtt. A Svd Birodalom fennllsa idejn azzal a cllal vlt irodalmi paradigmv, hogy a Svdorszg eredend nagyhatalmi szerepbe vetett hitet tpllja.

A 18. szzad

A 18. szzadot a svd irodalom s tudomny aranykornak tartjk, mert sokkal magasabb sznvonalat rtek el, mint korbban brmikor. Ebben kzrejtszott A szabadsg kornak nevezett, 1718-tl 1772-ig tart idszak, valamint a sajtszabadsgrl 1766-ban hozott trvny is. Ez a szekularizci vgleges gyzelmt jelentette.

Mint Eurpa ms orszgaiban, Svdorszgban is teret hdtott a felvilgosods. A legfontosabb hatsok Nmetorszgbl, Anglibl s Franciaorszgbl rkeztek. A svd nyelv francia jvevnyszavakkal gazdagodott, a liberalizcit pedig az angol modell alapjn kpzeltk el.

A svd nyelv irodalom 1750-re szilrdult meg; a nyelvszek ekkortl szmtjk a ksei jsvd nyelv idszakt, ami krlbell 1880-ig tartott. A korszak els fontos mvei Olof von Dalin nevhez ktdnek, aki Joseph Addison The Spectator cm lapjnak mintjra Then Svnska Argus cmmel indtott folyiratot. Dalin a svd nyelvre azeltt nem jellemz szarkazmussal s irnival adott kpet az orszg kultrjrl s trtnelmrl. Az 1730-as s 1740-es vekben Dalin a svd irodalmi let els szm vezetje volt. Elsknt alaktotta a nyelvet gyakorlati szempontok szerint, knnytve a 17. szzad nehzkes irodalmi nyelvn. Ugyancsak Dalin volt az els svd r, aki szles kr hrnvre s elismertsgre tett szert.

A 18. szzad sorn a latin nyelv npszersge rohamosan cskkent a svd javra. Az egyik els, kifejezetten a szlesebb olvaskznsgnek alkot szerz Carl von Linn termszettuds volt. A szzad msik kt fontos irodalmi szemlyisge Johan Henric Kellgren s Carl Michael Bellman volt.

A 19. szzad

Az eurpai mvszettrtnetben az 1805 s 1840 kz es idszakot a romantika kornak nevezik. A romantika Nmetorszgbl kiindulva a svd irodalomra is mly hatst gyakorolt. Ebben a viszonylag rvid idszakban annyi kitn klt alkotott, hogy ezeket az vtizedeket a svd kltszet aranykornak tartjk. Ekkoriban tbb folyirat is megjelent, melyek szerzi elutastottk a 18. szzadi irodalmi hagyomnyokat. Az egyik legfontosabb irodalmi trsasg az 1811-ben alakult Gtiska Frbundet volt; lapjuk, az Iduna ersen romanticizlt formban lesztette jj a gticizmust.

Ez volt az els alkalom a svd irodalom trtnetben, hogy tbb klt is azonos stlusban alkotott. A korszak ngy legfontosabb kltje Erik Gustaf Geijer trtnsz, Erik Johan Stagnelius, Esaias Tegnr, a grg nyelv professzora s Per Daniel Amadeus Atterbom esztta s filozfus volt.

Korai liberalizmus

Svdorszg trtnelmnek 1835 s 1879 kz es szakasza a korai liberalizmus ideje volt. A romantikt ekkor mr sokan seklyesnek s idejtmltnak tartottk. Az els vllaltan liberlis svd lap, az Aftonbladet elszr 1830-ban jelent meg. Liberlis elvei s az llamgyek kritikus szemllete miatt hamarosan az orszg vezet napilapjv vlt. Tmr, lnyegre tr nyelvezetnek fontos szerepe volt az irodalom realisztikusabb irnyba terelshez.

Tbb szakrt szerint Carl Jonas Love Almqvist volt a 19. szzad legnagyobb svd gondolkodja. 1838-tl kezdve trsadalmilag s politikailag radiklis cikkek sorozatban tmadta a hzassg intzmnyt s az egyhzat. Tbb elkpzelse mg a mai olvask szmra is rdekes, amit az is bizonyt, hogy Det går an cm, 1839-ben megjelent regnye 2004-ben felkerlt a nmet bestsellerek listjra.

Naturalizmus–realizmus

Az irodalomtrtnet 1880 s 1900 kz es szakasza a naturalizmus idszaka, amit azonban Svdorszgban realizmusnak neveznek. E megklnbztets legfbb oka az 1880-as vek trsadalmi realizmusa, valamint „az 1890-es vek kltinek” mozgalma.

A 19. s 20. szzad forduljn a skandinv irodalom eddigi els s egyetlen komolyabb hozzjrulst tette le a vilgirodalom asztalra. A legismertebb svd r ekkor August Strindberg volt, de Ola Hansson, Selma Lagerlf s Victoria Benedictsson is szles kr ismertsgre tett szert.

A svd realizmus ttrse Strindberg A vrs szoba (Rda rummet) cm, 1879-ben megjelent regnyhez kthet. Ebben a szatirikus regnyben Strindberg knyrtelenl tmadta a politikai, tudomnyos, filozfiai s vallsi vilgot.

August Strindberg regnyei s drmi rvn vlt vilghrv; rengetegen tiszteltk tehetsge s sokrt mveltsge miatt. Egszen 1912-ben bekvetkezett hallig folyamatosan alkotott.

Az 1890-es vek klti

Az 1890-es vek svd kltszetre jellemz jromantika az 1880-as vek trsadalmi realizmusra adott vlaszknt jtt ltre. Az j korszak els fontos kltje Verner von Heidenstam volt, akinek els ktete 1887-ben jelent meg Vallfart och vandringsår cmmel.

Az 1890-es vek taln leghresebb rja Selma Lagerlf volt, akinek munki ma is npszerek.

Kt mvt, a Nils Holgersson csodlatos utazst s a Gsta Berlinget tbb nyelvre is lefordtottk, m Lagerlf ezek mellett is tbb fontos regnyt rt. Trtnetmesl tehetsgrt 1909-ben irodalmi Nobel-djjal jutalmaztk.

A 20. szzad

Az 1910-es vekben kezdd j irodalmi korszak az idsd August Strindberg cikkeihez kthet, melyekben a konzervatv rtkeket tmadta. A szocildemokrcia elretrse s a tmeges sztrjkok gyakoribb vlsa idszerv tette a szocilis reformokat.

Az 1910-es vekben mr a regny volt a legnpszerbb irodalmi mfaj. Az egyik els regnyr Hjalmar Sderberg volt, akinek stlusra a cinizmus, nietzschei felhangok, kibrndultsg s pesszimizmus jellemz. 1901-ben jelent meg Martin Birck ifjsga (Martin Bircks ungdom) cm regnye, ami hatalmas sikert aratott. Ebben – irodalmi minsge mellett – rsze volt annak is, ahogyan Stockholmot bemutatta. Sokak szerint ez minden idk legjobb lersa Stockholmrl. Sderberg legismertebb mve az 1905-ben megjelent Doktor Glas, amit egyesek a legjobb svd regnynek tartanak. Margaret Atwood kanadai rn ezt rta rla:

A 19. s 20. szzad forduljn szletett, de rja olyan eszkzkkel lt, melyek a ksbbi mvszeti korszakokban ltalnoss vltak.

A munksosztly irodalma

A svd mezgazdasg a statarnek nevezett munksok rendszerre plt, akiket kizrlag termszetben fizettek, valamint szllst kaptak. Ez a rendszer hasonltott az angliai truck systemre, melyben a munksokat gyakran tlrazott kszruval fizettk. A statark letrl Ivar Lo-Johansson, Moa Martinson s Jan Fridegård rt, akik regnyeikkel hozzjrultak a statare-rendszer eltrlshez.

A msodik vilghbor utn ismertt vl legfontosabb munksosztlybeli r Vilhelm Moberg volt. Mveiben az tlagemberek, fleg a parasztok letrl rt. A kivndorlk (Utvandrarna) cm, 1949 s 1959 kztt megjelent ngyrszes regnyben az szak-Amerikba kivndorl svdek megprbltatsokkal teli lett dolgozta fel. A regny kzppontjban egy paraszti hzaspr ll, akik 1850-ben az Amerikai Egyeslt llamokba vndorolnak ki.

Gyermekirodalom

Az 1930-as vek folyamn fontoss vlt a gyermekek jfajta ignyeinek kielgtse. Ez a msodik vilghbor utn vlt valra, amikor 1945-ben Astrid Lindgren Harisnys Pippi (Pippi Långstrump) cm regnye megjelent. Pippi lzad magatartsa a hagyomnyok vdelmeziben elszr ellenllst vltott ki, a knyvek ennek ellenre idvel szles krben elfogadott vltak. A regny hozzjrult ahhoz, hogy a gyermekirodalom ne pusztn tanulsgos, erklcsssgre nevel mvekbl lljon.

Lindgrent tovbbi mvei a legolvasottabb svd rv tettk: mveit tbb mint 80 nyelvre fordtottk le, knyveibl tbb mint 100 milli darabot adtak el. Lindgren ms mveiben is megmutatta, mennyire rti a gyermekek gondolkodsmdjt s rtkrendjt: az Oroszlnszv testvrek (Brderna Lejonhjrta) a btorsgrl s a hallrl szl trtnet, a Mio, des fiam! (Mio, min Mio) pedig egy tndrmese a bartsgrl. m nem minden regnye hordozott mly zenetet. A Hztetey Krolyrl szl mveinek fszereplje egy alacsony, pufk, llandan bajt okoz ember, akinek propeller van a htn, s aki bartsgot kt egy fival. Lindgren hrom knyvet rt Juharfalvi Emilrl, egy smålandi firl, aki csnyei miatt folyton bajba kerl.

A svd irodalom kevs fantasyrinak egyike a finnorszgi svd Tove Jansson volt, aki a muminokrl rt. A muminok tbb ms orszgban is npszerv vltak, Jansson knyveit pedig tbb mint 30 nyelvre fordtottk le.

Detektvregnyek

A msodik vilghbor eltt a svd detektvregnyek az amerikai divatot kvettk, utna viszont kln irnyba fejldtek. Az 1960-as vekben Maj Sjwall s Per Wahl Martin Beck nyomozrl szl trtneteivel nemzetkzi sikereket rt el.

A legsikeresebb detektvregny-r Henning Mankell, a Kurt Wallanderrl szl trtnetek rja. Regnyeit, melyek klnsen Svdorszgban s Nmetorszgban npszerek, 37 nyelvre fordtottk le. A detektvregnyeken kvl Mankell tbb ms knyvet is rt, az 1995-ben megjelent Comdia Infantil pldul egy maputi utcagyerekrl szl.

A svd detektvregny-rk klfldn leginkbb Nmetorszgban vltak npszerv. Kzjk tartozik Liza Marklund, Håkan Nesser, Åsa Larsson, Arne Dahl s Åke Edwardson.

A kmtrtnetek s trtnelmi trgy mvek legsikeresebb rja Jan Guillou, akinek Carl Hamiltonrl szl knyvei bestsellerek voltak, s tbb film alapjul szolgltak. Tovbbi mvei kzl az Arn Magnusson templomos lovagrl szl trtnetei, valamint a rszben nletrajzi ihlets Ondskan a legismertebb.

Balladk

A svd balladahagyomny megalapozsa Carl Michael Bellman nevhez fzdik, aki a 18. szzad msodik felben alkotott. A 19. szzadban az egyetemi krusok ltrejtte miatt a mdalok vesztettek npszersgkbl. Az 1890-es vektl kezdden azonban a kltk egyre fontosabbnak tartottk mveik megzenstst, hogy nagyobb kznsgre tegyenek szert. Az 1900-as vek elejn Gustaf Frding s Erik Axel Karlfeldt verseinek tbbsgt megzenstettk, gy azok npszersge eladiktl is fggtt.

A 20. szzad taln leghresebb dalnoka Evert Taube volt. Eladi plyja 1920-ban kezddtt, majd hrom vtizeden t folyamatosan jrta az orszgot. Taube leginkbb a svd vidkrl, tengerszekrl s Argentnrl szl dalairl ismert.

1962-tl 1987-ben bekvetkezett hallig Cornelis Vreeswijk volt az orszg legfontosabb nekes-dalszerzje s balladakltje. Els dalai baloldali ellenllsi dalok voltak. Halla utn Vreeswijk klti tehetsgnek elismertsge is ntt.

Kltszet

Az 1930-as s 1940-es vek kltszetre leginkbb a modernizmus hatott. Felersdtt a ksrletezsi kedv, valamint gyakoriv vlt a rmeket s ritmust nlklz szabadvers alkalmazsa.

Az j kltszet vezet egynisge Hjalmar Gullberg volt, aki tbb misztikus s vallsi ihlets ktetet adott ki; ilyen az 1932-ben megjelent Andliga vningar. 1942 s 1952 kztt nem alkotott, ksbb pedig j stlus verseket rt. Ezek ateizmusa nagy hatst gyakorolt a fiatalabb genercira.

Sokak szerint Gunnar Ekelf volt az els svd szrrealista klt. Els ktett, az 1932-ben megjelent, nihilista Sent på jordent kortrsai kzl kevesen rtettk meg. Ksbbi versei romantikus hatst mutattak, s msodik ktete, a Dedikationen szles kr elismertsget hozott szmra. Ids korig alkotott, s a svd irodalom egyik legfontosabb szemlyisgv vlt. Stlust szimbolikusnak s titokzatosnak, ezzel egytt gytrelmesnek s ironikusnak tartjk.

Egy msik fontos modernista klt volt Harry Martinson, akinek a termszethez val viszonya csak Linnhez hasonlthat. Kortrsaihoz hasonlan els mvei formai ktttsgek nlkli szabadversek voltak. Regnyeket is rt, melyek kzl az 1935-ben megjelent, nletrajzi ihlets Virgzik a csaln (Nsslorna blomma) klasszikuss vlt. Legismertebb mve az 1956-ban megjelent Aniara, egy rhajrl szl sci-fi vers.

Tomas Transtrmer valsznleg a 20. szzad legismertebb svd kltje. Kltszett az lom s a valsg, a tapasztalat s a metafizika hatrn mozg keresztny miszticizmus teszi egyediv.

Drma

Tbb drmar kezdte plyjt a msodik vilghbor utn. Az 1950-es vekben a rev volt a legnpszerbb mfaj, olyan komikusokkal, mint Povel Ramel s Kar de Mumma. A Hasseåtage nev du az 1950-es vek vgtl tbb mint kt vtizeden t tevkenykedett a rev vilgban, tbb rdis, tvs s filmszerepet vllaltak, nemzetkzileg legismertebb mvk a Picasso kalandjai cm film.

Az 1960-as vek vgn jelent meg az alternatv drma, a sznhzak pedig a populris darabok fel fordultak. Az 1970-es s 1980-as vek kt legfontosabb drmarja Lars Norn s Per Olov Enquist volt.

Ulf Lundell – akit „a svd Bob Dylan”-nek is neveztek – a grassroots mozgalomtl elfordulva rock and rollt kezdett jtszani. 1976-ban jelent meg Jack cm regnye, mely egy egsz generci jelkpv vlt. Br a kritikusok nem voltak tle elragadtatva, a regny rendkvl npszerv vlt s mg ma is sokan olvassk.

Az albbi listban azok a svd rk szerepelnek, akik elnyertk az irodalmi Nobel-djat:

  • Selma Lagerlf (1909) – A mveire jellemz bszke idealizmusrt, lnk kpzelerrt s lelki egyttrzsrt.
  • Verner von Heidenstam (1916) – Elismerskppen irodalmunk j korszakban betlttt vezet szereprt.
  • Erik Axel Karlfeldt (1931) – Erik Axel Karlfeldt kltszetrt. Az tvteli beszd gy hangzott: A svdek minden bizonnyal azt mondank, hogy azrt nnepeljk ezt a kltt, mert olyan stlussal s eredetisggel jellemzett minket, amit mi is magunknak szeretnnk tudni, s mert azon hagyomnyok erejvel s vonzerejvel alkotott, melyek a fenyvesek mlyn rejl haza irnti szeretetnk alapjt kpezik.
  • Pr Fabian Lagerkvist (1951) – A mvszi errt s szellemi szabadsgrt, mellyel kltszetben arra trekszik, hogy vlaszt talljon az emberisg szmra rksen felmerl krdsekre.
  • Eyvind Johnson (1974, megosztva) – A szabadsgot szolgl, trben s idben elremutat elbeszlseirt.
  • Harry Martinson (1974, megosztva) – rsairt, melyek elkapjk a harmatcseppet s visszatkrzik a Kozmoszt.
  • Tomas Transtrmer (2011) – Tmr, letisztult klti kpeirt, amelyek j fnyben mutatjk meg a valsgot.

Forrs: wikipedia

 

Az oldal nem jhetett volna ltre nlklk. Ksznm s bocsnat ;)

gasztrotipp.husvedorszag.utazas.huwikipediayoutubefilmtett.romek.oszk.huncsszi.huelib.kkf.hukislexikon.husvedkalauz.wordpress.comskandinavhaz.wordpress.comsved.nolblog.huujkep.netwww.hotdog.hu/svedorszagmitvigyek.hu/svedorszagkulfoldremennek.hukonzuliszolgalat.kormany.huwww.erdekesvilag.hueurope.org/huripadvisor.co.huepa.oszk.huswedenabroad.comhu.bab.laautoberlesonline.hustockholm.blog.huviragsvedorszagbannlcafemindmegette.huirodalmiradio.hutripadvisor.co.huerzsebetrosta.huvilagutazo.netorigo.huvilagutazo.blog.huerdo-mezo.huevolution-sr.comfitt.infobelyegvilag.netmakettinfo.hu


Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!