
A svd irodalom fogalma magban foglalja a svd nyelven rdott, illetve a Svdorszgbl szrmaz rk mveit.
A Svdorszgbl szrmaz legrgebbi irodalmi szvegemlk a rki rnak, melyet a viking korban, 800 krl vstek. Az orszgban 1100 krl jelent meg a keresztnysg, miltal a terlet formlisan is tlpett a kzpkorba. Ebben az idben leginkbb a szerzetesek tudtak rni, akik azonban a latin nyelvet hasznltk. Emiatt ebbl az idszakbl csak kevs svd nyelvemlk maradt fenn. A svd irodalom igazn csak a 16. szzadban, a nyelv szablyozsa utn indult fejldsnek. Ez a szablyozs az 1541-ben megjelent bibliafordtshoz, a Gustav Vasa Biblihoz kthet.
A 17. szzadban, az oktatsi rendszer fejldse s a szekularizci adta szabadsg rvn tbb neves r is hozzjrult a svd nyelv fejldshez. Georg Stiernhielm volt az els svd nyelv klt; Johan Henric Kellgren rt elszr svd nyelv przai mvet; Carl Michael Bellman volt az els svd nyelv dalszerz; August Strindberg volt az els svd r s drmar, aki vilghrnvre tett szert. A 20. szzad els felben olyan hres rk alkottak, mint a Nobel-djas Selma Lagerlf s Pr Fabian Lagerkvist. Vilhelm Moberg 1949 s 1959 kztt rta meg A kivndorlk (Utvandrarna) cm ngyrszes regnyt, melyet a legjobb svd irodalmi alkotsok kztt tartanak szmon.
Az utbbi vtizedekben tbb svd r is nemzetkzi hrnvre tett szert. Kzjk tartozik a detektvregnyeket r Henning Mankell s a kmtrtneteket r Jan Guillou. Az egyik legismertebb svd r Astrid Lindgren, akinek gyerekknyveit tbb mint szz orszgban adtk ki. Trtneteinek legismertebb figuri Harisnys Pippi s Juharfalvi Emil.
Az szaki nyelv idszaka
A legtbb rnak inkbb gyakorlati, semmint irodalmi clokat szolglt (ltalban egy elhunyt emlkre emeltk ket, s leginkbb a halott nevt, jelentsebb tetteit, valamint hallnak helyt s krlmnyeit tartalmazzk), ezrt ezek leginkbb a nyelvszek s trtnszek szmra rdekesek. A legismertebb kivtel ezek kzl a rki rnak, melyet 800 krl vstek. Ez a ma ismert leghosszabb rnars, tbb saga s legenda rszlett tartalmazza, tbbfle verselsi formban. Egy rsze betrmes verselssel (fornyrdislag) rdott. A legtbben ezt tekintik a svd irodalom legkorbbi emlknek.
A kzpkor
Svdorszg trtnelmnek egyik legfontosabb esemnye az orszg keresztny hitre trtse volt, mely a svd irodalom tovbbi trtnett alapveten befolysolta.
A rgi irodalom talakulsrl tesz tanbizonysgot a gki rnak. Kpi vilga a ramsundi vsethez hasonl, de lthat rajta egy kereszt is, a kpek elrendezse pedig felbortja az ltaluk elmeslt mtosz esemnyeinek logikus menett. Brmi volt is keletkezsnek clja, a gki rnak tkletesen bemutatja, hogy a keresztnysg megjelensnek idejn hogyan tntek el a pogny mtoszok.
Ezutn az irodalmi szvegek klfldi mintkat kvettek. A keresztnysg 1200-ra megszilrdult s a kzpkori kultra is megjelent. rni ltalban csak a szerzetesek tudtak, de mg k sem jegyeztek le mindent. Teljes kziratok csak a 14. szzad elejtl maradtak fenn, ezek azonban latinul rdtak. A szzad vgrl mr teljes svd nyelv knyvek is fennmaradtak.
Az oktats az egyhz feladata volt, ezrt a korszak irodalma fkpp teolgiai s vallsi tmj. Az rott szvegek msik nagy csoportjt a trvnyek alkotjk.
A 16. s 17. szzad
A svd reformci irodalmn ltalnosan az 1526 s 1658 kz es idszakot rtik. A korszakot irodalmi szempontbl nem rtkelik nagyra, mivel fejlds helyett inkbb visszalpsnek tekinthet. Ennek legfbb oka Gustav Vasa azon trekvse volt, hogy minden nyomtatott kiadvny elzetes ellenrzsen s cenzrn essen t. Emiatt csak a Biblia s nhny ms, vallsi tmj m jelenhetett meg. Ezzel egyidben a katolikus kolostorokat kifosztottk, a katolikus knyveket pedig elgettk. A kirly nem tartotta fontosnak a magas szint oktats jraindtst, gy az 1477-ben alaptott Uppsalai Egyetem hanyatlsnak indult.
Ebben az idszakban viszonylag kevs r alkotott. A vrosi polgrsgnak kevs beleszlsa volt a kormnyzsba, a papsg hatskrt pedig ersen cskkentettk. Az 1520-as vekben vgbemen reformci szinte teljesen megfosztotta a papsgot korbbi politikai s gazdasgi slytl. Azoknak a svdeknek, akik magasabb szint mveltsgre vgytak, klfldi egyetemekre (pldul Rostockba vagy Wittenbergbe) kellett mennik.
Br a korszak kevssel jrult hozz a svd kultrhoz, mgis szilrd alapot biztostott a tovbbi fejldshez. A legfontosabb eredmny az 1541-ben elkszlt bibliafordts, a Gustav Vasa Biblia volt, mely az els egysges nyelvezet svd irodalmi m volt. A nyomdagp hasznlata lehetv tette, hogy az irodalom olyan csoportokhoz is eljusson, melyekhez korbban eslye sem volt.
A reformci mellett a korszak msik fontos eszmje a gticizmus volt, mely Svdorszg si trtnelmt dicstette.
A renesznsz irodalma
A svd trtnelem 1648 s 1718 kztti szakaszt a Svd Birodalom idszakaknt tartjk szmon. Ez rszben egybeesik egy j irodalmi korszakkal, melyre a svd irodalmi hagyomnyok kezdeteknt tekintenek.
Az 1658-tl 1732-ig terjed idszakot a svd renesznsz irodalom kornak nevezik. Georg Stiernhielm 1658-ban adta ki Hercules cm mvt, az els svd nyelv, hexameterben rt verset.
Amikor Svdorszg nagyhatalomm vlt, egy j, kzposztlyhoz ktd kultra alakult ki. A reformci kortl eltren az oktats mr nem pusztn egyhztani trgyakbl, pldul teolgibl llt. Ebben az idben a legfejlettebb orszgok, pldul Nmetorszg, Franciaorszg, Hollandia s Itlia kultrja mly hatst gyakorolt a svdekre. Jellemz a korszakra, hogy Stiernhielm, akire az els svd kltknt tekintenek, jobban ismerte az kori filozfit, mint a keresztny tantsokat.
Ekkoriban a gticizmus is megersdtt. A Svd Birodalom fennllsa idejn azzal a cllal vlt irodalmi paradigmv, hogy a Svdorszg eredend nagyhatalmi szerepbe vetett hitet tpllja.
A 18. szzad
A 18. szzadot a svd irodalom s tudomny aranykornak tartjk, mert sokkal magasabb sznvonalat rtek el, mint korbban brmikor. Ebben kzrejtszott A szabadsg kornak nevezett, 1718-tl 1772-ig tart idszak, valamint a sajtszabadsgrl 1766-ban hozott trvny is. Ez a szekularizci vgleges gyzelmt jelentette.
Mint Eurpa ms orszgaiban, Svdorszgban is teret hdtott a felvilgosods. A legfontosabb hatsok Nmetorszgbl, Anglibl s Franciaorszgbl rkeztek. A svd nyelv francia jvevnyszavakkal gazdagodott, a liberalizcit pedig az angol modell alapjn kpzeltk el.
A svd nyelv irodalom 1750-re szilrdult meg; a nyelvszek ekkortl szmtjk a ksei jsvd nyelv idszakt, ami krlbell 1880-ig tartott. A korszak els fontos mvei Olof von Dalin nevhez ktdnek, aki Joseph Addison The Spectator cm lapjnak mintjra Then Svnska Argus cmmel indtott folyiratot. Dalin a svd nyelvre azeltt nem jellemz szarkazmussal s irnival adott kpet az orszg kultrjrl s trtnelmrl. Az 1730-as s 1740-es vekben Dalin a svd irodalmi let els szm vezetje volt. Elsknt alaktotta a nyelvet gyakorlati szempontok szerint, knnytve a 17. szzad nehzkes irodalmi nyelvn. Ugyancsak Dalin volt az els svd r, aki szles kr hrnvre s elismertsgre tett szert.
A 18. szzad sorn a latin nyelv npszersge rohamosan cskkent a svd javra. Az egyik els, kifejezetten a szlesebb olvaskznsgnek alkot szerz Carl von Linn termszettuds volt. A szzad msik kt fontos irodalmi szemlyisge Johan Henric Kellgren s Carl Michael Bellman volt.
A 19. szzad
Az eurpai mvszettrtnetben az 1805 s 1840 kz es idszakot a romantika kornak nevezik. A romantika Nmetorszgbl kiindulva a svd irodalomra is mly hatst gyakorolt. Ebben a viszonylag rvid idszakban annyi kitn klt alkotott, hogy ezeket az vtizedeket a svd kltszet aranykornak tartjk. Ekkoriban tbb folyirat is megjelent, melyek szerzi elutastottk a 18. szzadi irodalmi hagyomnyokat. Az egyik legfontosabb irodalmi trsasg az 1811-ben alakult Gtiska Frbundet volt; lapjuk, az Iduna ersen romanticizlt formban lesztette jj a gticizmust.
Ez volt az els alkalom a svd irodalom trtnetben, hogy tbb klt is azonos stlusban alkotott. A korszak ngy legfontosabb kltje Erik Gustaf Geijer trtnsz, Erik Johan Stagnelius, Esaias Tegnr, a grg nyelv professzora s Per Daniel Amadeus Atterbom esztta s filozfus volt.
Korai liberalizmus
Svdorszg trtnelmnek 1835 s 1879 kz es szakasza a korai liberalizmus ideje volt. A romantikt ekkor mr sokan seklyesnek s idejtmltnak tartottk. Az els vllaltan liberlis svd lap, az Aftonbladet elszr 1830-ban jelent meg. Liberlis elvei s az llamgyek kritikus szemllete miatt hamarosan az orszg vezet napilapjv vlt. Tmr, lnyegre tr nyelvezetnek fontos szerepe volt az irodalom realisztikusabb irnyba terelshez.
Tbb szakrt szerint Carl Jonas Love Almqvist volt a 19. szzad legnagyobb svd gondolkodja. 1838-tl kezdve trsadalmilag s politikailag radiklis cikkek sorozatban tmadta a hzassg intzmnyt s az egyhzat. Tbb elkpzelse mg a mai olvask szmra is rdekes, amit az is bizonyt, hogy Det går an cm, 1839-ben megjelent regnye 2004-ben felkerlt a nmet bestsellerek listjra.
Naturalizmus–realizmus
Az irodalomtrtnet 1880 s 1900 kz es szakasza a naturalizmus idszaka, amit azonban Svdorszgban realizmusnak neveznek. E megklnbztets legfbb oka az 1880-as vek trsadalmi realizmusa, valamint „az 1890-es vek kltinek” mozgalma.
A 19. s 20. szzad forduljn a skandinv irodalom eddigi els s egyetlen komolyabb hozzjrulst tette le a vilgirodalom asztalra. A legismertebb svd r ekkor August Strindberg volt, de Ola Hansson, Selma Lagerlf s Victoria Benedictsson is szles kr ismertsgre tett szert.
A svd realizmus ttrse Strindberg A vrs szoba (Rda rummet) cm, 1879-ben megjelent regnyhez kthet. Ebben a szatirikus regnyben Strindberg knyrtelenl tmadta a politikai, tudomnyos, filozfiai s vallsi vilgot.
August Strindberg regnyei s drmi rvn vlt vilghrv; rengetegen tiszteltk tehetsge s sokrt mveltsge miatt. Egszen 1912-ben bekvetkezett hallig folyamatosan alkotott.
Az 1890-es vek klti
Az 1890-es vek svd kltszetre jellemz jromantika az 1880-as vek trsadalmi realizmusra adott vlaszknt jtt ltre. Az j korszak els fontos kltje Verner von Heidenstam volt, akinek els ktete 1887-ben jelent meg Vallfart och vandringsår cmmel.
Az 1890-es vek taln leghresebb rja Selma Lagerlf volt, akinek munki ma is npszerek.
Kt mvt, a Nils Holgersson csodlatos utazst s a Gsta Berlinget tbb nyelvre is lefordtottk, m Lagerlf ezek mellett is tbb fontos regnyt rt. Trtnetmesl tehetsgrt 1909-ben irodalmi Nobel-djjal jutalmaztk.
A 20. szzad
Az 1910-es vekben kezdd j irodalmi korszak az idsd August Strindberg cikkeihez kthet, melyekben a konzervatv rtkeket tmadta. A szocildemokrcia elretrse s a tmeges sztrjkok gyakoribb vlsa idszerv tette a szocilis reformokat.
Az 1910-es vekben mr a regny volt a legnpszerbb irodalmi mfaj. Az egyik els regnyr Hjalmar Sderberg volt, akinek stlusra a cinizmus, nietzschei felhangok, kibrndultsg s pesszimizmus jellemz. 1901-ben jelent meg Martin Birck ifjsga (Martin Bircks ungdom) cm regnye, ami hatalmas sikert aratott. Ebben – irodalmi minsge mellett – rsze volt annak is, ahogyan Stockholmot bemutatta. Sokak szerint ez minden idk legjobb lersa Stockholmrl. Sderberg legismertebb mve az 1905-ben megjelent Doktor Glas, amit egyesek a legjobb svd regnynek tartanak. Margaret Atwood kanadai rn ezt rta rla:
A 19. s 20. szzad forduljn szletett, de rja olyan eszkzkkel lt, melyek a ksbbi mvszeti korszakokban ltalnoss vltak.
A munksosztly irodalma
A svd mezgazdasg a statarnek nevezett munksok rendszerre plt, akiket kizrlag termszetben fizettek, valamint szllst kaptak. Ez a rendszer hasonltott az angliai truck systemre, melyben a munksokat gyakran tlrazott kszruval fizettk. A statark letrl Ivar Lo-Johansson, Moa Martinson s Jan Fridegård rt, akik regnyeikkel hozzjrultak a statare-rendszer eltrlshez.
A msodik vilghbor utn ismertt vl legfontosabb munksosztlybeli r Vilhelm Moberg volt. Mveiben az tlagemberek, fleg a parasztok letrl rt. A kivndorlk (Utvandrarna) cm, 1949 s 1959 kztt megjelent ngyrszes regnyben az szak-Amerikba kivndorl svdek megprbltatsokkal teli lett dolgozta fel. A regny kzppontjban egy paraszti hzaspr ll, akik 1850-ben az Amerikai Egyeslt llamokba vndorolnak ki.
Gyermekirodalom
Az 1930-as vek folyamn fontoss vlt a gyermekek jfajta ignyeinek kielgtse. Ez a msodik vilghbor utn vlt valra, amikor 1945-ben Astrid Lindgren Harisnys Pippi (Pippi Långstrump) cm regnye megjelent. Pippi lzad magatartsa a hagyomnyok vdelmeziben elszr ellenllst vltott ki, a knyvek ennek ellenre idvel szles krben elfogadott vltak. A regny hozzjrult ahhoz, hogy a gyermekirodalom ne pusztn tanulsgos, erklcsssgre nevel mvekbl lljon.
Lindgrent tovbbi mvei a legolvasottabb svd rv tettk: mveit tbb mint 80 nyelvre fordtottk le, knyveibl tbb mint 100 milli darabot adtak el. Lindgren ms mveiben is megmutatta, mennyire rti a gyermekek gondolkodsmdjt s rtkrendjt: az Oroszlnszv testvrek (Brderna Lejonhjrta) a btorsgrl s a hallrl szl trtnet, a Mio, des fiam! (Mio, min Mio) pedig egy tndrmese a bartsgrl. m nem minden regnye hordozott mly zenetet. A Hztetey Krolyrl szl mveinek fszereplje egy alacsony, pufk, llandan bajt okoz ember, akinek propeller van a htn, s aki bartsgot kt egy fival. Lindgren hrom knyvet rt Juharfalvi Emilrl, egy smålandi firl, aki csnyei miatt folyton bajba kerl.
A svd irodalom kevs fantasyrinak egyike a finnorszgi svd Tove Jansson volt, aki a muminokrl rt. A muminok tbb ms orszgban is npszerv vltak, Jansson knyveit pedig tbb mint 30 nyelvre fordtottk le.
Detektvregnyek
A msodik vilghbor eltt a svd detektvregnyek az amerikai divatot kvettk, utna viszont kln irnyba fejldtek. Az 1960-as vekben Maj Sjwall s Per Wahl Martin Beck nyomozrl szl trtneteivel nemzetkzi sikereket rt el.
A legsikeresebb detektvregny-r Henning Mankell, a Kurt Wallanderrl szl trtnetek rja. Regnyeit, melyek klnsen Svdorszgban s Nmetorszgban npszerek, 37 nyelvre fordtottk le. A detektvregnyeken kvl Mankell tbb ms knyvet is rt, az 1995-ben megjelent Comdia Infantil pldul egy maputi utcagyerekrl szl.
A svd detektvregny-rk klfldn leginkbb Nmetorszgban vltak npszerv. Kzjk tartozik Liza Marklund, Håkan Nesser, Åsa Larsson, Arne Dahl s Åke Edwardson.
A kmtrtnetek s trtnelmi trgy mvek legsikeresebb rja Jan Guillou, akinek Carl Hamiltonrl szl knyvei bestsellerek voltak, s tbb film alapjul szolgltak. Tovbbi mvei kzl az Arn Magnusson templomos lovagrl szl trtnetei, valamint a rszben nletrajzi ihlets Ondskan a legismertebb.
Balladk
A svd balladahagyomny megalapozsa Carl Michael Bellman nevhez fzdik, aki a 18. szzad msodik felben alkotott. A 19. szzadban az egyetemi krusok ltrejtte miatt a mdalok vesztettek npszersgkbl. Az 1890-es vektl kezdden azonban a kltk egyre fontosabbnak tartottk mveik megzenstst, hogy nagyobb kznsgre tegyenek szert. Az 1900-as vek elejn Gustaf Frding s Erik Axel Karlfeldt verseinek tbbsgt megzenstettk, gy azok npszersge eladiktl is fggtt.
A 20. szzad taln leghresebb dalnoka Evert Taube volt. Eladi plyja 1920-ban kezddtt, majd hrom vtizeden t folyamatosan jrta az orszgot. Taube leginkbb a svd vidkrl, tengerszekrl s Argentnrl szl dalairl ismert.
1962-tl 1987-ben bekvetkezett hallig Cornelis Vreeswijk volt az orszg legfontosabb nekes-dalszerzje s balladakltje. Els dalai baloldali ellenllsi dalok voltak. Halla utn Vreeswijk klti tehetsgnek elismertsge is ntt.
Kltszet
Az 1930-as s 1940-es vek kltszetre leginkbb a modernizmus hatott. Felersdtt a ksrletezsi kedv, valamint gyakoriv vlt a rmeket s ritmust nlklz szabadvers alkalmazsa.
Az j kltszet vezet egynisge Hjalmar Gullberg volt, aki tbb misztikus s vallsi ihlets ktetet adott ki; ilyen az 1932-ben megjelent Andliga vningar. 1942 s 1952 kztt nem alkotott, ksbb pedig j stlus verseket rt. Ezek ateizmusa nagy hatst gyakorolt a fiatalabb genercira.
Sokak szerint Gunnar Ekelf volt az els svd szrrealista klt. Els ktett, az 1932-ben megjelent, nihilista Sent på jordent kortrsai kzl kevesen rtettk meg. Ksbbi versei romantikus hatst mutattak, s msodik ktete, a Dedikationen szles kr elismertsget hozott szmra. Ids korig alkotott, s a svd irodalom egyik legfontosabb szemlyisgv vlt. Stlust szimbolikusnak s titokzatosnak, ezzel egytt gytrelmesnek s ironikusnak tartjk.
Egy msik fontos modernista klt volt Harry Martinson, akinek a termszethez val viszonya csak Linnhez hasonlthat. Kortrsaihoz hasonlan els mvei formai ktttsgek nlkli szabadversek voltak. Regnyeket is rt, melyek kzl az 1935-ben megjelent, nletrajzi ihlets Virgzik a csaln (Nsslorna blomma) klasszikuss vlt. Legismertebb mve az 1956-ban megjelent Aniara, egy rhajrl szl sci-fi vers.
Tomas Transtrmer valsznleg a 20. szzad legismertebb svd kltje. Kltszett az lom s a valsg, a tapasztalat s a metafizika hatrn mozg keresztny miszticizmus teszi egyediv.
Drma
Tbb drmar kezdte plyjt a msodik vilghbor utn. Az 1950-es vekben a rev volt a legnpszerbb mfaj, olyan komikusokkal, mint Povel Ramel s Kar de Mumma. A Hasseåtage nev du az 1950-es vek vgtl tbb mint kt vtizeden t tevkenykedett a rev vilgban, tbb rdis, tvs s filmszerepet vllaltak, nemzetkzileg legismertebb mvk a Picasso kalandjai cm film.
Az 1960-as vek vgn jelent meg az alternatv drma, a sznhzak pedig a populris darabok fel fordultak. Az 1970-es s 1980-as vek kt legfontosabb drmarja Lars Norn s Per Olov Enquist volt.
Ulf Lundell – akit „a svd Bob Dylan”-nek is neveztek – a grassroots mozgalomtl elfordulva rock and rollt kezdett jtszani. 1976-ban jelent meg Jack cm regnye, mely egy egsz generci jelkpv vlt. Br a kritikusok nem voltak tle elragadtatva, a regny rendkvl npszerv vlt s mg ma is sokan olvassk.
Az albbi listban azok a svd rk szerepelnek, akik elnyertk az irodalmi Nobel-djat:
-
Selma Lagerlf (1909) – A mveire jellemz bszke idealizmusrt, lnk kpzelerrt s lelki egyttrzsrt.
-
Verner von Heidenstam (1916) – Elismerskppen irodalmunk j korszakban betlttt vezet szereprt.
-
Erik Axel Karlfeldt (1931) – Erik Axel Karlfeldt kltszetrt. Az tvteli beszd gy hangzott: A svdek minden bizonnyal azt mondank, hogy azrt nnepeljk ezt a kltt, mert olyan stlussal s eredetisggel jellemzett minket, amit mi is magunknak szeretnnk tudni, s mert azon hagyomnyok erejvel s vonzerejvel alkotott, melyek a fenyvesek mlyn rejl haza irnti szeretetnk alapjt kpezik.
-
Pr Fabian Lagerkvist (1951) – A mvszi errt s szellemi szabadsgrt, mellyel kltszetben arra trekszik, hogy vlaszt talljon az emberisg szmra rksen felmerl krdsekre.
-
Eyvind Johnson (1974, megosztva) – A szabadsgot szolgl, trben s idben elremutat elbeszlseirt.
-
Harry Martinson (1974, megosztva) – rsairt, melyek elkapjk a harmatcseppet s visszatkrzik a Kozmoszt.
-
Tomas Transtrmer (2011) – Tmr, letisztult klti kpeirt, amelyek j fnyben mutatjk meg a valsgot.
Forrs: wikipedia
|