Skandinv fldn a szobrszat els emlkei kz sorolhatk azok a mg ma is tbb helyen fellelhet n. viking temetk, ahol szikladarabokbl hajalakot formltak, s az elhunyt hst a haj ells rszben sllyesztettk a fldbe. A kszobrszat a XII. s XIII. szzadban klnsen a Gotland-szigeten virgzott keresztel kutak s templomdsztsek alakjban (az egyik nvtelen mester biznci volt). A XII. szzad vgn, prhuzamosan az eurpaival, az ltalnosabb vl faszobrszat ugyancsak a francia-romn stlus hatst mutatja.
A kvetkez kt vszzadban a gotlandi fafaragvnyok hajlkony, finom vonalai szintn a franciagtika szpsgnek hordozi (jai madonna). E nhny mondatbl is nyilvnval, hogy a szobrszat - hasonlan a kor tbbi mvszethez - itt is vallsos jelleg , de a XIV. s XV. szzadi k szobrok mr nemzeti vonsokkal gazdagodnak, a ksi nmet gtika befolysra mg realisztikusabb felfogsak. Nemcsak a Nmetorszgbl, hanem a Flandribl is szrmaz kes szrnyas oltrok emeltk a svd katolikus templomok hangulatt. A XVI. szzadban renesznsz szoks szerint dszesnl dszesebb sremlkekkel hdoltak egy-egy r kedvtelsnek s pnznek az szaki szobrszok is.

A kvetkez vszzadot a svd szobrszat fnykornak szoktk nevezni. N. Millich, tbbek kztt a drottningholmi kastly berendezsre felkrt nmetalfldi szobrsz, hazja klasszicizmust s a rmai-barokkot honostja meg. Ugyancsak Bernini barokkjt lteti t Svdorszgba B. Precht s C. Schrder, a francia barokkot pedig B. Fouquet, a Stockholmban l francia szobrsz. A klasszicizmus kiegyenslyozottsgval, harmnijval szemben vibrlnak, szinte izgatottnak tn j irnyt inkbb a mvszi hatst felfokoz dszt elemknt hasznltk. A XVIII. szzad rokok szobrszai mellett mr eurpai jelentsg J. T. Sergel munkssga. Hamar flje ntt a rokoknak s az j antik idelt sugrozza vissza hatrozott egyni rtelmezsben (pl. a Faun, 1770-bl, egyik mrvnypldnya a svd Nemzeti Mzeumban nygzi le az eltte llt). Tantvnya - de nemcsak az v, hanem Canov s Thorvaldsen is - a sokig Olaszorszgban l J. N. Bystrm, az jklasszicizmus egyik kivlsga a mlt szzadban. A romantika megszokott ihletje s tmja, a dics mlt elevenedik meg J. P. Molin mveiben. Szinte termszetes, hogy a legends katonakirly, XII. Kroly stockholmi szobra is az alkotsa. A szzad vge fel a francia realizmus legjobb kpviselje Per Hasselberg (Nagypapa c. szoborcsoportja, bronzbl, a f vrosi Humlegårdenben van).
A fvros kzpontjtl flrra lev Lidingben, a Millesgårdenben gyjtttk ssze a svdek nagy szobrszuk, Carl Milles(1875-1955) alkotsait. (A mvsz szobrain kvl antik s kzpkori emlkek illeszkednek bele a Milleskert krnyezetbe.) Milles szakon is bebizonytotta, hogy milyen csodlatos szerszm az ember kt keze. A szzadfordul jromantikjbl indul el, majd a Rodin-ihlets utn egy sereg zrt formj llatszobor jelzi a kifejezs keresst (Jtszadoz medvk a stockholmi Berzeli-parkban). Majd sajtos eklekticizmust alakt ki, ezt a klasszikus grg, a kzpkori s barokk szobrszat, de mg a knai plasztika is tpllja. Nagy erej , monumentlis szobrt Sten Sturrl Uppsalban lltottk fel.

Lenygz a stockholmi Opera s a Kirlyi Palota kztt a felkel napot ksznt pomps frfialak: A napnkes. A turistkat is elbvli a Zenepalota eltti Orfeusz szoborcsoportja. Szerte a vilgban szmos mve akad, Saint Paulban a Bke, a Delaware emlkm Wilmingtonban s a Vizek tallkoznak c. alkotsa Saint Luisban. Ivar Johnsson (1885-1970) a kt vilghbor kztti fltmadt klasszicizmus kvete hazjban. Jellemz az eskilstunai A munka becslete s rme, valamint a Ven-szigetn magasod Tycho Brahe-emlkm (a nagy csillagsz itt ptett ob- szervatriumot). Eric Grate (szl. 1896) a francia Despiau kvetje, a brommai gimnzium eltti teret kest Npdal c. szobra mlysgesen elgondolkodtat formakszsgvel, kpzelerejvel s kecsessgvel pompzik. Bror Hjorth (1894- 1968) alkotsaiban a primitv szobrszat- szerencssen egyesl a svd paraszti mvszettel.
Szoborpark Svdorszgban
Millesgården - Lidingo

Hivatalos oldal: millesgarden.se
Forrs: epa.oszk.hu
|