
A XI-XII. szzad ptanyaga fkpp a fa volt. (Fatemplommaradvnyokra Gotland szigetn s Lundban bukkantak.) A romn stlus legjellegzetesebb szaki ptmnye a mr kbl plt lundi dm (1145), olasz mesterek alkotsa. A lombard dszt elemek Dl-Svdorszg akkor kszlt templomain mindentt megtallhatk Nmet, angol, olasz s francia (ugyanis fkpp ilyen mestereket, mvszeket hvtak az orszgba) hatsok rvnyeslnek a megfelel stlusirnyzatokban. A XII. szzadbl val atlvastrai aptsg s varnhemi kolostortemplom a francia cisztercita rend ksi romn stlus, mr a gtika kezdett jelz n. burgundi architektrjt mutatja. A gtikus pt mvszet Gotlandban sajtosan alakult t. Ennek,valamint a nmet s a francia gtiknak harmnija olvad ssze a skarai dmban (a XV. szzadban fejeztk be). A korbbi, a XIII. szzadban tglbl emelt uppsalai dm a francia gtika kiteljesedse Svdorszgban. A XIV. szzad kzepn raktk le a hres vadstenai kolostor alapjait.
A kvetkez szzadok, a renesznsz idejn fleg nmetek s nmetalfldiek ptettk a pompakedvel svd kirlyok kastlyait (Kalmar, Borgholm, Uppsala, valamint a stockholmi rgi palott). A holland klasszicizmus egyik legvonzbb alkotsa a stockholmi Lovagok hza (tervezje a francia La Valle). Majd ismt a francia befolys rvnyesl a drottningholmi kastlyon, ez mig a svd uralkodhz pihenhelye (ami pl. a Habsburgoknak Schnbrunn volt). A legnagyobb svd knyvtr, az uppsalai bibliotka a klasszicizmus egyik eurpai hressge.
Meg kell jegyeznnk, hogy Svdorszgban, akrcsak Nyugat-Eurpban - a kzp-eurpai ptszettl eltren a klasszicizmus a renesznsz utn kzvetlenl fellp stlusirnyzat, illetve gy is mondhatjuk: Nyugat-Eurpban a barokk hvs, nyugodt megjelens vlfajt nevezik klasszicizmusnak. A XVIII. szzadban ersdik a francia hats. A Stockholmban pompz Kirlyi Palota a rmai barokk s a francia klasszicista elem harmnija, Nicodemus Tessin mve. A mind tbb benssges s gyakorlati elemet hordoz rokok bevonult az itteni ptszetbe is (Carl Hårleman rendezte be a Kirlyi Palott ebben a stlusban). Prhuzamosan az eurpai trtnelmi esemnyekkel, a francia XVI. Lajos-stlus a az akkori svd ptszetben is memutatkozott. (Ez az irnyzat mr az empire stlust ksztette el .) III. Gusztv idejn a svd jklasszicizmust gusztvinus stlusnak mondjk, a rokok visszahatsa ez; a szerkezet clszersge, valamint egyenes, de elegns vonalak jellemzik. A XIX. szzadban az empire stlust Svdorszgban Kroly Jnos kirlyrl neveztk el, ez inkbb a dekorcikban rvnyeslt.
A kor klasszicista trekvseit tbbek kzt a stockholmi Testrlaktanya rzi. F. W. Scholander klnsen restaurcis munkiban tmasztja fel egyni mdjn a renesznszot s a barokkot. Szzadunk svd jromantikjt a svd nemzeti mlt, a kzpkor, klnsen a Vasaidk ihlettk. A stockholmi Vroshza monumentlis vrstglacsodt pldul. Ragnar stberg tervei alapjn 1923 ta ppoly jellegzetessge a fvrosnak, mint pl. Prizsnak az Eiffel-torony. Svd vrkastlyok szellemt, a svd llek lmait idzi, de a velencei Doge palota finoman csipkzett motivumai csak fokozzk bmulatunkat. A funkcionalizmus nagymestere volt E. G. Asplund, a gteborgi tancshza (1927) s a stockholmi krematrium (1940) tervezje. Az jabb svd architektra, klnsen a nagyarny laksptkezs, a teret gazdasgosan kihasznl, szinte gyrszer , de a napfnyt keres s lehetleg a zldet, parkot, jtsztereket biztost alkotsokat valstja meg, s figyel mindarra, amit a nagyon fejlett civilizci megkvetel s meg is tud adni.
Forrs: epa.oszk.hu
|