Svdorszg
www.sved-kiralysag.gportal.hu

 

 

dvzls

Ezt a weboldalt a G-Portl Histria portlpt versenyre hoztam ltre. Szvesen neveztem a versenyre, mert imdom Svdorszgot s lvezettel tltttem fel a portlt tartalommal. Az egyik leggynyrbb orszg a vilgon. Jellemz szavak r: sznes, hideg, hvs, erdk, blk, tenger, zld, kk, termszet, vz, jg, szikla, fenyerd, tavak, jvorszarvas, lappfld, jghotel...

 
Menpontok
 
Alapadatok

Svdorszg, vagy hivatalos nevn a Svd Kirlysg, egy skandinv orszg szak-Eurpban. Az orszg szrazfldi hatrait nyugaton Norvgia, szakkeleten Finnorszg kpezi.

Fvros: Stockholm
llamforma: alkotmnyos monarchia
Kirly: XVI. Kroly Gusztv
Miniszterelnk: Stefan Lfven
Pnznem: Svd korona
Valls: evanglikus (85%)
EU csatlakozs: 1995. 01. 01.
Npessg: 9,593 milli (2013.)
Brutt hazai termk: 579,7 millird USD (2013.)
Hivatalos nyelv: Svd nyelv
Nemzeti mott: Fr Sverige i tiden
Hivatalos oldal: sweden.se

 
Kedvenc svd egyttesem

Legszvesebben az sszes szmukat kitennm ide, de az azrt tlzs lenne, gy erre esett a vlasztsom :) A 90-es vekben nagyon hres egyttes volt az Ace of Base az egsz vilgon. Pont ezrt 1997 jliusban hivatalosak voltak Viktria hercegn (a svd kirly legidsebb gyermeke) szletsnapi partijra is.

 
ltztesd fel

Online ltztets jtk svd hagyomnyos ltzetekben.

Vagy fzzetek online svd hsgolykat :) megnzem

 
Auts jtk Svdorszgban

Az Evolution-SR (Online szimultoros bajnoksg) versenyzi a svdorszgi Hljes Rally Cross plyn mrtk ssze az erejket. A plya nagyon rdekes vonalvezetst biztostott, lass-gyors kanyarok, hossz egyenesek, ugratok, egy szval, minden ami egy Rally Cross plyhoz kell. A cikk folytatsa itt.

 
Rviden mindenrl

A Skandinv-flszigetet a nagyobb eljegesedsek idejn sszefgg jgtakar bortotta, ezrt az emberek tartsan csak a jgkorszak vge s a jg visszahzdsa utn npestettk be.

Trtnelem eltti idk

Norvgihoz hasonlan Svdorszgban a kkorszaki emlkek elssorban a sziklkba vsett rajzok s feliratok (svdl ristningar vagy hllristningar). A legtbb ilyen emlk Bohusln tartomnyban tallhat, a legrgebbiek Jmtland tartomnyban – ez utbbiak az i. e. 9. vezred krl keletkeztek. A legtbb sziklavset az i. e. 2300-500 kztti idszakban kszlt, ltalban vadllatokat – jvorszarvasokat, rnszarvasokat, medvket s fkkat –, hzillatokat, hajkat, mezgazdasgi s hadi tevkenysgeket brzolnak. A legksbbi idszak (i. e. 800-500) bohuslni rajzai kzt szexulis termszetek is elfordulnak.

A viking kalandozsok

A viking kor az i. sz. 793 s 1066 kztti idszak neve Skandinviban. Ez a vaskor msodik felre esik. A svdek ekkor tengeri kereskedk vagy rablk voltak, akik rendkvl messzire jutottak tjaik sorn: a 9. szzadban a vargok (svd vikingek) a Fekete-tengerig s a Kaszpi-tengerig jutottak fosztogat hadjrataik sorn.

Amellett hogy felfedeztk egsz Eurpt, megismertk szak-Afrikt s Dlnyugat-zsit, valsznleg mg szak-Amerika szakkeleti cscskig is eljutottak. A kzpkori feudlis fejldshez sajtos ton jrultak hozz: kifosztottak szmos keresztny teleplst s rabszolgasorba hajtottk azok npessgt, gy Eurpa kzpkori vrainak s kastlyainak egy rsze kifejezetten a vikingek elleni vdekezs rszeknt plt meg.

A viking trsadalom mezgazdasgra s kereskedelemre alapult, mly tiszteletben tartottk mind a harcosokat, mind a bnskre lesjt igazsgszolgltatst.

A korszak kezdetnek hagyomnyosan a 793. vet tekintjk, amikor a vikingek kifosztottk a Lindisfarne szigeti brit monostort, a vgt pedig a Harald Hårdråde vezette sikertelen angliai invzihoz ktjk, amikor 1066-ban Harold Godwinson szsz kirly (maga is elangolosodott viking) legyzte a betolakodkat. Godwinsont ugyanebben az vben gyzte le Hdt Vilmos, Normandia hercege. Normandit egybknt a normannok (szintn viking npcsoport) 911-ben hdtottk meg.

A vikingek hossz haji egyarnt alkalmasak voltak a folyami, partmenti s mlyvzi hajzsra, gy a tengeri utak mellett a nagyobb folykon jrva Eurpa legklnbzbb vidkeire eljutottak. Az els orosz llamot is egy viking vezet, Rurik alaptotta, Novgorod kzponttal (melynek neve "j vrost" jelent). Egyes szerzk szerint a "Rusz" eredeti jelentse "viking harcos". A Fekete-tengeren thajzva a vikingek egszen Konstantinpolyig jutottak.

A Nyugati Frank Kirlysg klnsen megsnylette az lland viking tmadsokat. A ma Normandia nven ismert vidk (a sz jelentse "normannok", szaki emberek) szenvedte a legnagyobb krokat.

911-ben Egyszer Kroly frank kirly szvetsget kttt Hrolf Ganger viking hadrral: ennek rtelmben Kroly hercegi cmet adott Hrolfnak, s Normandia rksnek nevezte ki, Hrolf pedig hsget fogadott Krolynak, ttrt a keresztnysgre s vdelmezte az szaki frank terleteket a tbbi viking horda tmadsaival szemben. A szvetsg kvetkezmnyei trtnelmi szemszgbl ironikusak voltak: ezek a megteleped vikingek normann utdjai nhny genercival ksbb mr franciknak tekintettk magukat, s a francia nyelvet az angolszsz Anglira is kiterjesztettk 1066-ban, a sziget meghdtsa utn.

Korai svd trtnelem

A 12. szzad folyamn Svdorszg fokozatosan egysges keresztny kirlysgg alakult, a Skandinv-flsziget keleti rsze mellett a mai Finnorszg terlett is magban foglalva. Az szaki orszgokat I. Margit dn kirlyn egyestette a kalmari uniban 1389-ben, az unin belli feszltsgek azonban a 15. szzadra nylt ellensgeskedshez vezettek Svdorszg s Dnia kzt. A kt orszg kzti versengs vezetett vgl az uni felbomlshoz a 16. szzad elejn.

Kilencedik szzad

Skandinv teleplsek sora plt a Balti-tenger keleti partvidkn; A vargok elrik a Fekete-tengert s Konstantinpolyt; Rurik s Askold (alighanem inkbb legends, mint vals figurk) megalaptjk a kijevi Rusz fejedelemsget, a mai Oroszorszg terletn pedig 9. szzadi leletek sora bizonytja, hogy a vikingek szmos teleplst alaptottak ezen a vidken is.

Tizedik szzad

A vikingek hatsa Nyugat-Eurpban is rezhetv vlt, szmos svd, norvg s dn harcos zsoldosknt rszt vesz az Anglia elleni hadjratokban, melyeket a dn Svein kirly s fia, Knut vezetnek 1007 s 1013 kztt. Ksbb sok viking harcos llt a hrhedt norvg III. Harald (Harald Hårdråde) szolglatba a Norvg kirlysgot jraegyest harcok sorn. Harald 1066-ban jabb Anglia elleni hadjrattal prblkozott, ennek a harcnak a veresge jelentette szimbolikusan a viking kor vgt.
A 10. szzad elejn a svdek uralkodja Szphaj Harold volt. Az utdjai voltak uppsalai Erik, Bjrn kirly, Bjrn fiai s kveti Olof s VI. (Gyztes) Erik. Olof fia, Styrbjrn Starke, miutn Erik megtagadta tle a hatalomban val rszesedst, ellene fordult. A dn I. (Kkfog) Haralddal kttt szvetsget, a kt oldal pedig megtkztt Fyris Woldsnl. Styrbjrn elvesztette a csatt s meghalt, Erik pedig tz vvel ksbbi hallig, 993-ig Svdorszg uralkodja maradt. Egy legenda szerint a gyzelmet maga Odin biztostotta szmra, miutn cserbe lett ajnlotta fel tz v utn.

Keresztnysg s hatalmi harc

Erik fia, Olof uralkodsa alatt vlt a keresztnysg a svd kirlysg els vallsv. A 11. szzad sorn, Olof Sktkonung uralkodsa alatt vlt az orszg az szak legnagyobb hatalmv, noha maga az uralkod mindvgig meglehetsen passzv volt. Elvesztette a Balti-tenger keleti partjn fekv terleteket, s ugyan meghdtotta Trondheim krnykt Norvgiban, a norvg terleteket nhny v mlva (1015-ben) visszahdtotta tle II. (Szent) Olaf, aki az orszg kirlyaknt a svdek mellett a Sweyn vezette dnokat is kizte Norvgibl. 1021-22 krlig, Olaf Sktkonung hallig jelentktelen hatrvitk s a norvg uralkodval 1019-ben, Kunglvban megkttt szerzds voltak a kor fontosabb esemnyei.

Olafot Anund Jakab, majd (reg) Emund kvettk a trnon. Mindkt kirly hatalmi harcokat folytatott a dn befolys ellen, s Emund megerstette a svd egyhz fggetlensgt a nmet pspkkkel (elssorban a brmai pspkkel) szemben. A keresztnysg 1060 krlre mr szilrdan rgzlt Svdorszgban, a legersebben Westergotland terletn, noha szakon mg megmaradtak a rgi vallsok, s szentlyeik elpuszttsra mg maga Stenkil, az j kirly sem volt hajland. Stenkil hallt kveten, 1066-ban bels hbor robbant ki, melynek oka a hatalmi harc mellett alighanem a vallsi ellenttek kilezdse volt. A keresztnysg elretrsvel a rgi kzpont, Uppsala fokozatosan veszteni kezdett jelentsgbl. Akkor nyerte csak vissza azt, amikor 1164-ben a svd rsek szkhelyl vlasztotta s katedrlist emeltetett.

A 12. szzad sorn, I. Sverker s Szent Erik alatt Svdorszgban centralizlt llam s szervezett svd keresztny egyhz alakult ki. Svdorszg kzpkori trtnelmnek legnagyobb llamfrfija, Birger grf volt az, aki 1248 s 1266 kztt gyakorlatilag uralkodott az orszgban, egyike volt azoknak, akik lehetv tettk a svd np nemzett vlst. Stockholm alaptjaknt s a jogrend megalapozjaknt tartja szmon a trtnelem. Reformjai sorn eltrltk a jobbgyrendszert. Fia, Magnus Ladulås kirly (1275-1290) tette teljess mvt: a kt vezet a fragmentlt hercegsgekbl s grfsgokbl ll orszgot egysges feudlis rendszerr tette a nla fejlettebb eurpai orszgok mintjra, vget vetve az lland bels hatalmi harcoknak.

Svdorszg s Norvgia els egyestse

1319-ben a hrom esztends svd trnrks, Magnus (Erik kirlyi herceg s Ingeberg norvg hercegn fia) megrklte a norvg trnt nagyapjtl, V. Haakontl. Ugyanebben az vben az Osli gyls svd kirlly is vlasztotta. gyetlen uralkodsa miatt Magnus mg halla eltt elvesztette mindkt orszgt. Utdja, Mecklenburgi Albert 1365-ben lpett trnra, volt az els uralkod, akit a Riksdag koronzsi esk lettelre ktelezett. A Rikksdag ekkorra a nemessg s egyhzi szereplk mellett mr a vrosok kpviseli is jelen voltak, gy a kirlynak lehetsge nylt r, hogy szksg esetn a kzps osztlyokra is tmaszkodhasson az arisztokrcival s a papsggal szemben.

A kalmari uni

A svdek krsre I. Margit dn kirlyn elzte Albertet. Margit 1397-ben a skandinv kirlysgok gylst hvta ssze Kalmarban, ahol a kirlyn unokaccst, Pomerniai Eriket vlasztottk kzs uralkodv. A kalmari uni alapjait a Nykpingi Egyezmnyben fektettk le.

A kalmari uni a hrom szaki orszg szvetsgt jelentette a kls vetlytrsakkal (elssorban a nmet Hanzval) szemben, gyakorlatilag perszonlunik sort jelentette, melyben a hrom orszg feladta szuverenitst, de fggetlen maradt. Szmos megszaktssal s bels ellensgeskedssel terhelten mkdtt, majd 1520-ban szakadt meg vgleg. Mivel Dnia (messze a legersebb a hrom orszg kzl) szmos ksrletet tett arra, hogy hatalmt a msik kt kirlysgra erltesse, hamarosan szaktsok sorozata kvetkezett be az uniban, majd vgl a svdek vgleg kivltak belle Engelbrekt Engelbrektsson vezetsvel. Az Engelberkt vezette parasztfelkels megfosztotta trnjtl a dn Eriket. Engelbrekt halla utn Karl Knutsson Bondt vlasztottk kirlly, 1436-ban VIII. Kroly nven lpett trnra. Kroly 1441-ben annak a Bajor Kristfnak a javra mondott le a trnrl, aki addigra mr Norvgia s Dnia uralkodja volt. A Kristf 1448-as halla utni kosz sorn Krolyt ismt megvlasztottk, majd ismt megfosztottk a trntl. II. Keresztly dn kirly 1470-ben vgl jraegyestette az unit a svd arisztokrcia egy rsznek tmogatsval, az ellenll nemesek s egyhziak egy rsznek lemszrlsval s a svd np ellenllsval szemben. A Sture alkirlyi csald fejei sikeresen vdtk az orszgot a dn befolyssal szemben 1470 s 1520 kztt. Gustavus Eriksson Vasa Gustav Vasa, a dn uralkod ltal kisemmizett s bebrtnztt egykori nemes vgl felkelst szervezett a dnok ellen, s kt ves harc sorn kizte ket Svdorszgbl. 1523. jnius 6-n, Strngnsban kirlly koronztk.

A kora jkori Svdorszg, 1523

A 16. szzad sorn Gustav Vasa Svdorszg fggetlensgrt kzdtt, szembeszllva a Kalmar-uni fellesztst clz dn ksrletekkel. Vasa a katolikus egyhzzal is szembekerlt, s megalaptotta a svd reformtus egyhzat.

Hatalomra kerlse utn nem sokkal Gustav Vasa krst intzett a pphoz, hogy a hozz lojlis Johannes Magnust nevezhesse ki Svdorszg rsekv Gustav Trolle helyett, akit a Riksdag ruls miatt mr formlisan lemondatott tisztbl s klfldre szmztt. Ehelyett a ppa bullt kldtt Gusztvnak, melyben felszltotta a nyltan rul s Vasa-ellenes Trolle visszahvsra. Gusztv a ksbbiekben sem tudta meggyzni a ppt, gy vgl szaktott Rmval, s luthernus egyhzat szervezett Svdorszgban. Az uralkod betiltotta a katolikus knyvnyomtatst, s a tizedek tlnyom rszt maga gyjttte be az llamadssgok finanszrozsra. Az egyhzjts mindazonltal elssorban adminisztratv maradt, miutn a kirly fggetlentette egyhzt Rmtl, mr nem bajldott a doktrnk megvltoztatsval. A protestns egyhzatyknak sem tetszettek azonban Gusztv abszolutista hajlamai. Hogy ellenllsukat hatstalann tegye, 1539-40-es rendeleteiben olyannyira megnyirblta jogaikat, hogy hatalmuk gyakorlatilag nvlegess vlt.

Reformci

Gusztv elssorban politikai, msodsorban gazdasgi okokbl jtotta meg teht a svd egyhzat. A np azonban nagyon is ktdtt mg a rgihez, s ez elidegentette a kirlytl a parasztsgot – alighanem Eurpa legntudatosabb s az rdekeirt leginkbb harcolni tud parasztsgt. El kellett teht fogadnia az alkotmnyos berendezkedst, s mindvgig a maga oldaln kellett tartania a parasztokat, hiszen k ltettk a trnra, s kszek voltak le is tasztani onnan ha nem a nekik megfelel mdon uralkodott. A katolikus vagyon kisajttsa termszetesen feldhtette ket, gy Gusztvnak uralkodsa alatt vagy fltucat parasztlzadst kellett megfkeznie.

XIV. Erik

Svdorszg mr vszzadokkal ezeltt prblt terjeszkedni a Baltikum terletn, akrcsak kzeli szlv (orosz s lengyel) uralkodk. A terletet vgl a Nmet Lovagrend igzta le, amelynek hatalma azonban meggyenglt a 15. szzadban. 1558-ban kitrt a livniai hbor a mai Lettorszg s sztorszg feletti uralomrt. Gusztv hallnak vben, 1560-ban pp az oroszok dltk a Baltikumot. Gotthard von Kettler a livniai lovagrend vezetje protestns vallsra ttrve vilgi llamot prblt alaptani Livniban, de csak az egyik rszt sikerlt megtartania. Idkzben Lengyelorszg megtmadta Oroszorszgot, st a dnok s svdek is beavatkoztak a hborba, amely vgl Oroszorszg teljes kizrsval, s Livnia svd s lengyel felosztsval vgzdtt. A Svdorszgra es rsz Reval volt, az a terlet a mai sztorszgban, amely a svd korona oltalma al helyezst krte 1560 mrciusban. Svdorszg azrt sem vonhatta ki magt ebbl a hborbl, mivel az balti-tengeri kereskedelmnek vgt jelentette volna, mrpedig vagyonnak nagy rsze innen szrmazott. Azonban Oroszorszgon s Dnin tl egy harmadik ellensget, Lengyelorszgot is megszerezte magnak. Gusztv fia s rkse, XIV. Erik (1560-1568) egyms ellen igyekezett hangolni ket. Ehhez flre kellett tenni a Dnival val rks ellensgeskedst, amelyet III. Jnos kirly tett meg 1570-ben a Stettini szerzds megktsvel, vget vetve az szaki htves hbornak (1563-1570).

III. Jnos

Az j kirly kzdelme az orosz sereggel szemben sztorszg s Livnia birtoklsrt remnytelen lett volna az elsznt s orosz-ellenes Bthory Istvn lengyel kirly 1582-es kzbelpse nlkl. Az uralkod megalz felttelek mellett knyszerthette bkektsre IV. Ivnt, aki ezek utn a svdekkel is fegyversznetet kellett, hogy kssn. Jnos uralkodsa alatt barti kapcsolatot tarthatott teht Lengyelorszg s Svdorszg. A kirly a lengyel Jagell Katalint vette el, hzassguk gymlcse pedig a ksbbi lengyel II. Zsigmond lett. Az apjval kttt megllapods rtelmben Jnos halla utn Zsigmond vlt mindkt llam uralkodjv, az llamok mindemellett megriztk fggetlensgket, s megriztk egyhzaikat (a katolikus lengyel s a protestns svd egyhzat).

I. Zsigmond

A svd nemessg attl flve, hogy Zsigmond – aki lengyel uralkod is volt – igyekszik majd visszalltani a katolikus egyhz hatalmt, igyekezett megakadlyozni ennek lehetsgt, lehetleg mg Jnos letben. A Vasa-hz legmveltebb tagjaknt Jnos kzputas megoldst keresett, olyat, ami mindkt fl szmra kielgt lehet. Nagy hve volt teht annak a vallsi irnyzatnak, amely a protestantizmus egyszersgt megrizve kvnt visszatrni az eredeti apostoli egyhzhoz. Az 1574-ben s 1575-ben sszehvott zsinatokon sikerlt nagy nehezen vgbevinnie mdostsait, s egy vvel ksbb visszatrtette az egyhzat egy, a katolikus liturgira jobban hasonlt istentisztelet irnyba, br a valdi rmai katolikus modelltl mg gy is jelentsen el kellett trnie, hogy elfogadtathassa nzeteit.

Szmos ellenzje volt e vltoztatsoknak, a Riksdag 1577-ben mgis jvhagyta ket. Br Jnos kvetsget kldtt a Szentszkhez, hogy az ismt felvegye a kapcsolatot a svd egyhzzal, s a jezsuita Antonio Possevino rkezett Stockholmba a helyrelltst felgyelni, a kirly vgl annyi felttelt kttt a katolicizmus visszalltshoz, hogy az sosem vlhatott teljess. Br gy sikerlt megkzeltenie azt a via media irnyzatot, amelyet kvnt, protestns tbbsget a vltoztatsok mgis ellene hangoltk.

1593-ban, Jnos halla utn Zsigmond lpett a trnra. Az ersen katolicizmus-ellenes Kroly, mint Sdermanland hercege zsinatot hvott ssze Uppsalban, ahol a Szentrst s a hrom alapvet krdt sikerlt elfogadtatnia a keresztnysg egyedli alapjaiknt. Egyttal elfogadtatta az Augsburgi vallsbke tanait, avagy az gostai hitvallst.

Mindez mg azeltt trtnt, hogy Zsigmond Svdorszgba rkezett volna, s engedlyt adott volna a zsinat sszehvsra. Az j kirly ezt kivltsgainak megsrtseknt rtelmezte, s az agresszvan szembeszll protestnsok nem sok teret hagytak a bks megolds keressre. Zsigmond hatalma helyrelltsa rdekben zsoldossereggel rkezett Svdorszgba, akik magyarokbl, nmetekbl, lengyelekbl s angolokbl lltak. De Az 1598-as stångebri csata Sdermanland a herceg javra dlt el (nem is csoda, a svd nemesek s parasztok tlnyom tbbsge ekkor mr protestns volt). Zsigmond soha tbb nem trt vissza Svdorszgba (br 1632-ig lengyel uralkod maradt), s a Riksdag IX. Krolyt vlasztotta kirlly.

Az szaki nagyhatalom felemelkedse

IX. Kroly

Miutn Jnos, III. Jnos fia s Zsigmond ccse vgleg lemondott a trnrksi jogairl, kezdte csak Kroly hasznlni a kirlyi cmet. A rendek ekkor biztostottk a protestantizmust: a lehetsges trnrksk kzl kizrtak minden katolikust, s ltalban megtiltottk, hogy a katolikusok tisztsget, mltsgot tlthessenek be. Svdorszg ez id alatt nem csupn tlnyom rszt protestns, hanem alapveten katonai llamm is vlt. A linkpingi Riksdag Kroly srgetsre elrendelte regulris hadsereg szervezst. Az szaki balti trsg megtartsa elengedhetetlen volt az orszg szmra. sztorszg terlett sikerlt is befolysa alatt tartani, de Livnia Jan Karol Chodkiewicz litvniai katonai vezet gyessgnek ksznheten lengyel uralom al kerlt. Kroly, br komoly fegyveres ervel brt, seregt szinte teljesen megsemmistette egy kisebb lengyel katonai er a kircholmi csatban, amely az 1709-es poltavai veresgig Svdorszg legslyosabb katonai fiaskja volt.

Kroly ugyan szvetsget kvnt ktni a cri Oroszorszggal, m a Rettegett Ivn halla utni orosz kosz (az n. szmta) idejn a svdek inkbb abbl akartak minl tbb hasznot hzni. Kroly msodik fit kvnta a cri trnra ltetni, ehhez azonban blcsen kerlnie kellett volna minden egyb ellensgeskedst, hiszen egy, az oroszhoz foghat birodalom meghdtsa mg buksban is risi erket ignyelt volna. Ehelyett a kirly feljtotta az ellensgeskedst a dn kirlysggal – ezttal Lappfld miatt. A f svd erk gy a kalmari erdt vdtk egy olyan csatban, amely mg gyzelem esetn sem lett volna klnsebben jvedelmez az orszgnak. Ekzben Novgorodba megrkeztek a rivlis csapatok, s ellehetetlentettk az gretes ksrletet a cri trn megszerzsre.

A kalmari hbornak Kroly fia, Gusztv Adolf vetett vget a knredi szerzdssel, 1613. janur 20-n. A hbor, majd a kemny bkefelttelek megalapoztk a kt nemzet kt vszzados ellensgeskedst.

Novgorod vgl nknt vllalta magra a svd fennhatsgot. Az ambicizus svd vezetk eltt ekkor egy szlesebb birodalom kpe kezdett lebegni – ezt szakon Arhangelszk, keleten pedig Vologda fel terjesztettek volna ki. A cri trnra kerl Romanov Mihly hatrozottsgval szertefoszlatta ezeket az lmokat, de a legyzhetetlennek ltsz svd erket mgis csak terleti engedmnyekkel tudta tvozsra brni.

Svdorszg a 19. szzadban

A Svdorszg kora jkori trtnett meghatroz, a Baltikum birtoklsrt folytatott svd-orosz ellenttekre tett pontot az utols orosz tmad hadjrat. A Napleonnal megkttt 1807-es tilsiti bkt kihasznlva 1808-1809-ben I. Sndor orosz cr elfoglalta az addig svd fennhatsg al tartoz Finnorszgot, amely egy autonm nagyhercegsg lett egszen 1917 vgig. Lnyegben mindmig ez volt Svdorszg utols hbors konfliktusa.

A napleoni hbork megkmltk Svdorszgot. Az szaki kirlysg nem nyjtott segtsget Napleonnak, gy a gyztes hatalmak kvzi-szvetsgesknt kezeltk a bcsi kongresszuson, ahol elhatroztk, hogy a gyzedelmes Oroszorszgnak adjk a finn terleteket, Svdorszg krptlsul megkapta Norvgit.

 

Az oldal nem jhetett volna ltre nlklk. Ksznm s bocsnat ;)

gasztrotipp.husvedorszag.utazas.huwikipediayoutubefilmtett.romek.oszk.huncsszi.huelib.kkf.hukislexikon.husvedkalauz.wordpress.comskandinavhaz.wordpress.comsved.nolblog.huujkep.netwww.hotdog.hu/svedorszagmitvigyek.hu/svedorszagkulfoldremennek.hukonzuliszolgalat.kormany.huwww.erdekesvilag.hueurope.org/huripadvisor.co.huepa.oszk.huswedenabroad.comhu.bab.laautoberlesonline.hustockholm.blog.huviragsvedorszagbannlcafemindmegette.huirodalmiradio.hutripadvisor.co.huerzsebetrosta.huvilagutazo.netorigo.huvilagutazo.blog.huerdo-mezo.huevolution-sr.comfitt.infobelyegvilag.netmakettinfo.hu


Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!