Ultima Thulerl, az kori Svdorszgrl, elszr egy bizonyos Pitheas tett emltst, aki Krisztus szletse eltt 300 krl, Nagy Sndor idejben hajzott Britannibl Marseillebe. "A Britannitl egyheti hajtra fekv rideg, szaki birodalomban a tl hideg, hossz s stt, de a nyr kzepn hetekig nem megy le a nap. Gyakran esik az es, ezrt a 'bennszlttek' a learatott rpt fedett raktrokban cspelik s troljk. Lakosai rpbl s mzbl ksztenek bfelejt italt..." Ami az idjrst illeti, a tvoli Thule lersa nagyjbl megfelel a valsgnak.
Skandinvit 14 000 vvel ezeltt, a hatvanezer vet tart utols jgkorszak vge fel, tbb kilomter vastag, sszefgg jgrteg bortotta. Az ereszek megeredtek, s 8-9000 vvel ezeltt, amikor az semberek Kzp-Eurpban mamutra, gyapjas orrszarvra s risszarvasra vadsztak, a jgtakar utols darabja is becsszott a tengerbe. A kopr, legyalult sziklkat moha lepte be, a tundra szak fel vndorolt. jabb ezer v mlva meghonosodott a trpefeny, melyet a nyrfa kvetett. A legelket benpest rnszarvascsordkat kkorszaki fegyvereket s brstrakat cipel vadszok kvettk.
Skandinvia dli rsze 7000 vvel ezeltt lesllyedt, az Atlanti cen ttrte a Dnia s Svdorszg kztti fldnyelvet, s a beltenger desvize ss vzzel keveredett. A kavarg hullmokban egy vilg dlt ssze: az Ancylus-csiga kihalt, helyt a ss vzben honos Litorina csiga vette t. A trkpen sszekucorodott rishoz - rossz nyelvek szerint kkadt hmtaghoz - hasonlt Skandinv-flsziget tovbb mocorgott, a kkorszakbl a bronzkorszakba val tmenet tjn a kzps rsze kiemelkedett a krnyez tengerbl, s Agamemnon idejben a Litorina-tenger felvette a mai Balti-tenger alakjt.
A bronzkorszak alatt az ghajlat viszonylag kellemes volt Skandinviban. A hatalmas tlgyfaerdkben vaddisznk s szarvasok ltek, Stockholm krnykn szlt termesztettek, az kori "arisztokrcia" tlapjn homr s osztriga szerepelt. Az idillt 2600 vvel ezeltt a "Fimbul tl" kezdete szaktotta meg, amely fl vezreden t hnsggel sjtotta szak-Eurpa lakt. A gymlcsfk kipusztultak, a gabonaflk kzl csak az rpa rte tl a zord ghajlatot. A helyzetet az is slyosbtotta, hogy a Fekete-tengertl a brit szigetekig terjed kelta trzsek birtokukba vettk a bronz ellltshoz szksges n- s rzbnykat, s elvgtk az szaki s a Fldkzi-tengeri orszgok kztti kereskedelem tjt.
A Fimbul tl elmltval az let visszatrt a normlis kerkvgsba. A npvndorls eleinte akadlyozta a kereskedelmet a Rmai Birodalommal, de a 600-800-as vekben, a "Vendel-idkben", az slakk fokozatosan httrbe szortottk a gtokat, s az ruforgalom jra fellendlt. (Nevt az Uppsala melletti Vendel helysgben tallt "hajsrok"-bl rekonstrult civilizcitl kapta. Nem tvesztend ssze a szlv vendekkel!).
A vaskorszak (500-1050) Skandinviban a vikingek, azaz a normannok kora. Gyorsjrat evezshajikkal bejrtk a vilgot, kifosztottk s felgettk az szaki-tenger s az Atlanti cen partja menti teleplseket. - "A normannok haragjtl ments meg Uram minket!" - fohszkodtak a korabeli szomszdok.
A dn s norvg vikingek Nyugatot sanyargattk. Izland, 860 s Grnland, 983 gyarmatostsa utn 1003-ban, srknyfejjel dsztett, keskeny tlgyfahajikon szak-Amerikba is eljutottak. Az eurpai integrci sokkal hamarbb elkezddhetett volna, ha 885 nyarn, a Szajnn felhatol hetven vikinghaj legnysge bevette volna Prizst. A vikingek lland fenyegetsnek hatsra 911-ben Egygy Kroly Roll viking fnknek adta fele kirlysgt, azaz Normandit, s Gizella nev lenyt. Azontl Normandibl indultak a vikingek megadztatni az angol vrosokat. Nem kis sszegrl volt sz: 1007-ben 30 tonna ezstt adztak az angol vrosok. Hiba lette meg Ethelred kirly az orszgban tartzkod sszes vikinget, Sven kirly 1016-ban egsz Anglit elfoglalta, s azt fira, Nagy Knutra hagyta rksgl, aki 1028-ban Anglia, Dnia, Norvgia s Svdorszg kirlynak nevezhette magt.
A svd vikingek dn s norvg kollegikkal ellenttben kelet fel vndoroltak. Rszt vettek Konstantinpoly ostromban (860), majd 862-ben Rurik, Szineusz s Truvor vezetse alatt elfoglaltk Novgorodot. A Dnyeper mentn dlre hatolva, szlv trzsek egyestsvel megalaptottk Oroszorszgot, s rpke egy vszzad alatt beleolvadtak szlv alattvalik kz. Az smo (Stockholm dli rszn) mellett tallt rnak szerint Ingvar viking vezr csapataival Bagdadba is eljutott, de a szaracnek (arabok) orszgbl egyetlen viking sem trt haza.
A svd vikingek kzpontja a Mlaren t Bjrk szigetn fekv korabeli fvros, az ntdkben s fmfeldolgoz mhelyekben gazdag Birka volt. Keletrl gyngy, kszer s szerszmok, szakrl vas s szrme, nyugatrl fegyverek, kermia s vegru ramlott a ktezer szabad lelket szmll, virgz kereskedelmi kzpontba, ahol a vikingek sikeres hdtsai eredmnyekppen lnk volt a rabszolga-kereskedelem is. A klkereskedelmi kapcsolatok megkvntk a megtrsre val hajlandsg jeleit, ezrt Bjrn kirly meghvsra 829-ben, Jmbor Lajos frank kirly kveteknt Birkba indult kt elsznt hittrt, Ansgar s Witmar. Nem volt teljesen veszlytelen feladat, minden addigi trtsi ksrlet kudarcba flt. Az asa-istenekhez fohszkod vikingek gyanakodssal fogadtk az j hitet, s gyakran Oden fisten madarai eledeleknt, az tszli fkra akasztottk a szerzeteseket. Az is elfordult, hogy rabszolgaknt eladtk ket. Egy j formban lev hittrtrt kt kr rt is elkrtk.
A mrtrhall vgytl g Ansgar s trsa, a mrskeltebb llspontot kpvisel, nagy erej Witmar kereskedhajn kelt t a Dnit Svdorszgtl elvlaszt tengerszoroson. Rgtn a partraszlls utn vikinghajk vettk krl ket. A gyakorlatias kereskedk elmenekltek, csak a kt szerzetes maradt magyarzkodni. A mrtrhall kzelsgtl lzba jtt Ansgarral szemben tiszteletlenl viselkedtek a rablk. A keresztnyi hivatsrl megfeledkezett Witmar kardot ragadott, s rettenetes puszttst vitt vgbe a vikingek soraiban.
A szmbeli flnyben lev vikingek letepertk a hsiesen kzd rist. Witmar roppant ereje tiszteletet sugrzott, ezrt gy dntttek, hogy a szerzetesek sorst sriv versennyel dntik el. Witmar utcahosszal gyztt - ellenfelnek cignytra ment a hordnyi folykony kenyr -, amire a vikingek trdre borulva knyrgtek, hogy megtrhessenek, annak az istennek a hveiv vljanak, aki ilyen tiszteletre mlt tulajdonsgokkal boldogtja hveit. Ansgart felhbortotta Witmar keresztnyhez nem ill viselkedse, s nem volt hajland megkeresztelni a pognyokat. A csaldott vikingek legszvesebben vgeztek volna a moralizl hittrtkkel, de nem mertk kihvni a szerzetesek istennek haragjt. Megkegyelmeztek az letknek, de a hajt elkoboztk. A konok Ansgar s a bnbn Witmar gyalog folyatta tjt Birkba. 830-ban rkeztek a Mlaren t partjra, ahol egy rabszolgkat szllt hajra szlltak. Ansgar fennhangon kvetelte, hogy a haj tulajdonosa szabadtsa fel, s eressze szlnek a rabszolgkat. A kt hittrtt csak azrt nem lncoltk a rabszolgk kz, mert Bjrn kirly vendgei voltak.
Birkban a hittrtk Bjrn kirly vdnksge alatt terjeszthettk Krisztus evangliumt. A vikingeket rdekelte az j hit, de a rabszolgkrl s a kuplerjok ltogatsrl nem szvesen mondtak le, a fktelen orgikra alkalmat ad ldozati szertartsaik beszntetsrl pedig hallani sem akartak. Abban sem voltak biztosak, hogy Oden beleegyezne-e a hittrtk ltal szorgalmazott vltoztatsokba. Ansgar, "szak apostola", gy aztn dolga vgezetlen trt vissza munkaadjhoz.
Az ezredfordul tjn a szrazfld mg inkbb kiemelkedett a krnyez tengerbl, a nagyobb hajk mind nehezebben tudtk megkzelteni a viking fvrost. Olof Eriksson "Sktkonung" kirly (995-1022) - a mai Stockholmtl 30 kilomterre szakra fekv - Sigtunban rendezte be udvart, s Birka kirlt. Olof csaldjval egytt megkeresztelkedett, de a vikingek nagy rsze csak jval ksbb kvette pldjt. A megkeresztelkedett pogny trzsek a XII. szzadban, egy kirly s egy Isten alatt, kzs birodalomban egyesltek, s a vrszomjas vikingek visszavltoztak jmbor svdekk, dnokk s norvgekk.
|