Svdorszg
www.sved-kiralysag.gportal.hu

 

 

dvzls

Ezt a weboldalt a G-Portl Histria portlpt versenyre hoztam ltre. Szvesen neveztem a versenyre, mert imdom Svdorszgot s lvezettel tltttem fel a portlt tartalommal. Az egyik leggynyrbb orszg a vilgon. Jellemz szavak r: sznes, hideg, hvs, erdk, blk, tenger, zld, kk, termszet, vz, jg, szikla, fenyerd, tavak, jvorszarvas, lappfld, jghotel...

 
Menpontok
 
Alapadatok

Svdorszg, vagy hivatalos nevn a Svd Kirlysg, egy skandinv orszg szak-Eurpban. Az orszg szrazfldi hatrait nyugaton Norvgia, szakkeleten Finnorszg kpezi.

Fvros: Stockholm
llamforma: alkotmnyos monarchia
Kirly: XVI. Kroly Gusztv
Miniszterelnk: Stefan Lfven
Pnznem: Svd korona
Valls: evanglikus (85%)
EU csatlakozs: 1995. 01. 01.
Npessg: 9,593 milli (2013.)
Brutt hazai termk: 579,7 millird USD (2013.)
Hivatalos nyelv: Svd nyelv
Nemzeti mott: Fr Sverige i tiden
Hivatalos oldal: sweden.se

 
Kedvenc svd egyttesem

Legszvesebben az sszes szmukat kitennm ide, de az azrt tlzs lenne, gy erre esett a vlasztsom :) A 90-es vekben nagyon hres egyttes volt az Ace of Base az egsz vilgon. Pont ezrt 1997 jliusban hivatalosak voltak Viktria hercegn (a svd kirly legidsebb gyermeke) szletsnapi partijra is.

 
ltztesd fel

Online ltztets jtk svd hagyomnyos ltzetekben.

Vagy fzzetek online svd hsgolykat :) megnzem

 
Auts jtk Svdorszgban

Az Evolution-SR (Online szimultoros bajnoksg) versenyzi a svdorszgi Hljes Rally Cross plyn mrtk ssze az erejket. A plya nagyon rdekes vonalvezetst biztostott, lass-gyors kanyarok, hossz egyenesek, ugratok, egy szval, minden ami egy Rally Cross plyhoz kell. A cikk folytatsa itt.

 
Kzpkori bonyodalmak

A Rmbl irnytott katolikus egyhz nvekv befolysnak ksznheten Svdorszg egysges birodalomm vlt. Az 1160-as vekben uralkod IX. (Szent) Erik Jedvardsson kirly szorgalmasan ptgette a templomokat, szervezte a keresztes hadjratokat a pogny Finnorszg ellen, melynek laki pogny hitk mellett hossz vszzadokig a fggetlensgket is elvesztettk. Finnorszg svd tartomny lett, a svdek sajt intzmnyeik szerint rendeztk be a trvnykezst. Erik fldi lete szomor vget rt. Hiba jelentettk a tlerben lev dn csapatok kzeledtt, nem hagyta ott a dli mist. Az oltr eltt nyisszantottk le a fejt.

Miutn az sztek hajikkal behatoltak a Mlarenre, s elpuszttottk Sigtunt, szksgess vlt a Mlaren-t bejratnak a felgyelete. 1250-ben a Folkunga nemzetsgbl szrmaz Birger Jarl, a kivl szervezi adottsgokkal rendelkez kirlyi gym, kt bstyval s ers falakkal bevehetetlen erdtmnny tette a Mlaren t bejratt vd Stockholmot. Birger Jarl 1251-ben fit, Valdemrt (1266-1274) vlasztatta kirlynak. Uralkodsuk alatt hoztk az els, egsz orszgra kiterjed trvnyeket. Egyezmnyt ktttek a Balti-tenger dli partjt ural Hansa-vrosokkal, melynek rtelmben a befolysos vrosllam haji vmmentessget lveztek a svd kiktkben. Az egyre inkbb fvros szerept betlt Stockholmban lbecki nmet kereskedk telepedtek le. A beramlott nmet tke s szervezs megalapozta a fmipart, Svdorszg legfontosabb kiviteli termknek forrst.

Valdemrt 1274-ben testvre, Magnus "Ladulås" megfosztotta a hatalomtl. Magnus kirly megerstette az egyhz hatalmt, megalapozta a svd nemessget, s bkez adomnyokkal ltta el a szrkebartokat. Ladulås sz szerint "istll-lakatot" jelent, s Magnus azon intzkedsre utal, mellyel megtiltotta a birodalmi nagyuraknak az ellenszolgltats nlkl vendgeskedst. Magnus Ladulås volt az els kirly, akit a svd kirlyok temetkezhelyn, a stockholmi Riddarholm-templomban temettek el.

Magnus Ladulås utdjnak 1290-ben legnagyobb fit, Birger Magnusson vlasztottk. Birger lland viszlyban lt testvreivel, Erik s Valdemar hercegekkel. Az irigy testvrek 1306 szeptemberben a Sigtuna melletti Håtuna birtokon foglyul ejtettk, s a Stockholmtl 100 km-re dlre fekv Nykping vrba zrtk Birger kirlyt. Birger ktvi fogsg utn kiszabadult, s apsa, a dn kirly segtsgvel visszaszerezte a trnt, majd 1317 karcsonyn engesztel vacsorra hvta ccseit Nykping vrba. A nagy eszem-iszom kzben a hercegek fegyvereseit klnfle okokkal kicsalogattk a krnyez vrosba. A feledkeny testvrek msnap reggel a vr brtnben bredtek. - "Emlkeztek-e a håtunai csnyre?" - vlaszolt krdssel a krdsre Birger, s a cella kulcst a vr tornyrl a kzeli folyba dobta.

Erik s Valdemar felbszlt hvei hnapokon t tart ostrom utn bevettk a vrat, s Birger kirly Dniba meneklt. A hercegek hvei a "nykpingi vendgltsban" hhallt halt Erik herceg fit, a hromves Magnus Erikssont (1318-1364) vlasztottk kirlynak, aki helyett kezdetben Magnus gymja, Mats Kettilmundsson kormnyozta az orszgot. Szmos halad intzkedst foganatostott, tbbek kztt megszntette a rabszolgatarts intzmnyt (1335).

A nagykor Magnus Eriksson bemutatkozst siker ksrte, a dnokkal folytatott nyertes hbort kvet varbergi bke (1343) kimondta Skåne, Blekinge s Halland tartomnyok Svdorszghoz val csatolst. 1355-ben Magnus fia, Håkon lett az akkoriban fggetlen Norvgia kirlya, lehetsg nylt az szaki llamok egyestsre. Az uni megvalstst Valdemar Atterdag dn kirly akadlyozta meg, aki 1360-ban tvitorlzott hadaival a Dnit Svdorszgtl elvlaszt resundon, s visszafoglalta a svd megszlls alatt lev tartomnyokat. 1364-ben Håkon felesgl vette Valdemar lenyt, a tz ves Margartt, s viszonylag csendes idk kvetkeztek.

Magnus Eriksson kirly felesgnek, a Hollandibl szrmaz Blanka kirlynnek udvarhlgyeknt kezdte plyafutst a mai, egyeslt Eurpa vdszentje, a Jzus szenvedseiben tobzd Szent Birgitta (1303-1373). Birgitta az egyedli a 61, szentnek nevezett svd kzl, akit a ppa kanonizlt, azaz felvtetett a szentek nvjegyzkbe (canon).

A fri Persson - a ksbbiekben Brahe - csaldbl szrmaz, nyolcgyermekes Birgittnak bven volt alkalma megzlelni a hatalmat s a gazdasgot. Tudta jl mirl beszlt, amikor eltlte a testi letet, az lvezetek hajszolst. 1343-ban, korabeli szoks szerint Santiago de Compostelba, Szent Jakab srjhoz zarndokolt, ahol a tbbiek pldjt kvetve, nyakon cskolta Szent Jakab szobrt. A hazaton frje, Ulf Gudmarsson, slyosan megbetegedett, s Arras-ban gynak esett. A beteggy mellett imdkoz Birgitta eltt megjelent Szent Denis, Franciaorszg vdszentje, s biztostotta arrl, hogy frje meg fog gygyulni. Ulf llapota tnyleg javult, s Birgitta jelensei htkznaposak lettek.

Szent Denis oltalma csak francia fldn volt rvnyes. Az zvegysorba jutott Birgitta szaktott fnyz letmdjval. Kolostorba vonult, s mint a fens hatalmak nknyes szvivje, szorgalmasan kzvettette a mennyei hatsgok utastsait. Az giek hol az angol-francia hbor befejezst, hol Skåne tartomnynak vgrvnyesen Svdorszghoz csatolst, hol pedig Magnus kirlynak azonnali lemondst srgettk. A Birgitta jelenseinek hitelessgt vizsgl, a csald bartaibl ll svd pspki bizottsg arra a kvetkeztetsre jutott, hogy Birgitta lltsa megfelel a valsgnak.

A fels hatalmak kvnsgra, a 47 ves Birgitta Rmba ltogatott. Birgittt megelzte hre, az ppen Rmban tartzkod V. Orbn, avignoni ppa engedlyezte, hogy a Vadstenban kolostort ptsen. A hls Birgitta va intette a ppt az Avignonba val visszatrs veszlyeire. A ppa nem hallgatott a j szra, s hazarkezte utn rvidesen meghalt.

A 68 ves Birgitta utols zarndoktja a Szentfldre vezetett. A jelensekben gazdag trl 1373-ban trt vissza Rmba, ahol a kvetkez vben elhunyt. Lenya, (Szent) Katalin, az plflben lev vadstenai apca- s szerzeteskolostor els abedisszja, Rmbl hazahozatta anyja fldi maradvnyait. Az orszgos gyjtssel sszekuporgatott kenpnz s a "lobbizs" megtette a hatst: IX. Bonifc ppa 1391-ben szentt kanonizlta Birgittt.

A vesztes hbor miatt elgedetlen svd furak 1364-ben elldztk Magnus Erikssont, s a koront Magnus sgornak, a nmet mecklenburgi Albrektnek ajnlottk fel, akit az Uppsaltl tz kilomterre dlre fekv Mora-kvnl (a kptmnynek ma mr nyoma sincs) mg ugyanabban az vben kirlynak kiltottak ki. A svd cmer Albrekt kirlytl szrmazik: kk mezben hrom, glba rakott, srga korona. Nem volt eredeti tlet, a lovagromantika aranykorban a tettl talpig galvanizlt lovagokat azonost, pajzsra festett cmerekben srn elfordult a hrom bibliai kirly hagyatka, a hrom korona. (Albrekt koronit a dnok is megkedveltk, s az 1613-as Knred-i bkekts alkalmval megegyeztek a kzs hasznlatban.)

Håkon halla utn fiatal zvegye, Margit Valdemarsdotter kerlt a norvg trnra, aki apja utn a dn trnt is rklte. A falkenbergi csatban (1389) a svd ellenzk - Margit hatkony tmogatsval - legyzte a stockholmi nmet polgrsg tmogatst lvez Albrektet, s hsget eskdtt Margit kirlynnek. A Kalmarban megtartott tallkozn (1397) az szaki orszgok kpviseli megszavaztk a hrom kirlyi dinasztia egyeslst. A "kalmari uni" clja a nmet gazdasgi- s katonai expanzi megakadlyozsa volt. Az immr dn-norvg-svd Margit unis kirlyn rksnek, az akkor 15 ves pomerniai Erik kirlyt vlasztottk.

Slyos adk, kegyetlensgek, a np lefegyverzse jellemeztk Margit (1397-1412) s XIII. Erik (1412-1439) uralmt. A svd fmipari kzpontokat nehz csapsknt rte a Hansa-ellenes politika. Az ltalnos elgedetlensg a nmet szrmazs parasztvezr, Engelbrekt Engelbrektsson vezette mozgalomban (1434) cscsosodott ki. A zavargsokat kihasznlva a Karl Knutsson Bonde (VIII. Kroly) vezette furak vettk t a hatalmat. Azt, hogy zavaros idk voltak, mi sem jellemzi jobban, mint az, hogy Kroly tbb menetben (1448-1457, 1464-65, 1467-1470) uralkodott.

1470-ben nmet prti Sten Sture lett Svdorszg kormnyzja, akinek a dnokkal, s az uni svd hveivel, a fldbirtokos tancsurakkal kellett megkzdenie. A Stockholm kzepn fekv - azta jelentsen megcsonktott - brunkebergi magaslat erdvel bentt gerincn megvvott csatban (1471 oktber 10-ikn) Sture csapatai legyztk az I. Keresztly kirly vezette - s a Vasa s Oxienstierna svd furak tmogatta - dn hadsereget. Tbb mint tszz v tvlatbl a svd-dn hbornak elknyvelt tkzet a bnyaiparban s klkereskedelemben rdekelt dalarnai bnyszok s stockholmi polgrsg, valamint a marhatenysztst s a tejtermket elnybe helyez upplandi - felvidki - gazdk sszecsapsa volt.

I. Keresztly tezer fnyi serege a hegycscsot uralta, mg Sten Sture csapatai a mai Åhlens City nagyruhz fell tmadtak. A dnt sszecsapsban, melyre a Klara-templom mellett kerlt sor, I. Keresztly megsebeslt, s a dn sereg a mai Kungstrdgårdenen t a Skeppsholmen mellett kikttt hajk fel meneklt. A beszlls nem volt zkkenmentes: hatszzan leltk hallukat a Strmmen vizben. A siker idleges volt, a hrom kirlysg koronjt megint a dn kirly, I. Jnos (1481-1513) rklte.

1480-ban Stockholmba rkezett, a knyvnyomtats tudomnyval a nmet Johan Snell. Mhelyt a Riddarholmenen fekv szrkebartok kolostorban rendezte be. Az els Svdorszgban nyomtatott knyv - "Dialogus creaturarum moralizatus", latin fabula-gyjtemny - 1488-ban jelent meg. A kulturlis let egy msik jelents vvmnya is ebbl az idbl szrmazik: Tydecke lporgyrt mesternek a lpor nyersanyagainak sszekevershez fztt plinkjrl kiderlt, hogy msra is kitnen alkalmas. (Sok haszna nem szrmazott belle, mert a gyrts monopliumt 1490-ben egy Kort Flaskedragar nevezet ember szerezte meg.)

A svd furakbl, papokbl, s polgrokbl ll ellenzk fggetlensgi trekvsei az idsebb Sten Sture fia, az ifj Sten Sture (1512-1520) fr vezetse alatt folytatdtak, mindaddig, mg II. Keresztly dn kirly, a svd trn trvnyes rkse 1520 janur 19-ikn, a jelents nmet tmogats dacra, Bogesund mellett legyzte a svd hadsereget. Kristina Gyllenstierna, Sten Sture fiatal zvegye hsiesen vdte Stockholmot, s csak az ltalnos amnesztia felttelvel kapitullt. II. Keresztly a stockholmi Nagytemplomban svd kirlly koronztatta magt, s ezzel helyrelltotta az unit. Uralmnak biztostsra, 1520 novemberben, hitszeg mdon kivgeztette a nemzeti prt Stockholm vrba csalt vezetit, kzel szz elkel dignitst.

A "stockholmi vrfrdvel" befejezdtt a kzpkor.


Kt jelenet a stockholmi vrfrdbl. Balra a pspkk lefejezse,
jobbra Sten Sture srjnak kissa.
Nagy mret

 

Az oldal nem jhetett volna ltre nlklk. Ksznm s bocsnat ;)

gasztrotipp.husvedorszag.utazas.huwikipediayoutubefilmtett.romek.oszk.huncsszi.huelib.kkf.hukislexikon.husvedkalauz.wordpress.comskandinavhaz.wordpress.comsved.nolblog.huujkep.netwww.hotdog.hu/svedorszagmitvigyek.hu/svedorszagkulfoldremennek.hukonzuliszolgalat.kormany.huwww.erdekesvilag.hueurope.org/huripadvisor.co.huepa.oszk.huswedenabroad.comhu.bab.laautoberlesonline.hustockholm.blog.huviragsvedorszagbannlcafemindmegette.huirodalmiradio.hutripadvisor.co.huerzsebetrosta.huvilagutazo.netorigo.huvilagutazo.blog.huerdo-mezo.huevolution-sr.comfitt.infobelyegvilag.netmakettinfo.hu


Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!