A Rmbl irnytott katolikus egyhz nvekv befolysnak ksznheten Svdorszg egysges birodalomm vlt. Az 1160-as vekben uralkod IX. (Szent) Erik Jedvardsson kirly szorgalmasan ptgette a templomokat, szervezte a keresztes hadjratokat a pogny Finnorszg ellen, melynek laki pogny hitk mellett hossz vszzadokig a fggetlensgket is elvesztettk. Finnorszg svd tartomny lett, a svdek sajt intzmnyeik szerint rendeztk be a trvnykezst. Erik fldi lete szomor vget rt. Hiba jelentettk a tlerben lev dn csapatok kzeledtt, nem hagyta ott a dli mist. Az oltr eltt nyisszantottk le a fejt.
Miutn az sztek hajikkal behatoltak a Mlarenre, s elpuszttottk Sigtunt, szksgess vlt a Mlaren-t bejratnak a felgyelete. 1250-ben a Folkunga nemzetsgbl szrmaz Birger Jarl, a kivl szervezi adottsgokkal rendelkez kirlyi gym, kt bstyval s ers falakkal bevehetetlen erdtmnny tette a Mlaren t bejratt vd Stockholmot. Birger Jarl 1251-ben fit, Valdemrt (1266-1274) vlasztatta kirlynak. Uralkodsuk alatt hoztk az els, egsz orszgra kiterjed trvnyeket. Egyezmnyt ktttek a Balti-tenger dli partjt ural Hansa-vrosokkal, melynek rtelmben a befolysos vrosllam haji vmmentessget lveztek a svd kiktkben. Az egyre inkbb fvros szerept betlt Stockholmban lbecki nmet kereskedk telepedtek le. A beramlott nmet tke s szervezs megalapozta a fmipart, Svdorszg legfontosabb kiviteli termknek forrst.
Valdemrt 1274-ben testvre, Magnus "Ladulås" megfosztotta a hatalomtl. Magnus kirly megerstette az egyhz hatalmt, megalapozta a svd nemessget, s bkez adomnyokkal ltta el a szrkebartokat. Ladulås sz szerint "istll-lakatot" jelent, s Magnus azon intzkedsre utal, mellyel megtiltotta a birodalmi nagyuraknak az ellenszolgltats nlkl vendgeskedst. Magnus Ladulås volt az els kirly, akit a svd kirlyok temetkezhelyn, a stockholmi Riddarholm-templomban temettek el.
Magnus Ladulås utdjnak 1290-ben legnagyobb fit, Birger Magnusson vlasztottk. Birger lland viszlyban lt testvreivel, Erik s Valdemar hercegekkel. Az irigy testvrek 1306 szeptemberben a Sigtuna melletti Håtuna birtokon foglyul ejtettk, s a Stockholmtl 100 km-re dlre fekv Nykping vrba zrtk Birger kirlyt. Birger ktvi fogsg utn kiszabadult, s apsa, a dn kirly segtsgvel visszaszerezte a trnt, majd 1317 karcsonyn engesztel vacsorra hvta ccseit Nykping vrba. A nagy eszem-iszom kzben a hercegek fegyvereseit klnfle okokkal kicsalogattk a krnyez vrosba. A feledkeny testvrek msnap reggel a vr brtnben bredtek. - "Emlkeztek-e a håtunai csnyre?" - vlaszolt krdssel a krdsre Birger, s a cella kulcst a vr tornyrl a kzeli folyba dobta.
Erik s Valdemar felbszlt hvei hnapokon t tart ostrom utn bevettk a vrat, s Birger kirly Dniba meneklt. A hercegek hvei a "nykpingi vendgltsban" hhallt halt Erik herceg fit, a hromves Magnus Erikssont (1318-1364) vlasztottk kirlynak, aki helyett kezdetben Magnus gymja, Mats Kettilmundsson kormnyozta az orszgot. Szmos halad intzkedst foganatostott, tbbek kztt megszntette a rabszolgatarts intzmnyt (1335).
A nagykor Magnus Eriksson bemutatkozst siker ksrte, a dnokkal folytatott nyertes hbort kvet varbergi bke (1343) kimondta Skåne, Blekinge s Halland tartomnyok Svdorszghoz val csatolst. 1355-ben Magnus fia, Håkon lett az akkoriban fggetlen Norvgia kirlya, lehetsg nylt az szaki llamok egyestsre. Az uni megvalstst Valdemar Atterdag dn kirly akadlyozta meg, aki 1360-ban tvitorlzott hadaival a Dnit Svdorszgtl elvlaszt resundon, s visszafoglalta a svd megszlls alatt lev tartomnyokat. 1364-ben Håkon felesgl vette Valdemar lenyt, a tz ves Margartt, s viszonylag csendes idk kvetkeztek.
Magnus Eriksson kirly felesgnek, a Hollandibl szrmaz Blanka kirlynnek udvarhlgyeknt kezdte plyafutst a mai, egyeslt Eurpa vdszentje, a Jzus szenvedseiben tobzd Szent Birgitta (1303-1373). Birgitta az egyedli a 61, szentnek nevezett svd kzl, akit a ppa kanonizlt, azaz felvtetett a szentek nvjegyzkbe (canon).
A fri Persson - a ksbbiekben Brahe - csaldbl szrmaz, nyolcgyermekes Birgittnak bven volt alkalma megzlelni a hatalmat s a gazdasgot. Tudta jl mirl beszlt, amikor eltlte a testi letet, az lvezetek hajszolst. 1343-ban, korabeli szoks szerint Santiago de Compostelba, Szent Jakab srjhoz zarndokolt, ahol a tbbiek pldjt kvetve, nyakon cskolta Szent Jakab szobrt. A hazaton frje, Ulf Gudmarsson, slyosan megbetegedett, s Arras-ban gynak esett. A beteggy mellett imdkoz Birgitta eltt megjelent Szent Denis, Franciaorszg vdszentje, s biztostotta arrl, hogy frje meg fog gygyulni. Ulf llapota tnyleg javult, s Birgitta jelensei htkznaposak lettek.
Szent Denis oltalma csak francia fldn volt rvnyes. Az zvegysorba jutott Birgitta szaktott fnyz letmdjval. Kolostorba vonult, s mint a fens hatalmak nknyes szvivje, szorgalmasan kzvettette a mennyei hatsgok utastsait. Az giek hol az angol-francia hbor befejezst, hol Skåne tartomnynak vgrvnyesen Svdorszghoz csatolst, hol pedig Magnus kirlynak azonnali lemondst srgettk. A Birgitta jelenseinek hitelessgt vizsgl, a csald bartaibl ll svd pspki bizottsg arra a kvetkeztetsre jutott, hogy Birgitta lltsa megfelel a valsgnak.
A fels hatalmak kvnsgra, a 47 ves Birgitta Rmba ltogatott. Birgittt megelzte hre, az ppen Rmban tartzkod V. Orbn, avignoni ppa engedlyezte, hogy a Vadstenban kolostort ptsen. A hls Birgitta va intette a ppt az Avignonba val visszatrs veszlyeire. A ppa nem hallgatott a j szra, s hazarkezte utn rvidesen meghalt.
A 68 ves Birgitta utols zarndoktja a Szentfldre vezetett. A jelensekben gazdag trl 1373-ban trt vissza Rmba, ahol a kvetkez vben elhunyt. Lenya, (Szent) Katalin, az plflben lev vadstenai apca- s szerzeteskolostor els abedisszja, Rmbl hazahozatta anyja fldi maradvnyait. Az orszgos gyjtssel sszekuporgatott kenpnz s a "lobbizs" megtette a hatst: IX. Bonifc ppa 1391-ben szentt kanonizlta Birgittt.
A vesztes hbor miatt elgedetlen svd furak 1364-ben elldztk Magnus Erikssont, s a koront Magnus sgornak, a nmet mecklenburgi Albrektnek ajnlottk fel, akit az Uppsaltl tz kilomterre dlre fekv Mora-kvnl (a kptmnynek ma mr nyoma sincs) mg ugyanabban az vben kirlynak kiltottak ki. A svd cmer Albrekt kirlytl szrmazik: kk mezben hrom, glba rakott, srga korona. Nem volt eredeti tlet, a lovagromantika aranykorban a tettl talpig galvanizlt lovagokat azonost, pajzsra festett cmerekben srn elfordult a hrom bibliai kirly hagyatka, a hrom korona. (Albrekt koronit a dnok is megkedveltk, s az 1613-as Knred-i bkekts alkalmval megegyeztek a kzs hasznlatban.)
Håkon halla utn fiatal zvegye, Margit Valdemarsdotter kerlt a norvg trnra, aki apja utn a dn trnt is rklte. A falkenbergi csatban (1389) a svd ellenzk - Margit hatkony tmogatsval - legyzte a stockholmi nmet polgrsg tmogatst lvez Albrektet, s hsget eskdtt Margit kirlynnek. A Kalmarban megtartott tallkozn (1397) az szaki orszgok kpviseli megszavaztk a hrom kirlyi dinasztia egyeslst. A "kalmari uni" clja a nmet gazdasgi- s katonai expanzi megakadlyozsa volt. Az immr dn-norvg-svd Margit unis kirlyn rksnek, az akkor 15 ves pomerniai Erik kirlyt vlasztottk.
Slyos adk, kegyetlensgek, a np lefegyverzse jellemeztk Margit (1397-1412) s XIII. Erik (1412-1439) uralmt. A svd fmipari kzpontokat nehz csapsknt rte a Hansa-ellenes politika. Az ltalnos elgedetlensg a nmet szrmazs parasztvezr, Engelbrekt Engelbrektsson vezette mozgalomban (1434) cscsosodott ki. A zavargsokat kihasznlva a Karl Knutsson Bonde (VIII. Kroly) vezette furak vettk t a hatalmat. Azt, hogy zavaros idk voltak, mi sem jellemzi jobban, mint az, hogy Kroly tbb menetben (1448-1457, 1464-65, 1467-1470) uralkodott.
1470-ben nmet prti Sten Sture lett Svdorszg kormnyzja, akinek a dnokkal, s az uni svd hveivel, a fldbirtokos tancsurakkal kellett megkzdenie. A Stockholm kzepn fekv - azta jelentsen megcsonktott - brunkebergi magaslat erdvel bentt gerincn megvvott csatban (1471 oktber 10-ikn) Sture csapatai legyztk az I. Keresztly kirly vezette - s a Vasa s Oxienstierna svd furak tmogatta - dn hadsereget. Tbb mint tszz v tvlatbl a svd-dn hbornak elknyvelt tkzet a bnyaiparban s klkereskedelemben rdekelt dalarnai bnyszok s stockholmi polgrsg, valamint a marhatenysztst s a tejtermket elnybe helyez upplandi - felvidki - gazdk sszecsapsa volt.
I. Keresztly tezer fnyi serege a hegycscsot uralta, mg Sten Sture csapatai a mai Åhlens City nagyruhz fell tmadtak. A dnt sszecsapsban, melyre a Klara-templom mellett kerlt sor, I. Keresztly megsebeslt, s a dn sereg a mai Kungstrdgårdenen t a Skeppsholmen mellett kikttt hajk fel meneklt. A beszlls nem volt zkkenmentes: hatszzan leltk hallukat a Strmmen vizben. A siker idleges volt, a hrom kirlysg koronjt megint a dn kirly, I. Jnos (1481-1513) rklte.
1480-ban Stockholmba rkezett, a knyvnyomtats tudomnyval a nmet Johan Snell. Mhelyt a Riddarholmenen fekv szrkebartok kolostorban rendezte be. Az els Svdorszgban nyomtatott knyv - "Dialogus creaturarum moralizatus", latin fabula-gyjtemny - 1488-ban jelent meg. A kulturlis let egy msik jelents vvmnya is ebbl az idbl szrmazik: Tydecke lporgyrt mesternek a lpor nyersanyagainak sszekevershez fztt plinkjrl kiderlt, hogy msra is kitnen alkalmas. (Sok haszna nem szrmazott belle, mert a gyrts monopliumt 1490-ben egy Kort Flaskedragar nevezet ember szerezte meg.)
A svd furakbl, papokbl, s polgrokbl ll ellenzk fggetlensgi trekvsei az idsebb Sten Sture fia, az ifj Sten Sture (1512-1520) fr vezetse alatt folytatdtak, mindaddig, mg II. Keresztly dn kirly, a svd trn trvnyes rkse 1520 janur 19-ikn, a jelents nmet tmogats dacra, Bogesund mellett legyzte a svd hadsereget. Kristina Gyllenstierna, Sten Sture fiatal zvegye hsiesen vdte Stockholmot, s csak az ltalnos amnesztia felttelvel kapitullt. II. Keresztly a stockholmi Nagytemplomban svd kirlly koronztatta magt, s ezzel helyrelltotta az unit. Uralmnak biztostsra, 1520 novemberben, hitszeg mdon kivgeztette a nemzeti prt Stockholm vrba csalt vezetit, kzel szz elkel dignitst.
A "stockholmi vrfrdvel" befejezdtt a kzpkor.

Kt jelenet a stockholmi vrfrdbl. Balra a pspkk lefejezse,
jobbra Sten Sture srjnak kissa.
Nagy mret
|