A stockholmi vrfrd utn egy fiatal fr, Gusztv Eriksson Vasa llt Lbeck, a hatalmas Hansa-vros tmogatott svd szabadsgharc lre. A dalarnai szabadparasztokbl s lbecki zsoldosokbl ll hadsereg rvid id alatt felszabadtotta Svdorszg nagy rszt a dn uralom all. A sikereken felbuzdult svd orszggyls elbb kormnyzv, majd 1523 jnius 6-ikn kirlly vlasztotta a 27 ves Gusztv Vast. A hrom skandinv llam szvetsge ezzel vget rt.

Akrmilyen kemny adt vetett ki Gusztv Vasa a svd npre, nem volt elg a lbecki adssg trlesztsre. Ekkor rkezett haza nmet fldrl a fiatal Olaus Petri, tarsolyban Luther radiklis tanaival: "Az egyhzi tulajdon a np!" Gusztv Vasa a Vsteråsban sszehvott orszggylsen (1527) kierszakolta a katolikus valls betiltst, a protestns tanok hirdetst, s az egyhznak a korona fennhatsga al helyezst. Az egyhzi birtokok egy rszt a nemessg kapta, hogy aztn szvvel-llekkel helyeselje a reformcit.
Gusztv Vasa nem elgedett meg a Luther jelszavval lefoglaltatott egyhzi vagyonnal, amint valamelyik fr megtollasodott, hazaruls vdjval elkobozta annak javait. gy kormnyozta az orszgot, mintha az sajt birtoka lett volna. Mindenbe beleszlt, alattvali lett szmtalan rtkes tmutatssal kesertette. Vrbe fojtott minden megmozdulst, megtorolt minden htlensgre utal jelet. A hitbuzg dalarnaiak hromszor is felkeltek admnis kirlyuk ellen, de mindannyiszor kegyetlenl levertk ket. Az engedetlensgre sztkat elfogtk, levgott fejket glba rakva tettk kzszemlre. (Nem kizrt dolog, hogy Gusztv olvasta Machiavelli mvt, az Il Principt (1513). - "Csalssal, s orgyilkossggal!" - ez volt abban az idben a diplomciai kdex egyik legfontosabb kittele. Ezt a gyakorlatot foglalta elmletbe Machiavelli, ezt sajttottk el a kor eurpai nagyhatalmainak uralkodi: V. Kroly, I. Ferenc s VIII. Henrik is.)
1535-ben, egy prilisi napon, Stockholm egn egyszerre tbb nap ragyogott. Gusztv Vasa leghbb fegyverhordozja, Olaus Petri szerint a ritka jelensg politikai vltozsok, jvend revolcik elhrnke volt. A jelkpes zenet megtette a hatst, nem telt bel sok id s az uralkod trnusa al helyezett puskaporos hordval prbltak vgezni zsarnokkal. Nhny nappal a kijellt idpont eltt Hans Vindrank, az egyik sszeeskv, felnttt a garatra, s kikotyogta a tervet. A hasonl esetek gyakoriak a svd trtnelemben. Gusztv Vasa vaskzzel sjtott az sszeeskvkre. Haragja a ltszlag rtatlan Olaus Petrit sem kerlte el. Gusztv Vasa ugyan nem tisztelte az ltala megreformlt egyhzat, de ilyen nylt lpsre mg sem merte rsznni magt, ezrt - "Nem gondoltam komolyan" - alapon megkegyelmezett a hallra tlt Petrinek, s rgi elvtrst visszahelyezte a Nagytemplom papjnak tisztjbe. A kedlyek megenyhltek, a rendek az 1544 vi orszggylsen megerstettk protestns hitket, s elismertk svd korona elsszlttsgi jog szerinti rklst. Gusztv Vasnak ksznheten a svd kirlyok azontl nem vlasztssal, hanem rksds tjn kerltek a trnra.
Gusztv Vasa els kt hzassgbl tz gyereke szletett: t fi s t leny. Az t fibl hrom kirly lett: XIV. Erik, III. Jnos s IX. Kroly. A lnyok kzl Ceclia volt a legszebb. lsesz, forrvr fruska lehetett, imdta a lovagi tornkat kvet tncot. Tizenkilenc ves korban Erik btyja rajtakapta egy nbolond nmet herceggel. A "csbtt" lekaptk a tz krmrl, s a dulakods hevben - lltlag - megszabadtottk a meggondolatlan cselekedetrt felels testrsztl. Ceclia hiba sikoltozott versenyt lovagjval, az attl kezdve htat fordtott a szebb nemnek, s lete htralev rszt kertszkedssel tlttte. A hrbe hozott Ceclit az apja vette kezelsbe. A nevel szndk fenyts nem volt ppen fjdalommentes, de Gusztv halla napjig tagadta, hogy kitpte volna a lnya hajt.
Gusztv Vasa csaldi lete magn viselte vrb, kolerikus jellemt. Els felesge, Sachsen-Lauenburg-i Katarina civakods kzepette bekvetkezett hztartsi balesetben hunyt el. a msodik, Margareta Lejonhufvud 38 ves korban mondott bcst az rnykvilgnak. Az 52 ves Gusztv reg napjainak felvidtsra felesge hgnak a lenyt, a tizenhat ves Katarina Stenbockot vette maga mell. Az eskv celebrlsra felkrt pspkk felhborodottan utastottk vissza ezt a megtisztel feladatot. Vgl, mint minden munkra, erre is akadt jelentkez. A moralizl pspkk pedig tprenghettek azon, hogy vajon mikor kapjk vissza jvedelmez llsukat.
Gusztv Vasa halla utn fia, XIV. Erik (1560-68) foglalta el a trnt. Hogy mirt ppen a XIV. lett, arra Johannes Magnus az utols svd katolikus rseknek a svd kirlyokrl szl, latin nyelv krnikja (1554) adja meg a vlaszt. Johannes Magnus szerint No unokja, Magg, 88 vvel az znvz utn rkezett npes csaldjval Svdorszgba. Maggnak - Ady Endrt nem szmtva - t fia volt. A legnagyobb fi, Suenno, a svdek tulajdonkppeni satyja, kinek halla utn fivre, Ubbo lpett a trnra. Nevhez fzdik Uppsala vrosnak megalaptsa. Harmadikknt Siggo uralkodott, aki Sigtuna vrost alaptotta meg, s gy tovbb. A hazafias rzelmektl fttt olvask rmre Johannes Magnus nyolc Krolyt s tizenhrom Erik kirlyt szmolt ssze. (Az els tucat Kroly s Erik a mondavilgbl val.)
Eriket Gteborg mellett rte utol apja hallnak hre. ppen ton volt Angliba, hogy szemlyesen krje meg I. Erzsbet kirlyn kezt. (A protestns Erzsbet VIII. Henrik s Boleyn Anna lenya volt. A protestns vilg j szemmel nzte volna a hzassgot.) Mire Erik visszart Stockholmba, Jnos ccse mr megszervezte a temetst. A tli sttsgben hatalmas gyszmenet vonult a stockholmi palottl az uppsalai dmig.
Fl vre r az uppsalai dmban koronzsra gyltek ssze a rendek. Eriket szentelt olajjal felkentk, fejre helyeztk a Hollandibl rendelt aranykoront, s kezbe nyomtk a koronzsi jelvnyeket: a jogart, a birodalmi almt, a birodalmi kulcsot s a kardot. (A koronzsi kellkeket vente egyszer, az orszggyls megnyit lsre, kiklcsnzik a stockholmi kirlyi palota mzeumbl.) A napokig elhzd nnepsgek alatt elszr neveztek ki Svdorszgban grfokat s brkat.
A humorrzktl teljesen mentes XIV. Erik (1560-1568) nyolcves rmuralommal tette magt emlkezetess. Beteges gyanakodsnak testvrei s a furak egyarnt clpontjai voltak. Apja vgakarata ellenre megfosztotta fivreit az nll hercegeskedstl. Jnos ccst - aki a nla 11 vvel idsebb Jagell Katalint, a katolikus I. Zsigmond lengyel kirly lenyt vette felesgl - brtnbe vettette. 1567-ben Uppsalba rendelte a Sture csald tagjait s rokonaikat, Sten Banrt s Sten Leijonhufvudot. Mieltt a sebtben sszehvott, megflemltett rendek jvhagytk volna a hazarulssal vdolt furak hallos tlett, Erik megltogatta a furakat a brtnben, s trdre borulva krt bocsnatot tlk. A foglyok rvid ideig rvendezhettek, mert az rlt uralkod trt rntott, s leszrta a hozz legkzelebb ll Nils Sturet. - "Sten urat kivve mindenkit vgezzetek ki!" - adta ki a parancsot elkpedt ksretnek. Hiba prblta jobb beltsra brni t reg tantmestere, Dionysius Beurreus, t is felkoncoltatta. Az elborult elmj Erik futsnak eredt, s eltnt a kegyelemrt esdeklk ell.
Erik tancsadja, Jran Persson, aki egyfajta rendrminiszter, a titkosszolglat fnke szerept tlttte be, nem tudta eldnteni, hogy a kt azonos keresztnev fr kzl melyik "Sten rnak" kegyelmezzenek meg. Paszinszba merlt, jobbnak ltta megvrni Erik hangulatvltozst. A kivgzssel megbzott Peder Gadd sem tudott vlasztani, ezrt Sten Banr s Sten Leijonhufvud tlltk az "uppsalai vrfrdt". (Sten Banr harminchrom v mlva ismt rossz lra tett, holttestt a "linkpingi vrfrdbl" hoztk haza, hogy Stockholm szaki rszn, a danderydi templomban helyezzk rk nyugalomra. Egyesek soha nem tanulnak.) A parasztruhban bolyong Erikre hrom nap mlva talltak r. Rgeszmjtl megszabadulva beltta tette szrnysgt, bocsnatrt esedezett, s tetemes krtrtst utaltatott ki az rintett csaldoknak.
Erik utoljra 1568-ban borzolta fel a kedlyeket, amikor egy parasztlenyt, Katarina Månsdottert vezette az oltrhoz. Erik a rendek megbotrnkozst 1563 ta fogva tartott Jnos ccse szabadlbra helyezsvel prblta enyhteni. Jnos s ccse, Kroly herceg gy fosztottk meg Eriket a hatalomtl, hogy a nemessg felkelsnek lre lltak. Eriket brtnbe vetettk, majd nyolcvi raboskods utn borslevesbe - a svd nemzeti eledelbe - kevert arznnal megmrgeztk. A kirlly kiltott III. Jnos felesge befolysa alatt megtartotta az j, evanglikus istentiszteletek mellett a katolikus misket. (Kilpni a protestns egyhzbl azrt sem mert.) Lengyelorszgban az utd nlkl elhunyt Zsigmond gost kirly helybe Bthory Istvn erdlyi fejedelmet hvtk meg a lengyel rendek. Bthory elfogadta a feltteleket, s 1576-ban felesgl vette az zvegy kirlynt, Jagell Annt. (Mit meg nem tesz az ember egy kirlysgrt!) Bthory vezrlete alatt a magyar hajdsg s a lengyel lovassg sztszrta a hatalomra tr oroszokat, akiknek a gyengesgt kihasznlva, a Pontus De la Gardie vezette svd seregek 1581-ben elfoglaltk Kexholm finn tartomnyt s Narva erdtmnyt, az oroszok egyedli kijratt a Balti-tengerre.
1586-ban ismt megresedett a lengyel trn. A lengyel furak Jnos kirly fit, a Jagell hz sarjt, a katolikus hitben nevelt svd trnrkst, Zsigmondot vlasztottk kirlyuknak. III. Jnos 1593-ban bekvetkezett hallval bellt paradox helyzetet - a szlssgesen protestns Svdorszg trnjnak rkse a katolikus Lengyelorszg kirlya - kompromisszummal oldottk meg a svdek. Az apja temetsre hazatrt II. Zsigmond kirllyal nneplyesen meggrtettk, hogy a nagyapja, Gusztv Vasa ltal megalapozott szellemben folytatja az orszg kormnyzst. Ezutn Svdorszg kirlyv kiltottk Zsigmondot.
Zsigmond kirly nemhogy betiltotta volna a katolikus istentiszteleteket, hanem svd katolikusokat ltetett a fontos llami hivatalokba. Tvolltben nagybtyja, Kroly herceg tlttte be a rgensi szerepet, aki az erszakos reformci hve volt. Javaslatra az 1595-ben Sderkpingben tartott orszggyls elrendelte a katolikusok szmzetst Svdorszgbl. Az orszggyls utn Kroly herceg ksretvel Vadstenba lovagolt, s razzit tartott a kolostorban. Az apcknak megparancsoltk, hogy hagyjk el az orszgot. A kincsek utn svrg furak csknnyal estek a falaknak, felfesztettk Szent Birgitta s Szent Katalin koporsit, turkltak a porlad csontok kztt. Mess kincsek hjn az oltrtertn s a gyertyatartkon osztoztak.
A Kroly herceg nknyes uralmt nyg, kirlyh svd furak sorban szktek t a trvnyes kirly oldalra. Zsigmond kirly rvnytelennek nyilvntotta nagybtyja trvnyeit, s hogy rveinek nagyobb nyomatkot szerezzen, 1598-ban lengyel zsoldoshadsereg ln trt vissza Svdorszgba. A rokonok a Linkping melletti Stångbonl csaptak ssze. Kroly szmbeli flnyben lev serege knny gyzelmet aratott a kis ltszm, fleg lengyel zsoldosokbl ll kirlyi csapatokon. A csatban kimerlt hadvezrek borozgats kzben, knnyed csevegssel fejeztk be a napot. Zsigmond beltta a helyzet lehetetlensgt, lemondott a svd trnrl, s hazatrt Lengyelorszgba. A foglyul ejtett Zsigmond-prti furakat trgyalsra emlkeztet sznjtk utn hallra tltk, s lemszroltk. (Linkpingi vrfrd). Az gysz maga IX. Kroly volt, titkra pedig Erik Gransson Tegel, a hrhedt Jran Persson fia.
Rettenetes Ivn 1584-ben bekvetkezett halla utn kialakult trnviszly vgs pusztulssal fenyegette Oroszorszgot. Ivnt flkegyelm fia, Feodor, majd Borisz Godunov, Feodor sgora, kvette a trnon. Amikor 1605-ben Borisz Godunov meghalt, Lengyelorszgban megjelent IV. Ivn elveszettnek hitt fia, Dimitrij. A lengyel tmogatssal Moszkvba rkez Dimitrijtl csak az a Sujszki herceg nem hatdott meg, aki mr 1591-ben elttette a lb all Ivn cr hetedik felsgtl szrmaz, igazi Dimitrijt. Sujszki hvei betrtek a Kremlbe, megltk a csal l-Dimitrijt, tetemt elgettk s, hogy nyoma sem maradjon, hamvait gybl kilttk. A lengyelek elmenekltek, s Sujszki crnak kiltatta ki magt.
Sujszki cr rme rvidnek bizonyult, mert hamarosan jabb, lengyel prti l-Demeter jelent meg a sznen, aki Kalugban ttte fel fhadiszllst, onnan puszttott szerteszt az orszgban. Sujszki ekkor IX. Krolyhoz fordult segtsgrt. Amikor a svd hadsereg megszllta Moszkvt, Zsigmond kirlyon volt a sor, hogy csapatokat kldjn Moszkva felszabadtsra. A lengyel sereg Zolkievszky vezrlete alatt, 1610 jnius 24-n nagy csatban legyzte, s lemondsra knyszerttette Sujszkit. (A Moszkvbl kildztt svdek elfoglaltk Novgorodot, s 1617-ben onnan diktltk a stolbovai orosz-svd bke feltteleit.)
A lengyelek felgettk Moszkvt, csak a Kreml s nhny templom maradt meg. A sarokba szortott bojrok Zsigmond finak, Lszlnak ajnlottk fel a cri koront, de Zsigmond nem fogadta el az ortodox valls gyakorlsval kapcsolatos feltteleket. Ekkor az idkzben (1611) elhunyt IX. Kroly kisebb fit, a tzves Karl Filipet hvtk meg az orosz trnra, de az zvegy svd kirlyn nem engedte el kisfit a hossz tra. Az orosz np felkelt, gy a svdek, mint a lengyelek ellen, s 1612 oktber 22-n a Kremlt feladta a kiheztetett lengyel rsg. A bojrok magukhoz ragadtk a hatalmat, s Romanov Mihlyt, a rosztovi metropolita 17 ves fit vlasztottk crnak.
|