II. Gusztv Adolf atyjtl, az 1611-ben elhunyt IX. Krolytl hrom hbort, s romba dnttt orszgot rklt. A dn bke sokba kerlt - Svdorszg magas vltsgdjat fizetett lvsborg (a mai Gteborg) vrosrt - de az oroszokkal 1617-ben kttt stolbovai bkvel sikerlt Oroszorszgot kizrni a Balti-tengerrl. Az elpusztult svd vrosokat felptettk, fejldsnek indult a bnyszat s a kereskedelem. j kzigazgats s j perrendtarts lpett letbe, amely a szegny prokat az urak nknye ellen vdte. Az 1617-ben tartott rebroi orszggylstl kezdve a svd orszggyls a kirly, az orszgot annak tvolltben vezet ttag tancs, s a ngy rend kpviseli kztti trgyalsok sznhelye lett. Ugyanazon az orszggylsen elfogadott vallsi jogszably rtelmben hazarulsnak szmtott katolikusnak lenni, klfldi katolikus iskolba vagy egyetemre jrni.
A lengyel-trk hbort kihasznlva, Gusztv Adolf 1621-ben htba tmadta gyllt unokatestvre, Zsigmond kirly Lengyelorszgt. A jezsuitk vagyont elkoboztk, a kolostorok knyvtrait felpakoltk, s Uppsalba kldtk. (A plda ragads volt: az Eurpban mkd svd hadvezrek attl fogva mindent hazakldtek, amire rtettk a kezket.) A Mare Balticum - a Balti-tenger - egy csapsra Mare Suecicumm vlt.
Gusztv Adolf lelkben a vallsos buzgsg a dicssg s hatalom utni vggyal keveredett. Sajt kezdemnyezsre kzs protestns eurpai frontot hozott ltre a Szent Liga - Zsigmond, Ferdinnd csszr, a katolikus nmet hercegek s a spanyolok - ellenslyozsra. A svd birodalmi gyls azzal a felttellel egyezett bele a svd hadsereg anyagi szponzorlsba, hogy az a hbort idegen fldn vvja.
A svdek szvetsgesei a harmincves hborban a protestns nmet hercegsgek, Dnia s Velence voltak. Sokat nyomot a latban Gusztv Adolf sgora, Bethlen Gbor erdlyi fejedelem tmogatsa. (Mria Eleonra svd kirlyn s Brandenburgi Katalin erdlyi fejedelemasszony nvrek voltak.) Az anyagi fedezet vratlan helyrl rkezett: Richelieu kardinlis, a katolikus Franciaorszg minisztere, "az ellensgem ellensge a bartom" elv alapjn pnzelte Gusztv hadseregt. A hborhoz csapatszllt hajkra volt szksg, ezrt Gusztv Adolf parancsra, 1625-ben megkezdtk a modern svd hadiflotta kiptst.
Az 1500-as vek tengeri hadviselsre az ellensg hajinak megcsklyzsa, legnysgnek harckptelenn ttele, s lobogjnak bevonsa volt jellemz. A kezdeti, mmel-mmal leadott gylvsek utn a vllalkozbb szellem fl szorosan az ellensges haj mell frkztt, csklyk, vasmacskk segtsgvel maghoz kapcsolta, s kzitusval dnttte el a harcot. A XVII. szzad msodik feltl kezdden mr a nagymret "sorhajk" jtszottk a fszerepet. (Hogy az gyknak szabad tere legyen, a hajknak sorban, egyms mgtt kellett haladniuk.) Az ellensges hajhadak felsorakoztak, s kezdett vette az gyprbaj. Az nyert, akinek tbb hajja maradt.
A Gusztv Adolf nagypapjrl elnevezett Vasa hadihaj magn viselte mindkt technika jeleit. Az gyukkal nem fukarkodtak: a kt fedlzeten sszesen 64 darab, kzel egytonns gy torka meredt a csukhat ablakokbl az ellensgre. A vzrebocsts, azaz az els, .n. szzt eltt Klas Fleming tengernagy parancsra harminc legny futkorszott fel s al a kirlyi palota eltt kikttt Vasa fedlzetn. A Vasa veszlyesen megingott, s majd, hogy bele nem dlt a vzbe, gyhogy a prbt meg kellett szaktani. Ennek ellenre, sor kerlt a felavatsra.
1628 augusztus 10-ikn a Stockholmot krnyez dombok feketlltek az ujjong nptmegtl. A svd dszlvst kveten - egyms utn kt-kt gylvs - a sznpomps haj elindult a Djurgården fel. A mai Tivolihoz kzeli Beckholmen szigetnl a vitorlkba belekapott a szl. A hajris megbillent, az als fedlzet gynylsain beznltt a vz, a kirlyi hajhad gyngyszeme az oldalra billent, s a meghvott celebritsokkal a fedlzetn, hatalmas bugyborkols kzepette elsllyedt. A fedlzeten tartzkod szztven meghvott kzl tvenen a hullmokban leltk hallukat.
A hajpts hinyos elmleti ismereteibl ered katasztrfa nem tntortotta el a nagyravgy Gusztv Adolfot tervei vghezvitelben. 1630-ban 130 000 kitnen fegyverzett s mintaszeren fegyelmezett katonval meghdtotta Pomernit s Mecklenburgot, majd Berlinnek tartott, hogy sgort, Gyrgy Vilmos brandenburgi vlasztfejedelmet megnyerje az gynek. Gyrgy eleinte vonakodott, mire Gusztv Adolf gykat szegeztetett a palotnak. A berezelt Gyrgy kszsggel alrta a szerzdst.
Idkzben a katolikus liga seregei, Tilly s Pappenheim vezrletvel 1631 mjusban elfoglaltk s feldltk Magdeburgot, a protestantizmus egyik vgvrt. A protestnsok ekkor utols remnysgk, Gusztv Adolf mg sorakoztak, s szeptember 17-ikn, Breitenfeld mezejn (Lipcsnl), legyztk a diadalokban megszlt, addig veretlen Tilly hadseregt, Gusztv Adolf pedig szzezres fnyi hadserege ln bevonult a vdtelen Mnchenbe. Nyitva llott eltte Bajororszg, s az osztrk tartomnyok.
Ferdinnd csszr szorult helyzetben a sokig mellztt Wallensteinhoz fordult, aki hosszas elkszletek utn, 1632 novemberben Ltzen mezejn csapott ssze Gusztv Adolf seregvel. A napokon t tart csatbl a svdek kerltek ki gyztesknt. Megszereztk a csszriak zszlit s gyit, s Wallenstein seregt csfos futsra knyszertettk. Gusztv Adolf nem rte meg a csata vgt. A csata hevben - s a sr kdben - tl kzel lovagolt egy csszri vrtes-ezredhez, s tbb golytl tallva hallosan megsebeslt. Az akkor ppen nmet fldn tartzkod zvegye, Maria Eleonra aranyba foglaltatta frje bebalzsamozott szvt. Gusztv Adolf tetemt gyszol hvei hazavittk Svdorszgba. Stockholmba rkezve, Maria Eleonra ktszemlyes koporst rendelt, minduntalan felnyittatta frje koporsjt, s kzel kt ven t ksleltette frje temetst. Az llamtancs, ln Axel Oxenstiernval, jobbra Maria Eleonra bizarr kvnsgaival foglalkozott. Miutn lebecsl mdon nyilatkozott a svdekrl, a hideg idjrsrl, a nylks sziklkrl, a felbosszantott gymkormny a hisztrikus zvegyet Krisztina lenya nevelsre alkalmatlannak nyilvntotta.
A ktsgbeesett Maria Eleonra 1640 nyarn Dniba szktt, kivl okot szolgltatva az jabb svd-dn hborhoz. A Lennart Torstensson s Gustav Horn vezette szrazfldi erk 1643-ban - ki tudja hnyadszor - elfoglaltk a dli tartomnyokat. A sikert a svd-holland flotta diadala tetzte be, mely 1644-ben megsemmist veresget mrt a dn hajhadra. Csak a francia s holland rdekek akadlyoztk meg azt, hogy a svdek teljesen eltiporjk Dnit.
Gusztv Adolfot kiskor lenya, Krisztina, az utols Vasa-uralkod kvette a svd trnon. Krisztina azonnal bkt kttt Dnival (1645 Brmsebro). Kihasznlva a bkeid adta lehetsgeket, vallon kovcsok rkeztek Lige krnykrl, akik a forradalmastott magnm-mdszerrel vilghrt szereztek a svd vasipari termkeknek. A hollandok Amsterdamot hasznlva mintul felptettk Gteborgot, s Louis De Geer holland zletember ltrehozta a rabszolga-kereskedelemmel foglalkoz Svd Afrikai Trsasgot. Az 1641-ben, rdemei elismerseknt nemesi rangra emelt de Geer volt az egyedli, aki hollandul mondott beszdet a svd orszggylsben. 1645-ben megjelent az els svd jsg - Ordinari Post Tijdender, mely Post och Inrikes Tidningar cmmel azta is rendszeresen megjelenik
Ebben az idszakban Carl Gustaf Wrangel hadvezr a francikkal vllvetve fosztogatta Dl-Nmetorszgot. Szmtalan kincset kldtt haza az plflben lev Skokloster kastlyba. Szrnysegdje, Kristoffer von Knigsmark 1648-ban bevette Prgt, kifosztotta Hradcany vrt, s a Harmincves hbor legnagyobb zskmnyra tett szert. (Az "Ezst biblit", a Codex argenteust ma is az Uppsalai egyetemi knyvtrban rzik.) Nhny hnappal ksbb megktttk a wesztfliai bkt.
A Harmincves hbor alatt hozott ldozatok nem voltak teljesen hibavalak. A bke diplomciai szinten nagyhatalomm emelte Svdorszgot. A tetemes krtrts mellett terletileg is gyarapodott. A wesztfliai bke rszleteinek finomtsra, a vgs megbeszlsre, Nrnbergben kerlt sor. A trgyalsokon a Karl Gustaf pfalzi grf, a ksbbi X. Kroly Gusztv elnklt. A zrbanketten 128 fogst szolgltak fel, aranyozott oroszlnfejbl bor csurgott az plet eltt sszegylt szjttkra. jflkor bevonult harminc muskts, s Carl Gustaf Wrangel veznyszavra a mennyezetbe lttek. Rgen tudtk a mdjt...
A mveltsgrl, les eszrl, messze fldn hres Krisztina kirlyn, fis viselkedsvel kirtt a krnyezetbl. Cllvsben, lovaglsban versenyre kelt a frfiakkal, ennek ellenre legszvesebben a tudomnyok mvelsvel foglalkozott. Szmos krje akadt, de mindnyjukat visszautastotta. - "A szv szerelemre teremtett! De a szerelem s a hzassg jformn sszefrhetetlen." - "Az emberek azrt hzasodnak meg, mert nem tudjk, hogy mit csinlnak." - "A hzassg rmei nem egyenltik ki annak kellemetlensgt." - sorolta aforizmaszmba men kifogsait. Tny, hogy amikor megszletett, elszr mindenki "fit" kiltott, s csak aprlkos vizsglat utn rendeltk vissza a krtsket a palota ablakbl.
"szak Minervja" szmos tudssal levelezett; udvarba meghvta kora hres gondolkodit. Rvid ideig "Cogito ergo sum" Cartesius, azaz Ren Descartes (1596-1650) is Stockholmban tartzkodott. (A hideg s nedves ghajlat kikezdte a francia tuds egszsgt. A Fredrik Adolf templom udvarban temettk el. Porait 1666-ban szlltottk haza Franciaorszgba.)
1650-ben Svdorszgnak 850 000 lakosa volt, kzlk 12 000-en ltek Stockholmban. Az 1649-es v termse elpusztult, hnsg, elgedetlensg uralkodott az orszgban. Krisztina ebben az vben koronztatta meg magt. Azrt, hogy orszga mgse maradjon trnrks nlkl, rvette a rendeket, hogy unokabtyjt, a pfalzi Kroly Gusztvot fogadjk el utdjul. A rekordhossz koronzsi menet a Stockholm szaki rszn, a kzponttl t kilomterre fekv Jakobsdal - ma Ulriksdal - kastlybl indult. Az elsk mr a Nagytemplomhoz rtek, de az utolsknak mg nem sikerlt bellniuk a sor vgre. Hat hfehr paripa hzta a kirlyn hintjt, ezst patkik csattogtak a Storkyrkobrinken - a templomhoz vezet, enyhn lejts ton. Krisztina ezst trnon lve fogadta az orszg furainak hdolatt. A Nagytren bor folyt a szkktbl, a palota ablakaibl pnzt szrtak a mmoros alattvalk kz.
Ngy v mlva, 1654-ben, Krisztina kirlyn, az Uppsalban egybegylt rendek eltt lemondott Kroly Gusztv javra a trnrl, s ttrt a katolikus hitre. A protestns vilg vezet alakjnak, Eurpa egyik nagyhatalm uralkodjnak katolikus hitre val ttrse szmtalan spekulcira adott okot. Ktsgkvl intellektulis hatrozat volt: Krisztina idejben mindent, ami az irodalomban, festszetben, szobrszatban s zenben j s nagy volt, a katolikusok alkottk katolikus orszgokban. Ezekhez kpest Svdorszg barbr orszg volt.
Taln az Eurpban zskmnyolt, s Svdorszgban betiltott knyvek "fertztk meg a lelkt".
- Veszlyes dolog knyvet lopni! - mondta egy hres Krisztina-kutat. - Valaki mg elolvassa ket!
|