A gymkormny, majd Krisztina uralkodsa alatt a nemessg mrtktelenl meggazdagodott. A kor leggazdagabb fura, Magnus Gabriel de la Gardie kancellr tulajdonban tbb mint ezer uradalom, s kastly volt, tbbek kztt Karlsberg, Ulriksdal s Drottningholm. Az 1655-ben tartott orszggylsen a papi s polgri rend elfogadta a X. Kroly Gusztv ltal szorgalmazott "redukcit", az elszegnyedett korona elidegenthetetlen, de mgis elidegentett birtokainak visszaszolgltatst. A nemesi rend knytelen volt beleegyezni, de a kirly hatalmt korltlann tev trvny kivitele el annyi akadlyt grdtett, hogy az csak jval ksbb, 1680-ban teljeslt.
1655 jnius 15-ikn a svd hadsereg lerohanta az utols Vasa ivadk, Jnos Kzmr kirly orszgt, s X. Kroly Gusztv Lengyelorszg kirlyaknt nnepeltette magt. Szvetsgesvel, II. Rkczi Gyrgy erdlyi fejedelemmel egytt birtokolta Lengyelorszgot, kivltva ezzel a nagyhatalmak haragjt. A megmentst Dnia hbors zenete jelentette 1657-ben. X. Kroly Gusztv szgyenkezs nlkl hagyhatta el Lengyelorszgot.
A svdek Nmetorszgon keresztl indultak Dnia fel. Elfoglaltk Dnia dli orszgrszt, majd Jylland szigetrl a Kis-Belt csontt fagyott jegn tkelve megleptk a zord idjrs miatt ostromra nem szmt Koppenhga vdit. III. Frigyes dn kirly sietve beleegyezett a roskildei bke (1658) elnytelen feltteleibe. Dnia megint elvesztette Skånet, valamint a Kattegt melletti Hallandot s Blekingt.
A siker cscsn ll 37 ves X. Kroly Gusztv tdgyulladst kapott, s 1660 februr 13-ikn, Gteborgban elhunyt. Hallos gyn fogalmazott vgrendeletben finak, a ngyves Kroly felntt vlsig, hattag gymkormnyra bzta az orszg vezetst, melynek tagjai az elnki szerepet betlt, kt szavazatra jogosult zvegy, Hedvig Eleonra, Carl Gustaf Wrangel birodalmi tengernagy, Magnus Gabriel De la Gardie birodalmi kancellr s a holland szrmazs Herman Fleming birodalmi kincstros voltak.
A X. Kroly hallhrre hazasiet Krisztint udvarias hidegsggel fogadta az alkalom tiszteletre egyeslt luthernus front. Elkeseredett trgyalsok utn, tekintlyes apanzs ellenben rkre lemondattk a svd koronrl. Krisztina csaldottan trt vissza szeretett Rmjba. A Tevere jobb partjn fekv Palazzo Riarioban lakott, knyveket s mtrgyakat gyjttt - gyjtemnye magvt a prgai rablsbl szrmaz tbb tucat rtkes festmny kpezte - kirlyi akadmit alaptott az olasz nyelv tisztasgnak megrzsre. regkorra kistermet, kvr anyka lett, csinos kis szakllal a tokjn. - "Az regsg a hallnl is borzasztbb." - mondogatta. 62 ves korban halt meg. Nagy pompval temettk el a Szent Pter bazilikban. - "Az ember llandan a boldogsgot keresi, azt, amit nem lehet megtallni ebben az cska, komisz vilgban." A protestnsok legnagyobb hsnek lnya a katolikus egyhz legszentebb templomban, a Szent Pter katedrlisban vrja a feltmadst.
A "Stockholm Banco" 1611-ben - Eurpban elszr - bankjegyeket bocstott ki. A nehz rzlemezeknl sokkal knnyebben kezelhet paprpnz hamar npszer lett. Az, hogy a pnz rtke sszefggsben llhat a bankjegyek kibocstsnak mrtkvel, akkoriban fel sem tltt. 1688-ban az emberek megrohantk a bankot, kitrt a pnik, s a bankjegyek premierje botrnyba flt. A csdt mondott bankot tvette a kormny, s a Birodalom Rendjei Bankja nven zemeltette tovbb.
1670-ben kirlyi "varzsl-bizottsg" alakult, mely felszltotta a papokat, ksztsenek nvsort a boszorknysggal gyanstott szemlyekrl. A boszorkny-hisztria 1675-ben rte el a cscsot, csupn az szak-svdorszgi Hrnsandban 71 szemlyt vgeztek ki. (Az utols "boszorknyt" 1704-ben vgeztk ki, majd 1779-ben trltk a trvnyknyvbl a boszorknysg bntetst.)
1672-ben a rendek ltal korltlan hatalommal felhatalmazott XI. Kroly tvette a gymkormnytl a hatalmat. Nmi erszak alkalmazsval keresztlvitte a rgta esedkes redukcit - az eldei uralkodsa alatt nemesi kzbe kerlt kirlyi vagyon elkobzst - majd XIV. Lajos francia kirly tmogatsnak a tudatban nekiltott az idkzben ismt dn kzbe kerlt svd terletek visszaszerzshez. A tengeri tkzetekben a svdek rendre alulmaradtak, a svd hajhad "koronja", a Kronan is odaveszett. 1676 decemberben a hajhad nlkl maradt XI. Kroly betrt Skåneba, s Lund mellett tallkozott a tli tborba vonult dn sereggel.
A harci rendben felsorakozott seregek egymst szemmel tartva indultak a Lundtl ht kilomterre fekv, stratgiai fekvs Szlmalom-cscs fel. Eleinte csak araszolva, aztn mind sietsebben, a vgn eszeveszett rohanssal. Elsnek a svd lovassg jobb- s a dn lovassg balszrnya rkezett meg. Nem vrtk meg, amg a gyalogosok is utolrik ket, hanem azon nyomban egymsnak estek. Az sszecsapsbl a svdek kerltek ki gyztesen, s Krollyal az lkn, a kzeli, megradt patakba kergettk a menekl dnokat. Nagyon meg lehettek elgedve, mert rkon t nztk a zajl jgtblk kztt kszkd dnok halltusjt.
Ezalatt a kt hadsereg zme gyprbajt vvott. Dli 11-kor az gygolyk elfogytak, s a kt sereg sszecsapott. Az eredmnnyel egyik fl sem volt elgedett, ezrt ebdsznetet tartottak. A sznetet kihasznlva, elkldtk Erik Dahlberget, a zsenilis hadmrnkt, keresse meg Krolyt s a lovassgot. Aztn az erre kapott hadak megint egymsnak estek. Egy ra mlva jabb sznetet tartottak.
A szmbeli flnyben lev dnok dlutn hromkor utols rohamra indultak. A munci elfogyott, ember ember ellen harcolt. Ekkor rkezett meg Krollyal az ln a lovassg. A svdek tvgtak a meglepett dn seregen, s egyesltek a gyalogsggal. A dnok harci rendje felbomlott, meneklt, ki amerre tudott. Az ezutn kvetkez mszrlssal vget rt az szaki orszgok trtnetnek legvresebb tkzete. 9000-en vesztettk letket: 4000 svd s 5000 dn katona.
Az 1679-es koppenhgai bke megerstette Svdorszg mai hatrait. A svd-dn hbor nem rt vget, csak a dn lom, Skåne visszacsatolsa foszlott szt. A dn gerillkkal (snapphanar) kegyetlenl leszmoltak, Skåne lakossgt erszakkal svdestettk. A skånei paraszt vgeredmnyben jobban jrt, mivel Svdorszgban ismeretlen volt a jobbgysg intzmnye, de a - " Ksznjk neked, hogy svdek lehettnk!" - felirat XI. Kroly uddevallai szobrn, enyhe tlzs.
A bke megszilrdtsa rdekben XI. Kroly felesgl vette V. Keresztly kirly nvrt, Ulrika Eleonrt. Ht gyermekk szletett, kztk a ksbbi XII. Kroly, s a korn elhunyt Ulrik, akirl az Ulriksdal kastlyt elneveztk. Ulrika kirlyn 1693-ban halt meg. A Karlsberg palotban ravataloztk fel, ott leste meg a kulcslyukon keresztl Stormkrantz kapitny, amint hullhoz nem ill lnksggel beszlgetett udvarhlgyvel. A titokzatos "fehr asszony" azta is npszer ksrtet a kirlyi kastlyokban.
|