XI. Krolyt 1697-ben rte a hall. A ravatalon fekdt, amikor a "Tre Kronor", a stockholmi kirlyi palota szaki szrnya kigylt, s legett. Hedvig Eleonra s unoki, udvartartsukkal egytt, a Riddarholmenen lev Wrangel palotban - ma a Svea Hovrtt, azaz a Legfels Brsg szkhelye - hztk meg magukat. A kiskor Kroly herceg, ha ppen unatkozott, akkor bartaival nylvadszatot rendezett a Wrangel palota gylstermben. Kivont karddal kergettk a borjakat s juhokat, dobltk a vrtl cspg fejekkel az utcn stlkat. A trnrks cselekedeteiben a legjobb jindulattal sem lehetett emptit felfedezni. A lfegyvert a gyvk eszkznek tartotta, vasvillval vadszott medvre. Hedvig Eleonra nagymama - kzel negyven v sznettel - megint gymkormnyt vezethetett.
A dn-orosz-lengyel szvetsgtl fenyegetett Svdorszg kormnynak nem volt ideje megvrni, hogy a trnrksnek benjn a feje lgya. Kroly tizent vesen lpett apja rkbe, s az elvrsoknak megfelelve, sikert sikerre halmozott a harcmezkn. A karolin - "krolyi" - hadsereg 1700-ban legyzte a Skane visszaszerzsn mesterked dnokat, majd az oroszok ostromolta Narva felmentsre indult. A svdek tbb napos erltetett menet utn, 1700 november 20-ikn, hatalmas hviharban rkeztek az sztorszg s az egykori Ingermanland hatrn fekv svd erdtmnyhez. A tmadst bevezet gyprbajt kveten a "karolinok" nhny mterre az orosz llsoktl bukkantak fel. Elstttk a puskikat, majd kardot rntva rontottak a hfvstl elvaktott ellensgre. A harc rk alatt vget rt, az ostroml sereg parancsnoka, a belga de Croy herceg, megadta magt. A kihezett karolinok rvetettk magukat az oroszok htrahagyott lelmiszerraktrra, s a fegyverek jra szhoz jutottak. Szablyos kzelharc alakult ki a plinktl s gyzelemtl ittas svd katonai egysgek kztt.
Narvnl 10 000 orosz katona vesztette lett. A svdek birtokba kerlt 180 gy - azokbl ntttk Gusztv Vasnak a Riddarhuset eltt magasl szobrt - szmtalan zszl, s a sereg minden pnze. Tbb tzezer foglyot kptelenek voltak rizni s elltni, ezrt szlnek eresztettk ket. Nem volt okos tlet, hrom v mlva Nagy Pter hadserege elfoglalta a Nva parti Nyen svd erdt, s a svd hadifoglyokkal Szent Ptervr ptsbe kezdtek.
1708 nyarn a karolinok msodszor is legyztk az orosz hadsereget Holowczyn mellett. A harmincezer ft szmol svd hadsereg elindult a ngyszz kilomterre lev Moszkva fel. Az oroszok a felgetett fld taktikjval ksleltettk a svdek elrehaladst. A taktika bevlt, XII. Krolynak meg kellett vrnia a ksleked utnptlst, s az 1709-es v tele az orosz sztyeppn tallta a svdeket. Emberemlkezet ta a leghidegebb tl volt Eurpban. Velencben befagytak a csatornk. A lthatatlan ellensget ldz "karolinok" sorait megtizedelte a kemny orosz tl. 1709 jnius 28-ikn az ukrn Poltavnl a legyenglt svd hadsereg slyos veresget szenvedett. A sebeslt Kroly maradk csapataival a szvetsges Trkorszgba meneklt.
III. Ahmed szultn Beszarbia terletn, a Dnyeszter partjn, Vernice s Bender kztti "Karlopolisban" jellt ki tartzkodsi helyet a karolinoknak. Itt fogantak a Svd birodalmat rint hatrozatok, futr hozta-vitte Stockholm s Bender kztt a trvnyjavaslatokat, a fontos hivatalokba val kinevezseket. Az egyeduralkod Kroly tbbszr mdostott az plflben lev kirlyi palota tervein, elrendelte a jobboldali forgalomra val ttrst, ktelezv tette az adbevallst. (Halla utn gyorsan rvnyen kvl helyeztk a kort megelz reformokat.)
XII. Kroly t vet tlttt Trkorszgban, szntelenl sztva az orosz-trk ellenttet. Stanislaw Poniatowski, Kroly szemlyes kvete, megkrnykezte III. Ahmed szultn hremnek az orvost, a Goin fednvre hallgat, muzulmn hitre trt francia orvost. Az ajndkok megtettk a magukt, Goin kzbestette Validnek, a szultn anyjnak, Kroly meghat hang levelt, melyben kzbenjrst kri szultn fia meggyzsre. Egy Horvt nvre hallgat, magyar szrmazs eunuchot is megnyertek az gynek. Horvt j pnzrt rszletesen ecsetelte a klvilg hreire szomjaz hremhlgyeknek a szmzetsben l hs, svd kirly szomor sorst, akinek sem pnze, sem hadserege nincs, hogy megvdje hazjt a gonosz oroszok tmadsa ellen. Kroly nem volt egy Rudolf Valentino, de a rla ksztett idealizlt kpek magukrt beszltek. (Ha tudtk volna, hogy Kroly betegesen irtzik a nktl! Azon ritka alkalmakkor, mikor elrhet tvolsgba kerltek, rosszullttel kszkdtt. A sttsg is rmlettel tlttte el. Ha tehette, akkor valamelyik katonjnak az lbe hajtott fejjel aludt.) Ht, mg amikor Horvt az jszaka leple alatt becsempszte a karolin kldttsg dlceg tagjait, hogy a hremben bemutatt tartsanak a karolin hadviselsrl! Valid meleg hang levlben vlaszolt Krolynak, s a bks Ahmed flbe forr ni ajkak suttogtk Kroly nevt. Ennek csak egykppen lehetett vget vetni: Ahmed hadat zent Oroszorszgnak!
A "Hrem hadmvelet" sikerrel jrt. 1711-ben hatalmas trk sereg indult az oroszok ellen. XII. Krolynak felajnlottk a rszvtelt, de a "Vasfej" - ahogy a trkk neveztk - Kroly csak a fparancsnoki szerepet volt hajland elfogadni. Rossz hzsnak bizonyult, mert a nagyvezr serege a Prutnl krbekertette az oroszokat, akik felttel nlkl kapitulltak. XII. Kroly lhallban sietett a feltteleket diktlni, de 18 rt ksett: a megvesztegetett nagyvezr futni hagyta az orosz sereget.
A gazda nlkl maradt Svdorszgot ezalatt hol az oroszok, hol pedig a dnok fosztogattk, mg vgl a Magnus Stenbock kormnyz csapatainak sikerlt 1710-ben hazavgni a dnokat. A plinkt reggelizett svdek visszafoglaltk Helsingborgot, a dn hadsereg maradka hajn meneklt t Helsingrbe. A dnok nem akartk lovaikat az ellensgnek hagyni, ezrt valamennyit leszrtk, s az lelmiszerraktrak tartalmt a vrtl lucskos utcra szrtk. Hnapokba telt, amg a vros lakossga - a felszabadt svdek fegyveres fenyegetsre - megtiszttotta a tbb ezer l rothad hulljtl a vros utcit.
A kvetkez vben pestisjrvny trt ki Svdorszgban. Nem hasznltak a Colegium Medicum, az akkori idk orvosi tancsnak intzkedsei, a barna patknyok terjesztette "Isten bntetse" elvitte Stockholm lakossgnak a felt. A fehr kereszttel jellt kapuk egyre szaporodtak, a vros "pestis tancsa" elrendelte a betegsg terjesztsvel gyanstott, sszes ngylb hzillat kiirtst. A szrnyasoknak gygyszati clbl megkegyelmeztek: a megkopasztott tyk megszott fenekt a hlyogra tettk, majd a csre nyitogatsval keltett huzattal "hztk ki" a betegsget.
Svdorszg ellensgei aprnknt vrszemet kaptak, s visszahdtottk svd megszlls alatt lev terleteiket. A szultn megunta agitl vendgt, s 1713-ban erszakkal tszllttatta a Drinpoly melletti Demotikba. Kroly a testrsgvel elbarikdozta magt, s csak szablyos ostrom utn hagyta magt elfogatni ("a benderi ramazuri"). Demotikba rkezve a kedlybeteg Kroly ruhstl gyba dlt, s egy vig nem kelt ki belle. 1714 szeptemberben, tvi trk vendgsg utn, XII. Kroly a ksretben maradt h karolinokkal lhton indult Svdorszgba. Inkognitban utazott, Marosvsrhelyen, Kolozsvron, Zilahon, Nagyvradon, Pesten (ahol a Vci utca, s az Irinyi utca sarkn ll fogadban szllt meg) s Bcsen keresztl rkezett a Balti-tenger partjn fekv Stralsundba. 16 nap alatt vgtak t Eurpn!
XII. Krolyt 1500 karolin, s a megvesztegetshez szksges temrdek pnzt hitelez hetven uzsors kvette Svdorszgba. A trk, rmny, zsid s grg hitelezk 1716 janurjban rkeztek Kalmarba, ahol a kirly parancsra jmd polgrok laksaiban kvrtlyoztk el ket. Az adssg tbb mint ktmilli birodalmi tallrra rgott, id kellett, amg sszekapartk az llamkassza fenekrl. Hrom v mlva felrendeltk ket Stockholmba, ahol jabb ngy vet vrtak, ami bven elgsges volt nekik arra, hogy meghonostsk a serbetet, a tlttt kposztt s bevezessk a kvzs szokst.
1716-ban XII. Kroly sebtben fellltott hadsereg ln trt be a dn uralom alatt lev Norvgiba. A norvgok elkerltk a sk mezn val tallkozst, a hadjrat elhzdott. A golyk svltst imd XII. Kroly - az utols eurpai kirly, aki szemlyesen vett rszt a csatkban - srthetetlennek hitte magt, egszen addig, amg 1718 november 30-ikn, Halden erdtmnynek az ostromakor egy jl irnyzott goly t nem lyukasztotta a koponyjt. Halla legalbb annyi spekulcira adott okot, mint J.F. Kennedy. Srjt a Riddarholmenen fekv templomban az utols hromszz v alatt hromszor nyitottk fel. Korabeli fegyverekkel s muncival prbalvseket adtak le, szmtalan szgbl, kalapos disznfejekre. Ennek ellenre mg ma sem tudjk eldnteni, hogy a hallos lvst az ellensg, avagy egy, az rks hborzsba belefradt sszeeskv adta le.
XII. Kroly hallt kveten Aland szigetn tartottk az orosz-svd bketrgyalst, de a trgyal felek kptelenek voltak egyezsgre jutni. A trelmt vesztett Pter cr 1719 jliusban hajhadat kldtt Svdorszg ellen. Az oroszok felgettk Ålandot, s vgigpuszttottk a keleti partvidket, felgettk a teleplseket, klnsen Roslagen, a Stockholmtl szakra fekv vidk falvait. Stockholmba nem tudtak bejutni, mert a maradk svd hajhad Vaxholmnl elllta a fvrosba vezet egyetlen vzi utat.
A makacsul folytatott orosz hbor tmrdek vr- s anyagi ldozatot kvnt. Svdorszg legyenglve kerlt ki a szomszdokkal vvott hborkbl. Az 1721-ben kttt nystadti bke rtelmben Svdorszg Finnorszg kivtelvel, minden balti tartomnyrl lemondott, s ezzel vglegesen elvesztette a II. "Nagy" Gusztv Adolf teremtette nagyhatalmi helyzett. A nemessg tanult az esetbl, s hossz vtizedeken keresztl korltozta a kirly hatalmt.
|