A gutatsektl flig bna XIII. Kroly helyett fogadott fia gyakorolta a hatalmat. Bernadotte 1812-ben titkos szvetsget kttt Sndor crral, majd 1813-ban nyltan csatlakozott a Napleon elleni lighoz. A lipcsei csatban szzezres hadsereget, kztk harmincezer svd katont kommandrozott volt munkaadja ellen, majd Lbecken keresztl, Dnia ellen vezette klcsn-hadseregt. A tlervel szemben tehetetlen dnok kapitulltak, s egymilli birodalmi tallr, valamint a svd-Pomernia ellenben lemondtak Norvgirl. A bketrgyalsok elhzdtak, Bernadotte csak Prizsban rte utol a szvetsges hadakat. A szembetlen lagymatag hadvisels ellenre rulnak blyegzett tbornagy msnap elhagyta Prizst, ahova soha tbb nem trt vissza.
A derk norvgok nemzeti felkelssel vlaszoltak a tulajdonosvltozsra, s 1814 mjus 17-ikn a dn helytartt, Keresztly Frigyest kikiltottk kirlyuknak. A fggetlensg rvid letnek bizonyult, a svdek knnyedn lelptk a frissiben kikiltott szomszd orszgot. Norvgia csatolsnak hre eufrival tlttte el a lelkeket, a knnyekig meghatott XIII. Kroly hintjbl integetett a Stockholm utcin sszegylt nptmegnek. Svdorszg utols hadjrata helyrepofozta a svd nagyhatalom megtpzott nrzett.
Az 1800-as vek elejn a kt s fl millis Svdorszg elmaradott orszg volt, a chek bnt bilincsben tartottk a gazdasgi letet. Norvgia a vilg vgn fekdt, sem bank, sem pedig rott norvg nyelv nem ltezett. A svd-norvg trn rkse a francia trnra htozott, az elgedett norvg np felmutatsa szksges volt aspircija elrsben. Az annektlst uninak neveztk, s rvnyben maradhatott a francia forradalom mintjra megalkotott norvg alkotmny, mely llampolgrainak az akkori idk legnagyobb szabadsgt biztostotta. (A norvgek hamar rjttek, hogy a svd hzassg nagyobb bels fggetlensggel jr, mint a dn gymsg. Soha nem mulasztottk el megvtzni a norvg rdekeket rint svd hatrozatokat. A nemzeti rdekek megsrtse, a kihasznltsg gyanja gyakran a vezetk paranoijba csapott, a svd uralkodknak gyakran emlkeztetnik kellett koronjuk hsges alattvalit arra, hogy nem Norvgia foglalta el Svdorszgot, hanem fordtva.)
1818-ban XIII. Kroly elhunyt, Jean Baptiste Bernadotte XIV. Kroly Jnos nven Svdorszg s Norvgia korons kirlya lett. XIV. Kroly Jnos legalbb annyira lelkiismeretesen elltta szerept, mint amikor a direktrium alatt hadgyminiszter volt Franciaorszgban. Valdi iparlovagknt lpett fel, vagyont a svd iparba fektette, hnsget megelz intzkedseket hozott.
A magt kzkatonbl tbornokk felkzd, meggyzdses republiknus s felesge, a svd udvar ltal megvetett "parvenue revolutionnaire" ereiben nemhogy kirlyi, de mg nemesi vr sem folyt. Desire kirlyn - vagy ahogy mostoha-anysa, Hedvig Elisabeth Charlotta kvnsgra hvtk, Desideria - elszr 1811-ben jrt frjvel a "Farkasok orszgban". A tl stt s hideg, az tel ehetetlen, az emberek csnyk s mosdatlanok voltak. A csaldott Desire 1812 tavaszn otthagyta frjt s Oszkr fit Stockholmban, s visszautazott Prizsba.
Waterloo utn Napleon csaldtagjainak is el kellett hagyniuk Franciaorszgot. Desire nvre, Jlia, a spanyol ex-kirlyn rdekben XVIII. Lajoshoz fordult kegyelemrt. Az elutast hatrozatot kzbest de Richelieu herceget a kmletlen pletyka sszeboronlta a svd kirlynvel.
A politikai intrikkba belefradt Desire tzvi tvollt utn, 1823-ban trt vissza a flrees, szegny s puszta orszgba. Menyasszonyt hozott Oszkr finak, hogy folytatsa legyen a Bernadotte-dinasztinak. Az nnepi alkalomra kidsztett kikthdon Kroly Jnos s Oszkr vrta Desirt s Napleon mostoha-unokjt, Josephint, a sttkk szem, barna frts, gynyr tizenhat ves nmet-francia hercegnt. Kroly Jnos a meghatdstl knnyes szemmel lelte maghoz jvend menyt, gyet sem vetve risi strucctollas kalapja alatt egyenslyoz, tizenkt ve nem ltott felesgre. Oszkr t gyerekkel biztostotta a dinasztit, majd minden energijt a kor hres szpsgnek, Emilie Hgqvist sznsznnek szentelte.
A liberlis elveket vall XIV. Kroly Jnos, a direktortus h katonja, aki Napleonnal szemben is killt a demokratikus vezets mellett, nem lt vissza a hatalom adta lehetsggel. Szenvedett a zord idjrstl, ritkn hagyta el stockholmi palota agyonfttt szobjt. Gyakorlatilag a hlszobjbl vezette az orszgot, mikzben az udvaroncok parfmmel permeteztk a tl kzel merszked kormnytagokat. (A tisztlkods, a vzzel val rintkezs szoksa jval ksbb honosodott meg szakon.) llandan mernylettl tartott, ami nem volt csoda, hiszen Stockholmban, nem sokkal azeltt az operablban megltk a kirlyt, s maga is tlte a francia forradalmat. Fennllt a veszlye annak is, hogy az elztt kirly, IV. Gusztv Adolf, vagy annak trnkvetel fia a nagyhatalmak segtsgvel visszatr szmzetsbl. Kmei figyelemmel kisrtk St. Gallenben "Gustafsson ezredes" minden lpst, s szksg esetn kiegyenltettk az anyagi nehzsgekkel kzd regr szmlit.
Kroly Jnos harmincngy vet lt Svdorszgban, mgsem tanult meg svdl. Alattvalival Magnus Brahe grf segtsgvel rtekezett. (Egyszer megprblt, Ferenc Jska - "Mindenntyonszp, mindenntyonj, mindennel ntyonmekftyok elgedve" - mdjn npszerv vlni a nevetstl pukkadoz hallgatsg eltt.) Kroly Jnos tanult a sajt tapasztalatbl, ezrt a trnrks Oszkr herceget Cederhielm br nevelte igazi svdd, s annak fiait is csak tizenves korukban tantottk meg franciul.
Kroly Jnos hinyolta a francia konyht. Ahnyszor ehetetlennek tallta az ebdet, ftt tojssal csillaptotta hsgt. Az ebdl asztaln llandan kszenltben llt a tojstart. (A szoksbl hagyomny lett: a kirlyi palotban rendezett nnepi vacsork alkalmval ma is tojstart jelzi k-kunokjnak, XVI. Kroly Gusztv kirlynak a helyt.) regkorra mg fzsabb lett, mg augusztusban is ftttek a palotban. Dhkitrsei gyakoriak voltak. Ilyenkor Desire felemelt mutatujjval fenyegetve rfrmedt: - "Bernadotte! Bernadotte!" - Amire Kroly Jnos csak annyit vlaszolt: - "Asszonyom, a kocsija elllt!"
Desire szrnyen unta magt a provincilis Stockholmban, ezrt idvel klnleges letrendet vezetett be: nappal aludt, jjel bren volt, s ha nem ppen francia jsgokbl olvastatott fel, akkor hintjn hajtott krbe-krbe Stockholm utcin. - "Kring, kring" - Krbe-krbe! - Ismtelgette az ltala ismert svd szavak egyikt az lmossgtl dlngl kocsisnak.
A kztrsasgprti kirly 1844-ben hunyt el. Karjn nem ppen kirlyi karra val, jakobinus tetovls dszelgett. - "Libert, Egalit, Fraternit! Mort au roi!" - (Magyarul "Szabadsg, Testvrisg, Egyenlsg! Hall a kirlyokra!) Koporsjt Agrippa, s Bonaparte Napleon szarkofgjhoz hasonl porfr (vrs vulkni kzet) szarkofgba helyeztk, s a Riddarkyrkan - a Lovagtemplom - temetkezsi kpolnjban helyeztk rk nyugalomra.
|