1898-ban megalakult a Szocildemokrata Prt, kt vre r a Liberlis Prt. Az orszggylsi kpviselk srgettk a monarchia megdntst, s a kztrsasg bevezetst. Az els vilghbor kitrse egy ideig elterelte a figyelmet a bels gyekrl. A II. Oszkr halla utn trnra lp V. Gusztvnak ha nehezen is, de sikerlt cselekedeteirt alkotmnyos felelssget vllal kormnyt sszelltania.
A szigor semlegessg vonalt kpvisel, Hjalmar Hammarskjld miniszterelnk vezette kormny elhanyagolta az orszg lelmiszerelltshoz fontos kereskedelmi kapcsolatokat. Az lelmiszerhiny jegyrendszerhez vezetett, az hsgtntetsek forradalmat sejtettek. Az 1917-es vlasztsok a baloldal gyzelmt hoztk, V. Gusztv kirly knytelen volt elfogadni egy liberlis-szocildemokrata sszettel kormnyt. - Vezesstek be a spredket! - mondta megveten Viktria kirlyn, amikor az udvarmester bejelentette a kihallgatsra jelentkez orszggylsi kpviselket, lkn a gyllt Hjalmar Brantinggal, a "svd szocializmus atyjval".
Az 1809-es alkotmny jrarsval megpecsteltk a parlamentarizmus diadalt. Az elkvetkez kormnyok sszettelt nem a kirly, hanem az orszggyls hatrozza meg. A kormny az orszggyls bizalmt lvezi, a kormnyft - az llamminisztert - az orszggyls nevezi ki. V. Gusztv beletrdtt a reprezentatv llamfi szerepbe, cserbe a szocildemokratk sem erltettk a kztrsasgot.
A hbort kvet vekben Eurpa szerte forradalmi hangulat uralkodott. A npnek biztonsgra volt szksge, az emberek sem halhattak hen. Nem sokrl volt sz, csak fedlrl, meg egy tl telrl, s tisztessges ruhrl. Svdorszgban a np ezt megkapta, cserbe a kormny engedelmessget krt. A gazdag rteg - a sajt rdekben - fokozatosan tengedte jvedelme egy rszt a kevsb gyeseknek, a trsadalom kivetetteinek. me, a svd engedelmessg oka! (Hogy ez nem jutott az eszbe msnak a vilgon!?)
1919-ben bevezettk az ltalnos szavazati jogot, 1920-ban Hjalmar Branting szocildemokrata kormnya kerlt hatalomra. (t n lt az orszggyls padjaiban, de az orszggyls elnke tovbbra is - Uraim! - megszltssal fordult a kpviselkhz.) Az ltalnos szavazati jog ellenre a demokrcia sokig csak papron ltezett. A lakossg nagy rsze tovbbra is szksen lt, az oktats osztlykivltsg volt. A trsadalom igazsgtalansgainak rendezsre, az osztlyklnbsgek thidalshoz tovbbi trsadalmi reformokra volt szksg.
1921-ben eltrltk a hallbntetst - a guillotine brdja utoljra 1910-ben zuhant le Svdorszgban - s megrendeztk az els Vasa-futst, az azta npmozgalomm ntt sfut-versenyt. 1922. szeptember 27-n megtartottk az els npszavazst. A szeszfogyaszts betiltsa krdsben a szavazsra jogosultak kzl 889 132-en a teljes tilalom bevezetsre, 925 097-en a tilalom ellen foglaltak llspontot. A szeszfogyasztst csupn "racionalizltk".
A "plinka-jegyre" havonta ngy liter plinka jrt. A bor drga volt, fogyasztst flsleges volt korltozni, srt a patikban recept ellenben lehetett vsrolni. Munkanlkliek, egyedlll nk, s alacsony jvedelmek nem kaptak jegyet.
1927-ben a svd szrmazs Charles Lindbergh, a "repl bolond" treplte az Atlanti-cent, s a gteborgi utckra kigurult az els Volvo szemlygpkocsi. 1929-ben emberemlkezet ta a legkemnyebb tl sjtotta Svdorszgot. Malmben a msodik emeletig rt a h.
1930-ban megkezddtt a szocildemokratk tbb, mint negyven vet tart uralma. Miniszterelnk az a Per Albin Hansson, aki az 1928-ban mondott beszdben megfogalmazta a szocildemokrata clkitzst: A "j otthon", azaz a csald mintjra orszgos szinten megteremteni az egyenlsgen, az egyms irnti klcsns figyelmessgen, segtkszsgen s egyttmkdsen alapul, igazsgosabb trsadalmat, a Folkhemmet, azaz Npotthont.
A msodik vilghborban Svdorszg aktv pacifista politikt folytatott. A hadsereget mozgstottk, a vasutasok szabadsgt megvontk, a templomokban a bkrt imdkoztak. - Felkszltsgnk j! Svdorszg vonala tiszta, a szigor semlegessg vonalt nem zavarhatja meg semmi! - jelentette ki szemrebbens nlkl Per Albin Hansson, a hbor alatti nemzeti egysgkormny miniszterelnke. A kormny tanult az els vilghborban elkvetett hibkbl, s a lakossg elltsa szempontjbl ltfontossg klkereskedelmet a "hajlkony semlegessg" eszkzvel a vgskig mkdkpes llapotban tartotta.
A hbor utn a Tage Erlander vezette szocildemokrata kormny folytatta a hbor miatt megszaktott trsadalmi reformmunkt, melynek clja a teljes foglalkoztatson, trsadalmi biztonsgon alapul jlti trsadalom.
1955-ben elhunyt V. Gusztv. Fia, a rendkvl npszer VI. Gusztv kvette a trnon. Legtbbszr valamelyik mzeumban vagy satson tlttte idejt. Felesge, az angol Louise osztotta frje rdekldst, de megtartotta a tvolsgot. A stockholmi belvros modernizlsa idejn sznhzba mentek. A mai Sergel tr helyn ktelenked gdrknl megtorpant. - Naht, Guszti! Mr itt is stl?
1961 prilis 24-ikn felsznre kerlt egy rintetlen haj az 1600-as vekbl. Anders Franzn, amatr kutat 1956-ban megtallta a hromszz ve elsllyedt Vast. Tbb ven t tart ldozatos kutatmunka s konzervlsi elkszlet utn sikerlt magas nyoms vzzel frt alagutakon keresztl thzott aclkbelekkel kiemelni, s Djurgården szigetnek partjhoz vontatni a roncsot. A Keleti-tengerben az alacsony startalom miatt nem l meg a hajfreg, ezrt az 1200 tonns, 62 mter hossz Vasa viszonylag j llapotban volt. A fekete ris fl hatalmas - a tetejt tfr nagyrbocrl messzirl felismerhet - hodlyt ptettek. Egyik fontos bizottsg alakult a msik utn, s Franznt tbbet a hajja kzelbe sem engedtk.
1967. szeptember harmadikn hatlyba lpett XII. Kroly tbb szz ves javaslata: Svdorszg ttrt a jobboldali kzlekedsre. 1973-ban elhunyt a "Gripsholmi borz". Unokja, a szimpatikus XVI. Kroly Gusztv kvette a trnon. 1975-ben az orszggyls j alkotmnyt fogadott el. Svdorszg alkotmnyos monarchia, az llamf a kizrlag reprezentcis szereppel rendelkez kirly, aki erre a clra vente 37 milli koront kap az llamtl. A tz kirlyi palota, s a Djurgården szigete az llam tulajdona, a kirly akkor hasznlja ket, amikor neki jlesik. (A kirly hatalma nem mrhet az eldkhez, de nhny privilgiuma megmaradt. Sem mint nvleges svd llamf, sem pedig mint magnszemly nem perelhet. Gyakorlatilag bntetlenl megszna emberlst. De ne adj isten, hogy hiba cssszon az adbevallsba!)
A munkaeszkzk szocializlsa nlkl megvalstott kzpontilag irnytott gazdasg miatt inkbb "Svd Rt." mint a Svd kirlysg nevet kirdeml Svdorszgban a politikai hatalom a np vlasztotta orszggyls, melybe ngyvenknt 349 kpviselt vlasztanak. (Egyetlen orszgban sem kpviselik ennyien a npet.) Miniszterelnkt a "negatv parlamentarizmus" mdszervel vlasztanak. Ha a kpviselk tbbsge a miniszterelnk-jellt ellen szavaz, akkor azt elvetik, ellenkez esetben megbzzk kormnyalaktssal. A cl az, hogy zavaros idkben is ki lehessen nevezni kormnyalaktt. (1978-79-ben a npprti Ola Ullstent csupn 39 kpvisel tmogatta, mgis elg volt ahhoz, hogy megvlasszk, ugyanis az orszggyls tbbsgt kitev szocildemokratk tartzkodtak a szavazstl.)
1981. oktber 27-kn a hideghbor szele utoljra lebbent. Karlskrona hadikiktje mellett szovjet tengeralattjr (U-137) futott ztonyra. 1986. februr 28-ikn a mozibl hazafel tart Olof Palme llamminiszter mernylet ldozata lett. Az els fokon bnsnek tallt kzismert stockholmi bnzt 1989-ben felmentettk a gyilkossg vdja all.
A kilencvenes vek vilgszerte elhatalmasod gazdasgi vlsgnak vei alatt Carl Bildt koalcis kormnya racionalizlta az llami szektort, s lertkelte a koront. A brek befagyasztsa, nvekv munkanlklisg a vlasztsok elvesztshez vezetett, s 1995-tl ismt a "szosszk" kormnyozzk az Egyeslt Eurpba farral elre, orrt befogva belp Svdorszgot.
A Per Albin Hansson ltal megalapozott, Tage Erlander felptett, Olof Palme ltal nemzetkzistett, Bildt s Persson ltal tatarozott, az IKEA-bl berendezett "Npotthon" kszen vrja a kvetkez genercik bekltzst.
|