
Svdorszgban a npsrsg egyenetlenl oszlik el. A dli rsz nagyvrosai (Malm, Gteborg) krl, tovbb a fvros, Stockholm krnykn l a lakossg tlnyom tbbsge. szak fel haladva a teleplsek egyre ritkbban kvetik egymst, s nagyobb teleplsek mr csak kiktk s a bnyk krl alakultak ki. E sajtos fldrajzi helyzete miatt elvrosi vasti kzlekeds csak a fent emltett nagyvrosok krl jellemz. A tvolsgi forgalomban a valban nagy tvolsg kzlekeds a meghatroz. Az orszg vasthlzatnak hossza 11633 km, melybl 11568 km norml nyomtv, 65 km pedig 1000 mm-es nyomtv. A vastvonalak 7591 km hosszan vannak villamostva. F ramrendszer a 15 kV;16 2/3 Hz vltram. Nemzeti vasttrsasga az SJ.
A svd vasti liberalizci
Svdorszg az elsk kztt kezdte meg az tllst az egyszerepls piacrl a verseny megteremtse fel. gy a britek mgtt k llnak a msodik helyen a piaci szereplk szmt (27) s slyt tekintve. A svd plykra val bejuts a legkevsb korltozott Eurpban, de a rendszer csak a hatodik a tekintetben, hogy mennyire „bartsgos a krnyezet” az zemeltet szmra. Ez azonban nem szmt rossz eredmnynek, fleg, mivel a nla jobb helyezst elrt orszgok a hossz vekre elre adott llami garancik miatt tnnek „kedvezbbnek”. gy a svd vasti piac a legrugalmasabbak egyikeknt kpes a kereslethez alkalmazkodni.
A nagy versenyben sikerlt a hagyomnyos struktrt olyannyira sztverni, hogy mra statisztikai adatot sem szolgltatnak az rintettek a nemzetkzi szervezeteknek, vagy az adatok feldolgozsa a rengeteg szerepl miatt hossz idt vesz ignybe. A titkolzssal Svdorszg Grgorszg, Szerbia s Montenegr, illetve Bosznia-Hercegovina vastjval egytt kerlt abba a csoportba, mely nem szolgltat adatot teljestmnyrl. gy a svd hlzat helyzetrl csak az igazi verseny kibontakozsa eltti adatok llnak rendelkezsre. Ez a tekintetben is nagyon sajnlatos, hogy pp a liberalizci „len jrsga” miatt megklnbztetett figyelmet rdemelne, milyen eredmnyek, tendencik bontakoznak ki az talakuls kapcsn.
A korbbi Statens Jrnvgar (SJ) feldarabolsa 2000-ben trtnt meg. Az SJ AB viszi tovbb a szemlyszlltst, a Green Cargo a teherforgalmat, a EuroMaint AB a gpszeti rszleget, a TraffiCare AB a vastllomsokrt felels, s a Banverket cgre ruhztk az SJ ltal fenntartott 9782 km-nyi vastvonalat s a 7190 km felsvezetk karbantartst.
A Banverket fggetlenl vgzi tevkenysgt a korbbi zemeltettl, mindenki szmra egyenl felttelek s elvek mellett biztostja a plyhoz val hozzfrst. A plyahasznlat djt pedig valamennyi trsasg, gy az SJ AB is kteles megfizetni.
Az SJ AB 2002-ben 35,7 milli utast szlltott. Ez elg alacsonynak tnhet els rnzsre, de tudni kell, hogy a stockholmi elvrosi kzlekedst mr nem k vgzik. Az InterCity s az SJ X2000-es nagysebessg vonatok tartoznak fleg az SJ AB-hez, a regionlis kzlekedsben a – magnzemeltetkhz hasonlan – klnfle „mrkaneveken” vesz rszt: Kustpilen, Øresundståg, Kust till Kust, Trafik i Mlardalen, Vttertåg.
m hogy mg ez se legyen ennyire ttekinthet, az SJ zemeltet vasutakat ms trsasgok „nevben” is. Ilyen a Norvgia fel kzleked Linx (ami fele rszben az SJ AB-) s Gteborg krnykn szolgltat Vsttrafik trsasg.
Norvgihoz hasonlan a stockholmi repltrre az Arlandra is magnvasttal lehet eljutni. Az 1999 novembere ta ltez szolgltatst korszer jrmvekkel, Arlanda Expressz mrkanven zemelteti az A-Train AB.
Az egyik els magncg a BK Tåg volt. A f terletk Nssj krnyknek szemlyvonati kzlekedtetse „Krsatåg” nven, tovbb „Nabo” elnevezssel a norvgiai Trondheimbe is k zemeltetik a napi kt pr vonatot az eddig is ott kzleked norvg jrmvel. Tehervonatokat is kzlekedtet, fleg ft szlltva velk, de Gteborgig lejrnak kontnervonattal is. 2000 nyarra mr terjeszkedsre is futotta: BSM Jrnvg AB-t megvettk, gy annak tehervonatait is megkaptk.
Eurpa legtbb liberalizlt piacn jelenlv Connex kiss ksn kapcsolt. Csupn 2003 jniusban trt be a svd piacra. A ksn rkezettek htrnyt gyorsan ledolgozva a TKAB magntrsasgtl tvette a nagy tvolsg kzlekedst Gteborg-Stockholm–Lulea-Narvik kztt. A cg regionlis vonatokat is zemeltet az orszg kzps rszn. E vonatok gazdasgos zemeltetse a ktelez helybiztosts miatt a rugalmasan vltoztatott szerelvnyhosszban, valamint a sokszor majd hszkocsis vonatot menet kzben mindssze egy kalauzzal ksrt zemeltetsben keresend. A jrmpark egszt az SJ-tl vette t mg a TKAB. Legrdekesebb jtsuk az volt, hogy a korbbi megoldssal ellenttben Umeå vrosbl nem kln vonattal viszik fel az utasokat a tengerparttl a 40 km-re lv fvonalra, hanem a tvolsgi vonat egsze tesz egy kzel 60 km-es kitrt. Az akr 1500 km-es vonatt sorn mg a mozi kocsi is djmentesen ignybe vehet.

Nmileg kilg a sorbl az Inlandsbanan AB (IB). Ktsgkvl Eurpa legnagyobb hlzatt sajtjnak tud magnvastrl van sz. A tekintlyes, 1100 km-es hossz mindssze egyetlen Mora–stersund–Gllivare vonalbl jtt ssze. A vonal szak–dl irny sszekttetst termet az orszg belsejben. Csupn helyi rdek teherforgalmat bonyolt, a f szemly- s ruszllt vonal keletebbre, „kzel” a tengerhez vezet. A tj azonban rdekesebb erre, gy nyaranta turistavonatokkal lehet utazni. Igaz, kt nap alatt lehet beutazni a legtbbszr mindssze egy motorkocsibl ll vonattal az 1100 km-es utat, egy-egy jszakt eltltve stersund s Gllivare vrosokban.
Az IB kvette a sajt plyval rendelkez magnvasutak fejldsi tjt. A vastzemben nyert tapasztalataik birtokban kimerszkedtek az llami plyra is, ltrehozva ehhez az Inlandsgods AB-t, a teherszlltsban keresve a tovbbi nvekeds tjt. Ez azonban nem jtt be nekik, s a cg 2003 nyarra csdbe is ment. Az l szerzdseket az anyavllalat, a Nordtrain vette t, mg a cg maga s a jrmvei a Hrjelast in Sveg-hez kerltek.
A helyhatsgok egy rsze gy vlte, hogy a vast zemeltetsi feladatuk elltst sajt cgre bzzk. gy a „megye” s annak nagyobb vrosai ltrehoztk a Krsatågen cget. 13 jelentsebb vros kztt bonyoldik a fenti nven a vonatkzlekeds. Az nkormnyzatok termszetesen nem rtenek a vast zemeltetshez, gy alvllalkozt bztak meg a forgalom lebonyoltsra: a mr emltett BK Tåg-ot.
Sajtos a Malm–Limhamns Jrnvg helyzete is. k egy mindssze ht km hosszsg szakasz felett rendelkeznek. Ez lnyegben abba a kiktbe vezet, ahonnan a tehervagonokat hajkra lehet rakni. rtelemszeren ennek forgalma a Koppenhgba vezet vonal megplsvel jelentsen visszaesett. Azonban, aki mgis itt kvn rut ki- s berakodni, annak az MLJ-vel is kln szerzdnie kell.
gy tnik a svd liberalizci sajtossga, f ismertetje az lesz, hogy egy-egy trsasggal kapcsolatban nemcsak egy trsasg nevt, de egy „vonatmrkt” is meg kell az utasoknak tanulniuk. „Pågatåg” nven kzlekednek a vonatok az orszg dli rszn, Malm krnykn. Az ezt zemeltet „Skånetrafiken” trsasg viszont a helyi sajtossgok miatt az Øresundståg vonatokban is szerepet jtszik, mivel a Koppenhga fell rkez vonatok mrkanevet vltva Malm vonzskrzetbe is kijrnak. gy egy szakaszon SJ-s „Ø-tåg” vonatknt, msikon pedig „Skånetrafiken” nven futnak.
Kln vilg a stockholmi elvrosi forgalom. Storstockholms Lokaltrafiks Tåg (SL) nven szerveztk ki az ide tartoz vonalakat s eszkzket. A trsasg a stockholmi kzlekedsi vllalat vasti rszlegeknt mkdik. A hlzat gerinct a 185 km-nyi villamostott norml nyomtv plya adja, melyen Pendeltågen nven kzlekednek az elvrosi vonatok. Kurizum szmba megy a 65 km-es 891 mm-es (keskeny)nyomkz vonal lte. k felgyelik a vros hrom villamos jratt (27 km) s a 18 km-es metrvonalat is.
2000 janurja ta a 185 km-nyi korbbi SJ hlzatot a francia Connexbl, a brit Go Aheadbl, tovbb a mindentt jelen lv BK Tågbl ll konzorcium nyerte el t vre Citypendeln nven. A Connex azonban nem rte be ennyivel, s sikeresen plyzott a metrhlzat zemeltetsre is. 1998 februrja ta a kisvast zemeltetse a Linjebuss trsasg feladata lett. Az tves koncesszi lejrta utn az jabb plyzaton a Roslagståg nven plyz – a dn vast (80%) s az szaki sarkkri trsgbl pp a Connex ltal kiszortott TK AB (20%) – cg lett.
Azrt a svd hlzatn zemelnek „tisztn” tehervonatok kzlekedtetsvel foglalkoz cgek. Ezek kz sorolhat a Tågakeriet i Bergslagen, Skvde–Karlsborg Jrnvg AB, Trafik Grngesberg–Oxelsund Jrnvga, [Wasatrafik. Rjuk jellemz, hogy nhny mozdonnyal rendelkeznek csupn, s a tehervagonok sem mind a sajtjuk.
A kvetkez trtnet sem egyszer. A bergslageni rgi forgalmt helyi cgek vettk t a 2000-es vek elejn. Az itt szolgltat ngy trsasg nem tudta kellen eredmnyesen vgezni a tevkenysgt, gy 2001-ben j kzs cgbe vittk t az eszkzeiket a Tåg i Bergslagenbe (TiB). Az j cg hamarosan rjtt, hogy jobb egy tapasztalt cgre bzni az zemeltetst, gy kerlt jra az llamvast szemlyszllt rszleghez. Az SJ sem vlthatta be a hozz fztt remnyeket, mert 2004 nyarn jabb zemeltetre szlltak a feladatok: azt a Svenska Tågkompagniet AB-t sikerlt megtallni, aki 2000. janur 10-n letbe lpett menetrendtl a mra a Connexhez kerlt szak–dli tvolsgi forgalomban remekelt.
Hasonl a helyzet a Vsttrafik (V) trsasg esetben is. k Gteborg krnykn vgeznk tevkenysgket, ha nem az SJ tenn helyettk.
A Tågkompagniet ltrejtttl kezdve a legjelentsebb zemeltet, aki ideig-rig lassan mr minden vonalon szerepet vllalt. Jelenleg ngy trsasg helyett vgez zemeltetst szerte az orszgban. Formlisan ez azrt van gy, mert a trsasgok vekre szerzdnek a megrendelvel, gy a szerzds felmondsa roppant kltsges volna szmukra. Egyszerbb alvllalkozknt bevonni egy tapasztaltabb zemeltett, s kirteni az eredeti cget.
Ezek utn mr szokvnyosnak is mondhat a Vrmlandståg AB (VTAB), amely az Oslo–Stockholm vonal regionlis vonatait zemelteti. A vonatai 2004 nyara ta mr nem jrnak t Norvgiba, gy csak a tvolsgi X2000 nagysebessg vonatokkal lehet oda utazni. A vonatokat azonban csak nvleg zemelteti a VTAB, helyettk a Merrosor AB ll helyt, mely utbbi cg az SJ lenyvllalata.
Addik a krds: a bonyolult tulajdoni helyzetbl mit reznek az utasok? Nos, a belfldi utasok szempontjbl nem sok minden vltozott. Ugyan egyes jrmvek festse, fleg emblmi sokszor vltoztak az elmlt t vben, de vgs soron nem lett kevesebb a vonatok szma (igaz tbb se), s a szolgltats sznvonala sem lett alacsonyabb, st nhny helyen kicsit javult is. A kzlekedsi szvetsg s a busztrsasgokkal val szoros egyttmkds tern sem vltozott semmi. Az utast vgl is nem rdekli, melyik vonalon hogy hvjk a vonatot. A kivl s teljes kr tjkoztat s jegykiad rendszernek hla, az utas nemcsak hogy egyszerre veheti meg vonat- s buszjegyt, de a jegyen mg az ignybe venni szndkozott jratok indulsi s rkezsi ideje is szerepel.
Elrte-e a liberalizci azt a szintet, hogy az utasok „szabadon” vlaszthassanak a szolgltatk kztt? Nos, nem. A legtbb viszonylaton csak egyetlen vasttrsasg kzlekedik. Ha tbb is van, akkor a vonatok menetrendi fekvse s viszonylata olyannyira eltr, hogy klnbz utazsi ignyt elgti ki. gy az utasok Svdorszgban soha sem vlasztanak utazsuk eltt vasttrsasgot.
A vesztesek egyrtelmen a klfldi brletes utasok, akik rengeteg korltozssal s tbb tucat elnevezssel kell, hogy szembesljenek. Nekik mr semmi sem egyrtelm ebben az orszgban. Az utas jobban teszi, ha lediktltatja magnak a jegyvltskor azon utazsi feltteleket, amirl a jegykiad orszg is rteslt. A svd helyzet azonban oly gyorsan vltozik, hogy az alapveten igen lassan vltoz trsvasutak nem kpesek rugalmatlan szervezetkkel ezen esemnyeket kvetni s a szksges tjkoztatst idben kiadni.
A klfldi utas teht jl teszi, ha utazs eltt beszerez egy – djmentes – orszgos menetrendknyvet, amiben az pp „aktulis” zemeltet is fel van tntetve. A nagy trsasgok (Arlanda Expressz, Connex, BK Tåg, SJ, Tågkompagniet) kln sznnel vannak jellve. Az sszes tbbi kzs (zld) jells alatt van feltntetve. sszesen 35-fle vonat elnevezs ltezik. Ezzel rekorder Svdorszg. Sajnlatos, hogy a „flrerthet” helyzet ellenre semmifle tjkoztatt nem ksztett klfldi gyfelei szmra a svd vast, errl a menetrendknyvben sem ejtenek szt.
A svdorszgi privatizci, liberalizci a szemlyszllts terletn inkbb a negatv pldk sort gyaraptja. Sikerrl, ttrsrl nem nagyon lehet beszlni. Borzasztan tanulsgos, hogy a magnkzbe adott szemlyvonati viszonylatok majd mindegyike legalbb egyszer zemeltett cserlt az elmlt t vben, s feltnen sokszor trtek oda gyakorlatilag, ahonnan elindultak: az llami SJ trsasghoz. Ez amiatt van, mert elsk kztt vgtak bele olyan talaktsokba, amikrl mg nem llt rendelkezsre tapasztalat. A 27 – jrmvel is rendelkez – trsasg 35-fle elnevezs alatt fut vonatja az egysg ltszatt is megszntette, a djszabsi ttekinthetsg is csak amiatt maradt fenn, mert a szmtgpes, viszonylatos jegykiads sorn az utasnak nem kell az „sszetevkkel” bajldni. Az r ismeretben dnthet a szolgltats ignybevtelrl.
Vasti kapcsolata ms orszgokkal
-
Dnia Dnia - van - resund hd-on keresztl - azonos nyomtv - eltr ramrendszer 15 kV 16,7 Hz AC / 25 kV 50 Hz AC s vasti komp Gteborg - Frederikshavn kztt.
-
Finnorszg Finnorszg - van, de eltr a nyomtv: 1435 mm / 1524 mm, rvid fondott nyomtv felsvezetk nlkl. vasti komp Stockholm - Turku kztt.
-
Nmetorszg Nmetorszg - van - vasti komp - azonos nyomtv - nincs felsvezetk a fedlzeten, vasti komp Malm - Travemnde, Trelleborg - Sassnitz (Mukran) s Trelleborg - Rostock kztt.
-
Norvgia Norvgia - van - azonos nyomtv - azonos ramrendszer (hrom villamostott s egy nem villamostott vonal)
-
Lengyelorszg Lengyelorszg - van, vasti komp Ystad - winoujcie kztt - azonos nyomtv - nincs felsvezetk a fedlzeten
A vasti kompokat csak dzel zem jrmvekkel lehet megkzelteni, csak vagonokat szlltanak
Szemlyszllts
A nagy tvolsgoknak, a gyors s knyelmes vonatoknak, a svd krnyezetbart szemletnek hatsra a szemlyszlltsban a ktttplys kzlekeds rszarnya 10%-os, ami jobb a 7,5%-os EU-15-k tlagnl.
Tvolsgi szemlyszllts
A legjelentsebb teleplsek kztt InterCity s SJ X2000-es nagysebessg vonatok kzlekednek. Gteborg – Stockholm (455 km 3 ra), Malm–Stockholm (600 km 4 s fl ra) kztt rnknt indul az X2000, mg Malm s Gteborg kztt ktrnknt van IC sszekttets. Az X2000-es vonatok ktelez helybiztostssal kzlekednek, cscsidben sokszor tele, azon kvl (az lland szerelvnynagysg miatt) kb. 50%-os kihasznltsggal. Az orszg tervezi a dediklt plyk ptst is.
Az MTR Corporation 2015. mrcius 21-n indtotta el nagysebessg szolgltatst MTR Express nven Stockholm s Gteborg kztt. A szolgltats els hnapjban pontossgi mutatja (a legfeljebb 5 perc ksssel kzleked jratok arnya) 75% volt, az SJ azonos viszonylaton s idszakban mrt 62%-os rtkvel szemben.
rufuvarozs
Svdorszg azon kevs EU-15 tagllam kztt van, melyben nemhogy nem cskkent az rufuvarozs teljestmnye 1970 ta, hanem ntt is! Mra az EU-15-k vasti rutonna kilomter teljestmnye az 1970-es szintnek csupn 84%-a, gy a svdek ez id alatt produklt 10,5%-os bvlse kivl eredmny, fleg, hogy ez eleve magas szintrl trtnt. Tonna kilomterben mrt teljestmnyvel (19,1 millird tkm) a svd vasti rufuvarozs 40%-os rszarnynak rvendhet, ami hromszorosa az EU-15-k 13%-nak.
Forrs: wikipedia
|