Jn a tavasz
Mint oly sok ms ebben az orszgban, a semla is az v egy adott idszakhoz ktdik. Nem is kaphat mskor. Vannak persze cukrszok, akik csak flkzzel kvetik a hagyomnyokat, s inkbb a vendgek kedvbe jrnak: mr jv elejn kiteszik a kirakatba az imdott manduls-tejsznhabos fnkot.
A semla nem csak a kvhzi nnikk vrva vrt kedvence. Egy svd szemnek aligha ltezik vonzbb ltvny stiben, mint a gldba lltott pderozott, mandulakrmmel tlttt tejsznhabos kalapos fnkok, melyek mint vidm kerekded asszonysgok sorakoznak a cukrszdk kirakatban. Svdorszgban, ha ms nem is, de a pr hete mindent elraszt tulipn utn a semla is biztos jel: br hihettelen, de jn a tavasz!

A semla a svd kultura rsze kzel 500 ve. A reformci eltti idkben, amikor a svdek mg j katolikus mdjra kszltek a 40 napos bjtre, itt is dlt a farsang s ki-ki tehetssge szerint, vg eszem-iszom kzepette tlttte fel zsrdepit… Ennek szimbolikus zemlke ma a semla , melyben megtestesl az egykori Askonsdagen-t (Hamvaz Szerda) elz Fettisdag-i (Hshagy (itt zsros) Kedd) lakoma.
A legfinomabb itliai lisztbl stttk (innen –simila– a svd semla nv is), melynek borsos ra volt, amint a szintn itliai mandulnak, s a klfldrl hozott fehr cukornak is. (Emlkezve a cukor egykori rtkre, csipetnyit ma is mindig tesznek a kenyrbe). A zsros-finom tejsznhab pedig a svd gazda legnemesebb termke volt. (A svd konyhnak kedvelt s gy nlklzhettelen alapanyaga a tejszn, s nem csak a cukrszatban!)
A dl-eurpai eredet semla nmet, dn kzvettssel vlt svd szokss. 1541-bl van rla, mint ldozati telrl, rsos emlk, a hres Gustav Vasa Biblibl ! Miutn eleinte igen kltsges volt valamennyi hozzval, csak a legtehetsebbek engedhettk meg maguknak. Majd sokra, az alapanyagok olcsbb vlsval terjedt el a np krben is. m – hogy a magas kltsg ne vigyen senkit bnbe – az egyhz korltok kz szortotta a fnkhabzsolst. gy sokig csakis a bjti ht keddjn volt szabad fogyasztani.
Az 1800-as vekben kerl kardemom a tsztjba s mandulakrm a belsejbe, vgl a tejsznhab a levgott teteje al. Mg az 50-es vekben mg szaladt a rendr, s telefonon jelenette a miniszternek, hogy egy malmi cukrsz Zsros Kedd eltt semlt stt… manapsg mr az v elejn is (amire persze az idsebbek csak csvljk a fejket, mert gy tartjk: rtt ska vara rtt – helyesebb, ha mindennek megadjuk a maga idejt!). Ellenkezve az egykori katolikus szoksokkal, ltalban janur kzeptl Hsvtig vehetjk s ehetjk.
A hetvgg-nek is nevezett fnkot egykor forr tejbe lltva tlaltk… ma is sokan gy, de ltalban cukrszstemnyknt majszoljk a dlutni kvhoz. Mumms!
Hogy egy kirlyuk a semla ldozata lett – mr nem sok svdnek jut eszbe… 1771. februrjnak Zsros Keddjn ugyanis Adolf Fredrik gy bezablt belle (a fstlt heringet, orosz kavirt, homrt, savany kposzts ftt hst s a rengeteg bort megtetzte nhny a habos fnkkal is), hogy jjel elvitte a gyomorronts!…
A falnk kirly vesztt feledve, vente mintegy 40 milli semla (à 20 kr s 500 kcal) esik ldozatul a svdek kulinris lvezetnek – hm, az egykori bjti hetekben! A semla a kollektv emlkezet rsze. Kulturkincs. Minden svdnek van egy sajt semla-emlke, tn tbb is, melyrl tszellemlt nosztalgival kpes meslni, akr a magyar a mkoskalcsrl vagy meggyespitrl. Felbukkan szmos irodalmi mben, filmen, dalban, mesben. Vannak versenyei, kutati s ltezik Semla Akadmia is, mely megvja a vad s romlsba viv jt tletektl, mint a csokold-, vanilia- vagy fonya-tltelk. Csakis eredeti, kivl minsg s friss alapanyagokbl sthet ez az 500 ves des svd.
gy kszl a semla
a tszthoz: 175 gr vaj, 5 dl tej, 2 dl cukor, 15 dl finomliszt, 50 gr leszt, 2 teskanl kardemom, kis s
a tltelkhez: 200 gr finomra darlt mandula, vaj, tej, cukor, a tetejre: 8-9 dl habtejszn
1) olvaszd meg a vajat, tedd hozz a tejet s az lesztt
2) keverd ssze a lisztet, cukrot, kardemommot, kis st majd ntsd bele az leszts tejet
3) dolgozd ssze alaposan, pihentesd flrt
4) formzz 20 zsemlt, hagyd kelni negyed rt, majd tedd 225 fokos stbe, 10 percre
5) hagyd kihlni, vgd le a tetejt
6) vgy kszen/ fzz marcipnkrmet: mandula, vaj, tej, cukor (itt mandelmassa-t vesznk)
7) tltsd meg a zsemlket, dszitsd tejsznhabbal, porcukrozd meg a kalapjt
Hsvti elkszletek
Az nneplst mr Nagcstrtkn (Skrtorsdagen) elkezdjk: dl krl otthagyjuk a munkt. A pogny boszorkny-hagyomny egy bjos maradka: alkonyat fel a kislnyok, szedett-vedett holmikkal kis banynak (påskkrring) ltznek, kifestik magukat, kendt s ktnyt ktnek, seprt kertenek, meg rgi rz kvskannt, kosarat a karjukra, s sajt kis ajndkokkal kopogtatnak be a bartokhoz, szomszdokhoz, majd a jkvnsgaikrt kapott finom dessggel szaladnak haza.

A Nagypntek (Långfredagen-hosszpntek) a csndes emlkezs. Szombat az elkszletek, a vasrnap s a htf kulinris-, trsas- s kulturlis rmkdssel vagy a szabadban telik. Kihasznlva a tbbnapos szabadsgot – s vgyva a tavasz apr jeleire, sokan vidki hzikikba, a Skansenbe, vagy csak a kzeli parkba, vzpartra, erdbe igyekeznek: stra, trra, piknikre. Msok elutaznak a hegyekbe, s egy napfnyes szssel bcsztatjk a telet. Mg dlebbre tn mr nylik a mi is?
A Hsvt sznei az asztalon is tavasziak: napsrga, fzld, gkk, rzsaszn, levendula s a fehr.
A hsvti men egyszer, knny s sznes telekbl ll, s barkval, tavaszi virgokkal, sznes tollal, tojssal s apr papr-kermia figurkkal (csibe, nyl, kakas) dsztett ‘svdasztal’-on knljk (buffetbord). Sokfle pcolt hering, s kaviros, tojsos eltelek az tvgygerjesztk – majd halbl, csirkbl vagy brnybl kszlt fogsok kvetkeznek, melyeket friss-zld fszerekkel (kaporral, snidlinggel, zslyval, petrezselyemmel), citrommal, mustrral tesznek tavasziv – melyhez tepsis rakott krumpli (tejsznes-zldfszeres) s friss zldek (levelessaltk, retek, jhagyma, sprga, avocado…) is hozzjrulnak.
A desszertek is lazk: vajastszta- vagy keksz-alapra, stt csokikrm, citrusflvel zestett sajtkrm kerl, rajta bogys- vagy exotikus gymlcsk heverednek, esetleg egyszer friss fagyis-krmes-gymlcss dessggel zrul az tkezs – hacsak nem jn mg egy fatlcn knlt sajt-keksz-oliva ‘levezet’ is. (Hsvti vendgvr: ss ostya, zsros (grg) joghurtba kevert aprra vgott fstlt lazac (vagy ms hal), torma; vrs kavir, citrom, s kapor a dszts. Limocello-tårta: kkuszos alap, fehrcsokikrm, mogyors-ropogs tsztarteg s kvtrffel, fehrcsoki borts s citromkrm a tetejn.
Szent Luca napja
A Luca napi hagyomnyokrl mindenkinek vannak elkpzelseik. Szmos npi hiedelem, babona, rdekes tradci ismeretes Magyarorszgon. A nem mindennapi varzslatokkal megtzdelt szoksokat rdemes s izgalmas is felidzni. A kvncsibb termszetek ezen fell merenghetnek mg azon is, vajon a vilgban mshol hogyan jelenik meg a Luca nap, van-e jelentsge egyltaln, felfedezhetnk-e hasonlsgot a klnbz npi formk kztt.
Utazzunk most kpzeletben az szaki Svdorszgba. Az v 347. napjn, december 13-n hfedte tjakra borult sttsget gondoljunk lelki szemeink el. Hogy mit is kell mg elkpzelnnk s hogy mi is zajlik ilyenkor ebben az orszgban, arrl most itt bvebben olvashattok. A svd tradcik kztt elsk kztt tartjk szmon a Luciadagen-t (ejtsd: lszadgen) azaz Luca napjt, amely napon kezdett veszi a karcsonyi idszak. A magyar Luca napi hagyomnyokkal csppet sem nem azonos ez a Svdorszg szerte npszer nnep.
Az otthoni nnepls karakteres ritulkbl ll ssze. December 13. reggeln a csald legidsebb lnygyermeke kel fel a legkorbban. Fehr lepelszer ruht lt magra, rkzldekbl font koszort illeszt a fejre, s szintn fehrbe ltztt testvrei ksretben kvt, valamint pkstemnyt visz be a mg gyban fekv, gyerekeikre vr szlknek. A fitestvrek csillagokat, mg a lnyok g gyertykat tartanak a kezkben.

December 13. nem csak a csaldi fszeknek, hanem a svd egyhzi szertartsoknak is szerves rszt kpezi. A Lucia trtnet elmeslse ltalban a templomok falain bell is a fiatalokra, illetve gyerekekre vr. A kivlasztott Lucia a hagyomnyos fehr jelmezben, eredeti tradci szerint 7 g gyertyval elltott koszorval a fejn vonul vgig, jelkpezve ezzel a fnyhoz alakjt. Ma mr egybknt modern s biztonsgosabb elektromos gyertyk vltjk fel az igaziakat. Luciat kveti s nekkel ksri a tbbi, termszetesen itt is fehrben tndkl segt.
Nem vits, hogy a Lucia mtosz s vele egytt a fny szerepe nagy hatssal van mindenkire. Izgalommal teli vrakozssal kszldik az egsz orszg, vrosok s falvak apraja-nagyja. A teleplseken, iskolkban sajt Lucikat vlasztanak. Komoly verseny s szavazs elzi meg a szereplst, sok esetben a jelltek a helyi lapokba is bekerlnek, ami szintn azt bizonytja, mennyire nagyra rtkelik a december 13-i tradciikat a svdek.
Csodlkoznival nem sok van ezen, hiszen december 13. az v legrvidebb, gy legsttebb napja is az szaki fltekn. ppen ezrt szksges Svdorszg szmra, hogy ezzel a varzslattal tegyk szpp s klnlegess a zord telet. A kedves s jtkos, ugyanakkor mly jelentssel br Lucia hagyomny a sttsg s hideg ellen dacol, meghitt hangulatot teremt, valamint segt rhangoldni az v egyik legcsodlatosabb nnepre, a karcsonyra.
Mg tbb svd hagyomny
Svd karcsony
Mikuls vrs
Svd fahjas csiga napja
Szent Ivn ji varzslat
|