
A svd Grundlagarna feladata a demokratikus berendezkeds vdelme – ezrt specilis a sttusza s a szerepe. A svd alkotmny tulajdonkppen az a ngy pillr, melyre a trvnyknyv, a Sveriges Rikes Lag pl: az llamforma meghatrozsa, a hatalommegoszts szablyozsa, valamint a hatalom kontrollja (sajttrvny) s az ltalnos szls- s informcis szabadsg. Miutn a trsadalom demokratikus mkdsnek alapja – igen nehz megvltoztatni.
Hogy az indtvnyozknak s a trsadalomnak legyen mdja s ideje az alapos megfontolsra s vitra, a szoksos parlamenti trvnykezsi procedrnl jval tbb lpsbl ll dntshozsi folyamattal pnyvztk ki az alkotmnymdostst. Ennek clja, termszetesen, hogy vdje az alaptrvnyt - a demokrcia srtetlensgt. Hogy egyik parlamenti formcinak se legyen mdja az trsra vagy netn egy teljesen j alkotmny ltrehozsra – akkor sem, ha sikerl maga mell lltani a kpviselk tbbsgt, mely ms esetekben szoksos. Vagyis: el a kezekkel a demokrcitl!
A demokratikus alapelvek mentn meglv politikai s trsadalmi konszenzus elg valszntlenn teszi az alkotmny trst. m a trsadalom s a vilg vltozsai idnknt szksgess teszik j cikkek beiktatst – de ritkn nyltak az alaptrvnyhez. A modern svd llam trtnetben nhnyszor azonban megtrtnt: a nk szavazati jognak megadsakor (1921), a hallbntets bkeidben val eltrlse miatt (1921), majd a hallbntets hadillapot esetn val eltrlsekor (1973), a kirly politikai hatalmnak megvonsa miatt (1974), vgl az egyhz s az llam klnvlasztsa (2000) okn.
Egy benyjtott, s a parlamenti tbbsg ltal megvitatott s elfogadott javaslat egy nyilvnos virtulis 'polcra' kerl – pihentetik, hogy a trsadalomnak legyen lehetsge a vitban val rszvtelre, annak befolysolsra. E folyamatnak t kell velnie egy parlamenti vlasztst. Ha az j kpviseli testlet is vltoztats nlkl megszavazta az elz peridusban megalkotott alkotmnyi trvnyjavaslatot - akkor az alaptrvnyek kz kerl.
Teht az alkotmnyhoz kizrlag akkor s gy lehet hozznylni, ha a mdost indtvnyrl a kpviselk tbbsgnek igenjvel – kt, egymst kvet parlament, megegyez rtelm dntst hozott (a kett kztt egy parlamenti vlasztssal). Legutbb 2010. jnius 2-ta volt egy ilyen polcra tett trvnycsomagunk, melyrl a szeptemberi vlasztsok utn megalakult j parlament dnttt (errl majd a kvetkez bejegyzsben)
Az alkotmny mdostsnak, jrarsnak tja lehet az alkotmnygyi npszavazs is, melyet egy alkotmnymdost javaslat els elfogadsa utn – dntse mrlegre tteleknt – rhat ki a parlament. Ez gydnt: az 'igen' megersti, a 'nem' szemtkosrba dobja a parlamenti alkotmnymdost trvnyjavaslatot. Ez a trvny 1980. ta van rvnyben - mg nem hasznltk.
A svd alkotmny ngy pillre:
-
Az els a hatalomgyakorls mdjt trgyalja: az llamforma, az emberi alapjogok: a szls-, az informcihoz juts, a gylekezs-, a tiltakozs-, az egyesls- s a valls-szabadsg; az egyenjogsg, a tulajdon, a szellemi alkots, a vllalkozs s a tanktelezettsg, a hallbntets elvetse. A parlament (elnke nevezi meg a kormnyft), az llamf (kirly/n), a kormny s kormnyf, az alkotmny s a trvnyek, a pnzgyek, a klpolitika s a katonk klfldi bevetse, a dntshozk kontrollja, s a hadi helyzet krdsei.
-
A msodik az llamformt, s annak rendjt hatrozza meg: a monarchia feje ceremonilis s reprezentatv szereppel br, m miutn llamf s hadseregparancsnok – a klgyi bizottsgot elnkli. A korona 1979-ben rvnybe lpett parlamenti dnts alapjn, n gon is rklhet. m rvnyben maradt egy rgi trvny is: a mindenkori svd uralkod szabad vallsvlasztsa csak akkor lehetsges, ha lemond a trnrl (lsd. Krisztina kirlyn). A trnrklsi sorban lv szemlyeknek hzassgkts eltt krnie kell az llamf s a miniszterelnk hozzjrulst - ellenkez esetben elvesztik pozcijukat.
-
A harmadik, igen nagyra rtkelt rsze a sajtszabadsg trvnye, 1766. ta. A vilg els sajttrvnyt 1949-ben mdostottk, ez van ma is rvnyben. A sajt els szm feladata a hatalom kontrollja. A vlemnynyilvnts s -terjeszts minden polgrnak joga, csakgy, mint a kziratokba, dokumentumokba val betekints. Brki – neve megadsa nlkl! – krheti ezt brmelyik hatsgtl, dntshoztl, helyi- s orszgos politikustl. Ez fordtva is rvnyes: a kzls szabadsga megilleti a dntsi-hatalmi helyzetben dolgozkat, ha gy vlik, kzlendjk fontos trsadalmi rdek. Titoktarts vdi, aki a sajtnak kzrdek informcikat nyjt - leleplezsnek kvetelse bncselekmny.
-
A negyedik pillr a szls- s informcis szabadsg – a sajttrvny prja, megalkotsa a 70-es vekben merlt fl, majd 1992-ben lpett letbe. A komputeres adatkezelst, a rdis- s televzis sugrzst, a filmes-, kpi-, hangz-, s az internetes kommunikci mdjt szablyozza – szabadsg, felelssggel.
Az ltalnos llampolgri s trsadalmi ismeretek ktelez trzstantrgy a kzpiskolkban s rettsgizni kell belle. A svd Parlament, a hatalmi- s sajt-appartus klnbz intzmnyeinek tanulmnyi ltogatsa ltalnos gyakorlat. A svdek ltalban nem sokat foglalkoznak a politikval, viszont annl rzkenyebbek a jtkszablyok betartsra, betartatsra. Az ltalnos felfogs szerint: csak semmi hatalmat senkinek! - emiatt a polgrok, fknt a sajt ltal, rajta tartjk vigyz szemket a hatalom kpviselin, s ha arra okot szolgltat a politika, a polgrok azonnal lpnek; a forma a cltl fgg: tntets, sajthadjrat, petcik...
Svdorszg els trvnyknyve – az akkor mg nll Gotlandon, az 1200-as vek elejn rt Gutalagen. Az 1350-es Kungabalken hatrozta meg elszr a hatalommegosztst, a kirlyvlaszts s az uralkods mdjt. 1634-ben fektettk le elszr a kormny mkdsnek szablyait. A ma is uralkod Bernadotte-ok trnralpsekor, 1810-ben rtk ezeket jra, a kirly s a parlament kztti kiegyenltettebb hatalomgyakorls rdekben. 1921-tl van ltalnos szavazati jog. A hatalomgyakorls rendjt 1974-ben trgyalta jra a parlament elnke, Olof Palme miniszterelnk, s a frissen trnra lpett XVI. Carl Gustaf kirly: a kirlysg fennmaradsnak ra az uralkodnak a politiktl val visszalpse lett. Azta a Parlament szi lsszaknak els napjn mond nyit beszdet, s a klgyi bizottsg heti lst vezeti (mint llamf s hadseregfparancsnok).
Forrs: svedkalauz.wordpress.com
|