ABBA (1972-1983) Az egyttes neve a tagok neveinek kezdbetibl ll ssze: Anni-Frid Lyngstad, Bjrn Ulvaeus, Benny Andersson valamint Agneta Fltskog. Egyes adatok szerint k voltak a vilg anyagilag valaha is legsikeresebb popzenekara, egyedlll, de rvid plyafutsuk alatt szmtalan vilgslgerk szletett. Karrierjk a cscson vratlanul megszakadt, s az nekesek tbb nem lptek fel kzsen. A Beatles egytteshez hasonlan az nekes karriert kveten az ABBA nv is vilghr vdjeggy, szinte sajt ipargg vlt.
Alfred Nobel (1833-96). Feltall, vegysz, nagyiparos s adomnyoz. Lsd feljebb a rla szl szakaszt ugyanebben a fejezetben.
Alva Myrdal (1902-1986) Miniszter s diplomata. A szocilpolitika s a nk jogainak harcos s radiklis politikusa, trsadalomkritikusa. Mgis inkbb a leszerels s a bke rdekben tett nemzetkzi erfesztsei rvn vonult be a trtnelembe, tbbek kztt mint a genfi leszerelsi konferencia svd delegcijnak vezetje 1962-73 kztt. Szmtalan nemzetkzi megbzatst kapott az ENSZ-tl s az UNESCO-tl. 1982-ben Nobel-bkedjjal jutalmaztk. Frjvel, Gunnar Myrdallal egytt rta nagy feltnst kelt knyvt „Korunk kihvsa - a vilgszegnysg” cmmel.
AUGUST STRINDBERG (1849-1912) Egyrtelmen a legismertebb s legellentmondsosabb svd r. Mg ma is a svd irodalom s a svd kulturlis rksg meghatroz alakja. Irodalmi munkssga mellett kiemelked fest s fnykpsz is volt. Olof mester cm sznpadi mvvel debtlt 1872-ben, s ez egyben els mestermve is lett. Strindberg plyafutsa sorn rendszeresen a vitk kzppontjban llt Svdorszgban. Ezen rks ellentmondsok miatt soha nem kapott Nobel-djat s nem vlasztottk be a Svd Akadmia tagjai kz sem. Strindberg legjelentsebb przai mvei kzl megemlthetjk az albbiakat: A vrs szoba (1879), Hzasodjunk! (1884-86), A hemsiek (1887), Viharos tengeren (1890), Vallomsok (1895), Inferno (1897) s a Fekete lobogk (1907). Klfldn Strindberg mgis drmarknt a legismertebb, gyakran jtszott mvei tbbek kztt Az apa (1887), a Jlia kisasszony (1888), a Damaszkusz fel (1898-1904), a Halltnc (1901), az lomjtk (1902) s a Ksrtetszonta (1907). Strindberg olyan pszicholgiai mlysgeket, ert s intenzivitst rt el, mely nyelvi gazdagsghoz s mvszi sokoldalsghoz hasonlan egyedlll.
Astrid Lindgren (1907-2002) A vilg taln valaha lt legnagyobb gyermekknyv rja, szmtalan klasszikus mesefigura, mint pldul Harisnys Pippi, Hztetey Kroly, Juharfalvi Emil, Mio, Ronja, a rabl lnya s az Oroszlnszv testvrek megteremtje. Svdorszgban, ahol genercik nttek fel knyvein, irodalmi munkssga a nemzeti ntudat magtl rtetd rszt kpezi. A 2002-ben elhunyt Astrid Lindgrent, akit mindenkinl jobban szeretett a svd np, egsz Svdorszg gyszolta.
Carl Bildt (1949-) 1991-94 svd miniszterelnk, 1986-99 a Mrskelt prt elnke. A modern idk egyetlen konzervatv svd llamfje. A svd politikban elssorban azzal vlt ismertt, hogy megalkuvssal vdolta Olof Palmt az 1981-ben a dl-svd felsgvizeket megsrt szovjet tengeralattjr gynek elhzdsa miatt. Palmhoz hasonlan Bildt rdekldsi kre is elssorban a kl- s biztonsgpolitika. Nemzetkzi ismertsget az
1995-97 kztti boszniai bketrgyalsok hoztak szmra, ahol az Eurpai Uni bkekzvettje, majd 1999-2001 kztt az ENSZ ftitkrnak megbzottja volt a Balknon
Carl Michael Bellman (1740-95) Nemzeti dalnok s trubadr, a svd dalmvszet atyja. Bellman ”Fredman episztoli” cm mve tulajdonkpp 82 dal, melyekben a kicsapong letet dicsti s megveti a hallt. Episztoliban a XVIII. szzadi Stockholm utnozhatatlan mdon jelenik meg.
Carl von Linn (1707-78), szletett Linneaus (az angol nyelv orszgokban mg ma is ezen a nven ismert) hres svd orvos s botanikus (az korban a botanika az orvostudomny rszt kpezte) elssorban Systema naturae cm, a nvnyek, llatok s svnyok rendszertanval foglalkoz mvvel vlt hress. Linn szmtalan hres utazst tett Svdorszgban, tbbek kztt Lappfldre, Dalarna s Skåne tartomnyokba. tjairl rszletes beszmolt ksztett, elssorban a termszeti jelensgeket rta le aprlkosan. Tantvnyai beutaztk az egsz vilgot. Eljutottak Japnba, szak-Amerikba, Dl-Amerikba, Ausztrliba, Arbiba s a Jeges-tengerre. Csak az elmlt idben vlt lehetv a tudomny szmra, hogy rtkelni tudja a lngesz Linn kutatsi tevkenysgnek teljes skljt. Ma mr t tartjk Darwin legfontosabb elfutrnak. nmagval szembeni szigor elvrsa, hogy tapasztalati ton bizonytsa valamennyi kvetkeztetst, rendkvl fontos volt a termszettudomnyos kutats fejldse szempontjbl.
INGMAR BERGMAN (1918-) A vilg filmtrtnetnek egyik legkiemelkedbb s legnagyobb hats film- s sznhzi rendezje. Filmrendezknt 1945-ben mutatkozott be a Vlsg cm filmmel. me nhny Bergman tfog filmtermsbl: Egy nyr Monikval (1952), Frszpor s ragyogs (1953), Egy nyri j mosolya (1955), A hetedik pecst (1956), A nap vge (1957), Persona (1965), Suttogsok s sikolyok (1971), Jelenetek egy hzassgbl (1972), Sznrl sznre (1975), szi szonta (1977), valamint az Oscar-djas Fanny s Alexander (1982), mellyel Bergman befejezte filmkarrierjt. Az azt kvet kt vtizedet Bergman a stockholmi Kirlyi Drmai Sznhz rendezjeknt tlttte, melynek 1963-66 kztt az igazgatja volt. 2003-ban egy televzis produkcit ksztett, mely akr a Jelenetek egy hzassgbl cm film folytatsnak is tekinthet. Klfldn Bergman elssorban pszichologizl, szemlyisgi krdseket elemz filmjeirl hres, pedig jelents vgjtkrendez is. Kiemelik tovbb Sven Nykvist fnykpsszel s operatrrel val kivl kpi egyttmkdst.
Ingrid Bergman (1915-82) Garbo mellett Svdorszg klfldn legismertebb sznsznje. Tbbek kztt az albbi hollywoodi filmekben lthattuk kiemelked sznszi teljestmnyt: Casablanca (1943), Gzlng (1944), Bvlet (1945) s Forgszl (1946). Hromszor kapott Oscar-djat. Nagy botrnyt kavart, mikor Amerikban elhagyta frjt s gyermekt Roberto Rosselini olasz rendez kedvrt. Sznpadi sznsznknt is sikeres volt.
Ingvar Kamprad (1926-) Klasszikus svd vllalkoz, az IKEA alaptja s tulajdonosa. (A cg neve az Ingvar Kamprad Emtaryd Agunnaryd szavak kezdbetibl llt ssze, a kt utbbi Kamprad szlfalujnak s a jrsnak a neve.) Az rueloszts s a termelshez igaztott termkfejleszts meglmodja s ttrje. A globlis IKEA-birodalom kialaktsban a legaprbb rszletekig szemlyesen vett rszt, munkjnak vezrszavai a kltsgtudatossg, j, rendhagy megoldsok, alzatossg, akarater s szemlyes pldamutats. Kamprad ragaszkodott hozz, hogy kompromisszum nlkl ellenrizhesse az IKEA-t, gy a cget sosem vezettk be a tzsdre, hanem minden fejlesztst nerbl vgeztek. Mg egy svd monds is szletett: Per Albin Hansson (korbbi svd miniszterelnk, a haza atyja) felptette a svd npotthont, Ingvar Kamprad pedig bebtorozta.” Lassan ideje lesz nemzetkzi vltozatot tallni erre a kzmondsra.
Ivar Kreuger (1880-1932) Vilgszerte ismert becsvgy pnzmgns s nagyiparos, vgzettsgt tekintve ptszmrnk. Pnzgyi birodalmat ptett fel, melynek vgclja a globlis monoplium megszerzse volt a klnbz gazatokban. Ezt a gyufaiparban kis hjn sikerlt is megvalstania. Kreuger zleti mdszere a vakmer btorsgra, a pimaszsgra s a gyors klcsnkkel finanszrozott terjeszkedsre plt. Tartzkod s visszavonult letet lt, mely hozzjrult a rla szl mtoszok kialakulshoz. A New York-i tzsde 1929-es sszeomlst kveten derlt fny Kreuger globlis zlethlzatn ttong hatalmas fekete lyukakra. 1932-ben Kreuger Prizsban ngyilkos lett, s ezt kveten sikkasztsok egsz sora kerlt napvilgra. Ez eredmnyezte a Kreuger-fle gazdasgi sszeomlst, mely nemcsak a svd pnzmgns egsz birodalmt tntette el a fld sznrl, hanem a teljes svd gazdasgi letet depressziba sodorta. Ez a gazdasgi sszeomls messze Svdorszg hatrain tl is reztette hatst, s a vilg egyik legnagyobb vllalati csdjeknt tartjk szmon.
Jan Stenbeck (1942-2002) Ellentmondsos ipar- s pnzmgns. Apjtl, Hugo Stenbecktl, aki tbbek kztt Ivar Kreuger gyvdje volt, hatalmas zleti birodalmat rklt. Mg Kreuger monopliumra trekedett, addig Stenbeck zleti alapelve az volt, hogy meg kell trni az egyeduralmat, elssorban az llam monopliumt. Fleg a mdia- s tvkzlsi ipar tern folytatott zleti tevkenysgvel az elmlt vek svd gazdasgi letnek taln legnagyobb megjtja, egyben nagy hatssal volt a svd trsadalom jabb kori alakulsra is.
Jussi Bjrling (1911-60) A XX. szzad egyik legnagyobb tenorja, vilghr volt lgy, ”szaki” hangszne. A stockholmi Operban kezdte plyafutst. 1938-tl fleg az Amerikai Egyeslt llamokban lt, ahol a New York-i Metropolitan egyik nagy sztrja lett.
Marcus Wallenberg (1899-1982) Legends hr nagyiparos s pnzmgns. Svdorszg vezet pnzgyi dinasztijnak, a Wallenberg-klnnak a feje. A Wallenbergek nemzetkzi sszehasonltsban is egyedlll hatalmi helyzetet lveznek a svd gazdasgi letben, az orszg szmos kiemelked ipari vllalatnl ellenrz pozcikat foglalnak el. A Wallenberg-csald eredetileg bankrcsald volt. Marcus Wallenberg volt az, aki elreltan, s mind pnzgyi, mind gazdasgi tekintetben radiklisan nekiltott a modern gazdasgi imprium felptshez, mely mg ma is a svd gazdasgi let vezet hatalmi szfrjt kpezi. A maga korban a nemzetkzi pnzgyi vilg jelents szemlyisge, akinek ezzel prhuzamosan diplomciai megbzatsai is voltak. Ugyanakkor nemzetkzileg megkrdjelezhet Marcus Wallenberg, illetve a Wallenberg-vllalkozsok szerepvllalsa a II. vilghborban.
Olof Palme (1927-86) 1969-76 valamint 1982-86 kztt Svdorszg miniszterelnke. Jobboldali polgri csaldbl szrmaz radiklis szocildemokrata, httrnek ksznheten a XX. szzadi svd politika legellentmondsosabb alakja, mind az orszg hatrain bell, mind kvl. Elssorban klpolitikjnak ksznheten rta be nevt a vilgtrtnelembe. A harmadik vilg jogairt foly nemzetkzi harc egyik legjelentsebb agittora volt, legismertebb taln a vietnmi hborban mutatott Amerika-ellenessge. 1986 februrjban Stockholmban a nylt utcn gyilkoltk meg, mikor felesgvel egy moziltogatst kveten testrk nlkl hazafel tartott. A gyilkossgrt azta sem tltek el senkit.
Per Albin Hansson (1885-1946) 1932-46 kztt Svdorszg miniszterelnke. t tekintik az n. „svd modell” vagy „harmadik utas politika” atyjnak, mely ers trsadalmat s ltalnos jltet biztost minden az orszg valamennyi polgra szmra. A svd szocildemokrata mozgalmat a radiklis irny helyett a jelenlegi mrskeltebb irnyba terelte. llamfrfi s npvezr, akinek legfontosabb fegyvere a kompromisszum s a trgyalsokkal trtn megolds. Bven rte mind kritika, mind dicsret azrt a trtnelmi tettrt, hogy az sszprti kormny miniszterelnkeknt hossz tv engedmnyek rn sikerlt megakadlyoznia, hogy Svdorszg belesodrdjon a II. vilghborba.
Raoul Wallenberg (1912-??) Svdorszg egyik legjelentsebb pnzgyi csaldjbl szrmaz svd diplomata, aki a II. vilghbor vgs szakaszban az n. menlevelek (Schutzpass) killtsval tbb tzezer budapesti zsidt mentett meg a deportlstl. 1945 janurjban a szovjet hadsereg kmkeds vdjval elfogta, s ezt kvet sorsrl azta sem lehet biztosat tudni. Wallenbergrl az utols bizonythat letjel 1947-bl szrmazik. Ma mr szinte szentknt tisztelik, s vilgszerte szmtalan emlkm s emlktbla rzi emlkt.
Selma Lagerlf (1858-1940). Fellzadt szletsbl add szerepkre ellen s nem vette t a Vrmland tartomnyban fekv csaldi birtok vezetst. 1891-ben a Gsta Berling trtnete cm regnnyel debtlt. Ez a regnye is, akrcsak szmos ms mve szkebb szlfldjnek npi mondira pl. Dinamikus, fantasztikus, mitikus s retorikus przjval megjtotta a realizmust. Legismertebb regnyei kzl nhny: Jeruzslem (1901-02), Arne r pnze (1904), A hall kocsisa (1912) s A csszr (1914). Nils Holgersson 1909-ben irodalmi Nobel-djat kapott. volt a Svd Akadmia els ni tagja 1914-ben.
Stefan Persson (1947-) Vllalatvezet, a H&M-konszern tbbsgi tulajdonosa. Az alapt Erling Persson fia. A H&M sok tekintetben az IKEA ikertestvrnek tekinthet. Ugyanabban az vben, 1947-ben alaptottk, s az IKEA-hoz hasonlan rendhagy gyrtsi tletekre, elosztsra s piackutatsra pl, azonos alapvet zleti tlettel: „modern formatervezs alacsony ron”.
|