A svd labdarg-vlogatott Svdorszg nemzeti csapata, amelyet a Svd Labdarg-szvetsg (Svdl: Svenska Fotbollfrbundet) irnyt. A svd vlogatottnak sszesen tizenegy alkalommal sikerlt kijutnia vilgbajnoksgra, ahol elszr 1934-ben szerepelt. Legjobb eredmnye: egy msodik hely az 1958-as svdorszgi vilgbajnoksgrl s kt harmadik hely (1950, 1994). Eurpa-bajnoksgon elszr 1992-ben vett rszt, ekkor Svdorszg volt a torna hzigazdja s az eldntig jutott. Mindmig ez a legjobb eredmnye. 2000-ben s 2008-ban a csoportkrben kiesett, a 2004-es kontinensviadalon pedig a negyeddntig jutott. Az 1948. vi nyri olimpiai jtkokon aranyrmet szerzett, e mellett kt bronzrmet is magnak tudhat (1924, 1952).

A kezdetek
A svd labdarg-vlogatott legels hivatalos mrkzst 1908. jlius 12-n jtszotta Norvgia ellen s 11–3-ra gyztt. Mg ebben az vben tovbbi t mrkzst jtszott, Anglia, Nagy-Britannia, Belgium s Hollandia ellen ktszer is. Mind az t tallkozt elvesztette.
Az 1908. vi nyri olimpiai jtkokon rszt vett. A Nagy-Britannia ellen elszenvedett 12–1-es veresg azta is a svd vlogatott legnagyobb arny veresge.
1916-ban gyzte le els alkalommal a rivlis Dnit.
Svdorszg az 1912. vi nyri olimpiai jtkoknak hzigazdja volt, ezenkvl szerepelt az 1920. s az 1924. vi nyri olimpin, utbbin bronzrmet szerzett.
1938-as vilgbajnoksg
Az 1938-as labdarg-vilgbajnoksg a svd vlogatott trtnetnek msodik vilgbajnoki szereplse volt. 1934-ben mr jrtak vb-n, akkor Argentnt legyzte s Nmetorszgtl szenvedett veresget. 1938-ban az els fordulban Ausztrival sorsoltk ssze, azonban Nmetorszg az Anschluss rtelmben elfoglalta Ausztrit. az osztrkok nem indultak a tornn s gy jtk nlkl jutott Svdorszg a msodik fordulba. A negyeddntben Kubt 8–0 arnyban legyztk. Ezen a mrkzsen debtlt Harry Andersson, Tore Keller s Gustav Wetterstrm pedig egyarnt 3-3 glt szerzett. Az eldntben Magyarorszgtl szenvedett 5–1-es, mg a harmadik helyrt rendezett mrkzsen Brazlia bizonyult jobbnak 4–2 arnyban. A svd vlogatott negyedik helyen zrta a vilgbajnoksgot.
1948. vi nyri olimpiai
Az els fordulban Svdorszg Ausztrival jtszott. A mrkzst Londonban rendeztk a White Hart Lane-n, mely 3–0-s svd gyzelmet eredmnyezett. A kvetkez mrkzsen Koret nagyon 12–0-ra verte, mely a svd vlogatott trtnetnek egyik legnagyobb arny gyzelme. Az eldntben az si rivlis Dnival tallkozott s legyzte 4–2-re
A dntt a legends Wembley Stadionban jtszottk 40000 nz eltt. Jugoszlvia 3–1-es legyzse a tornagyzelmet jelentette. Ez volt a svd vlogatott trtnetnek els rangos tornagyzelme.
1950-es vilgbajnoksg
Az 1950-es labdarg-vilgbajnoksgra a Svd Labdarg-szvetsg egyetlen profi labdargt sem nevezett, csak amatrkkel vett rszt a tornn.
Svdorszg Olaszorszggal s Paraguayjal kerlt egy csoportba (India visszalpett). Olaszorszgot 3–2-re legyzte São Paulo-ban, Paraguay ellen pedig 2–2-es dntetlent jtszott. A csoportot megnyerve a msodik fordulba jutott. Ezen a vilgbajnoksgon nem rendeztek egyenes kiesses szakaszt, hanem a ngy csoportgyztes krmrkzst jtszott egymssal, gy kialaktva a vgs sorrendet.
A msodik fordulban az els mrkzst a hzigazda Brazlia ellen jtszotta 138 000 nz eltt a Maracanã Stadionban. A tallkoz 7–1-es brazil gyzelemmel vgzdtt. Msodik mrkzsn Uruguay ellen lpett plyra São Pauloban. Uruguay 3–2-re gyztt, ami azt jelentette, hogy Svdorszg nem jtszhatott az aranyremrt. Utols mrkzsn Spanyolorszgot 3–1-re verte, ezzel megszerezve a harmadik helyet.
Ezen a tornn Svdorszg szerepelt a legjobban az sszes eurpai vlogatott kzl. A nem hivatalos Eurpa-bajnoki cmet is megkapta.
1958-as vilgbajnoksg
A Svd Labdarg-szvetsg 1956-ban jbl engedlyezte, hogy profi jtkosok szerepeljenek a vlogatottban, ezzel remnyt adva a svd szurkolknak, hogy az 1958-as labdarg-vilgbajnoksgon jl szerepeljen a nemzeti csapat. Svdorszg rendezknt automatikusan rsztvev volt, mellette Magyarorszg, Mexik s Wales voltak a csoportban az ellenfelei.
Mindhrom csoportmrkzsnek a Råsunda Stadion adott otthont Solnaban. Mexikt 3–0-ra, Magyarorszgot 2–1-re gyzte le, Wales ellen 0–0-s dntetlent jtszott. A negyeddntben szintn a Råsundaban a Szovjetunit verte meg 2–0-ra s jutott tovbb. Az eldntt Gteborgban jtszotta az Ulleviben, ahol az NSZK vlogatottjt verte 3–1 arnyban s ezzel trtnete sorn elszr vilgbajnoki dntbe jutott a svd vlogatott.
A dntt a Råsundaban rendeztk 52 000 nz eltt. Svdorszg a finlt s 5–2 arnyban elvesztette Brazlival szemben. Azta is ez a svd vlogatott legjobb vilgbajnoki eredmnye.
1960-as vek
A sikeres 1958-as vilgbajnoksgot kveten az 1960-as vekben egyetlen rangos nemzetkzi tornra sem jutott ki. Az 1962-es vilgbajnoksg ptselejteziben Svjc ellen kapott ki 2–1-re gy lemaradt a tornrl. Az 1964-es labdarg-Eurpa-bajnoksg selejteziben a negyeddntig jutott. Az 1966-os vilg s az 1968-as Eurpa-bajnoksgrl szintn lemaradt.
Az vtized vgn azonban sikerlt kijutnia az 1970-es vilgbajnoksgra. Olaszorszg ellen 1–0-s veresget szenvedett, Izrael ellen 1–1-es dntetlent jtszott, Uruguayt pedig 1–0-ra legyzte. Ezzel a csoport harmadik helyn zrt s kiesett.
1974-es vilgbajnoksg
Az 1974-es vilgbajnoksgon Bulgria, Hollandia s Uruguay mell sorsoltk a svd vlogatottat. Bulgria s Hollandia ellen dntetlent jtszott, Uruguayt 3–0 arnyban legyzte Roland Sandberg s Ralf Edstrm kt gljval.
A msodik csoportkrben Lengyelorszgtl 1–0-s veresget szenvedett. A helyzet a kvetkezkppen nzett ki. Amennyiben Svdorszg veszt az NSZK ellen, Jugoszlvia pedig megveri Lengyelorszgot, Svdorszg a msodik helyen vgez s jtszhat a bronzrt. Jugoszlvia azonban 2–1-es veresget szenvedett Lengyelorszgtl, ezrt Svdorszgnak mindenkpp gyznie kellett a hzigazdk ellen.
A mrkzst Dsseldorfban rendeztk 65 000 nz jelenltben. Ralf Edstrm rvn a svdek jutottak elnyhz a mrkzs 29. percben. A msodik flidben a nmet vlogatott egyre inkbb tvette a mrkzs irnytst s vgl 4–2-re megnyerte a prharcot. A Jugoszlvia elleni utols mrkzst 2–1 arnyban megnyerte Svdorszg s sszestsben az 5. helyen zrta a vilgbajnoksgot.
Az 1976-os Eurpa-bajnoksgra nem jutott ki. Az 1978-ban sorozatban harmadik vilgbajnoki rszvtelre kszlt a svd vlogatott. Els mrkzsn 1–1-es dntetlent rt el Brazlia ellen. Ausztria s Spanyolorszg ellen egyarnt 1–0-s veresget szenvedve a csoport utols helyn vgzett 1 ponttal.
1979–1990
Az 1982-es vilg s az 1984-es Eurpa-bajnoksg kzdelmeirl lemaradt s ugyancsak nem jutott ki az 1986-os vilg illetve 1988-as Eurpa-bajnoksgra. 1978 s 1990 kztt teht egyetlen nemzetkzi tornn sem tudott rszt venni. Az 1990-es labdarg-vilgbajnoksg alkalmval 12 v utn trt vissza a vilgbajnoki meznybe. A csoportban Brazlia, Costa Rica s Skcia ellen mindhrom mrkzst 2–1 arnyban elvesztette.
1992-es Eurpa-bajnoksg
Az 1992-es Eurpa-bajnoksgnak Svdorszg volt a hzigazdja s ekkor szerepelt els alkalommal a kontinenstornn. Anglival, Dnival s Franciaorszggal kerlt egy csoportba. A Franciaorszg elleni 1–1-es dntetlent, Dnia 1–0-s s Anglia 2–1-es legyzse kvette. Az eldntben Nmetorszg ellen 3–2-re kikapott. Mindmig a svd vlogatott trtnetnek legjobb Eurpa-bajnoki szereplse.
1994-es vilgbajnoksg
Svdorszg a selejtezcsoportjt megnyerve Bulgria eltt jutott ki az 1994-es vilgbajnoksgra. A B csoportba sorsoltk Brazlia, Kamerun s Oroszorszg trsasgban. A Kamerun elleni nyitmrkzsen sokig gy tnt folytatdik az 1990-ben elkezddtt 2–1-es veresgek sorozata, de Martin Dahlin rvn a 75. percben egyenltett, kialaktva a 2–2-es vgeredmnyt. A kvetkez mrkzsen Oroszorszg egy korai bntetbl szerzett gllal hamar megszerezte a vezetst. Svdorszg Tomas Brolin s Martin Dahlin kt gljval megfordtotta az eredmnyt s 3–1-re megnyerte a tallkozt. Az utols csoportmrkzsen Brazlia ellen 1–1-es dntetlent jtszott. A svdek glszerzje Kennet Andersson volt. A nyolcaddntben Kennet Andersson kt s Martin Dahlin gljaival 3–1-gyel lpett tl Szad-Arbin. A negyeddntben Romnival mrkztt Svdorszg egy emlkezetes mrkzsen. Vgl a rendes jtkidt s a hosszabbtst kveten 2–2-re vgeztek a felek, gy kvetkeztek a tizenegyesrgsok, melyben a svd vlogatott bizonyult jobbnak. Az eldntben ismt Brazlival tallkozott s ezttal 1–0-s veresg lett a vge. Miutn Jonas Thern a killts sorsra jutott, Romrio a 80. percben megszerezte a prharc egyetlen gljt. A bronzmrkzsen Bulgrival jtszott Svdorszg s 4–0-ra gyztt. 1958 ta ez volt a svd vlogatott legjobb eredmnye.
2000-es Eurpa-bajnoksg
A selejtezkben az sszes mrkzst megnyerte Svdorszg, egyedl az Anglia elleni idegenbeli 0–0-s dntetlen alkalmval vesztett 2 pontot. Az Eurpa-bajnoksg nyitmrkzst a hzigazda Belgium ellen jtszotta Svdorszg s 2–1-es veresget szenvedett. Bart Goor 43. s mile Mpenza 46. percben szerzett gljaira Johan Mjllby tudott vlaszolni, miutn a belga kapus Filip De Wilde eladta a labdt. Trkorszg ellen 0–0-t jtszott, Olaszorszgtl pedig 2–1-re kapott ki. Luigi Di Biagio s Alessandro Del Piero illetve Henrik Larsson szereztk a glokat. Svdorszg a csoport utols helyn vgzett 1 ponttal.
2002-es vilgbajnoksg
Svdorszg a halalcsoportba (F csoport) kerlt a sorsolst kveten Anglia, Argentna s Nigria trsasgban. Els mrkzst Anglia ellen jtszotta, melyen Sol Campbell az angolokat juttatta elnyhz mg az els jtkrszben. A msodik flidben Svdorszg vette r a mrkzs irnytst s Niclas Alexandersson rvn egyenltett, ezzel belltva az 1–1-es vgeredmnyt. A kvetkez mrkzsen Nigria ellen jtszott Svdorszg. Julius Aghahowa szerzett vezetst az afrikai csapat szmra, de Henrik Larsson kt gljnak ksznheten a svd vlogatott fordtott s gyztt. Az utols csoportmrkzsen Argentnval tallkozott, ahol az argentinoknak mindenkppen nyernik kellett, miutn 1–0-s veresget szenvedtek Anglitl. Anders Svensson 30 mteres szabadrgsglja utn azonban erre egyre kevesebb esly ltszott s Hernn Cresponak ugyan sikerlt egyenltenie, de az eredmny mr nem vltozott. Svdorszg tovbbjutott, Argentna kiesett.
A nyolcaddntben Szenegl ellen jtszott Svdorszg. Henrik Larsson egy Anders Svensson ltal elvgzett szgletet kveten korn vezetst. Szenegl egyenltett Henri Camara rvn. A rendes jtkidben mr nem esett tbb tallat. A hosszabbtsban az aranyglszably volt rvnyben. Svdorszg nagy erket mozgstott a gyztes gl megszerzsnek rdekben, melyben leginkbb Zlatan Ibrahimovi jeleskedett, azonban a szenegli kapus Tony Silva mindent hrtott. A gyzelmet vgl Szenegl szerezte meg.
2004-es Eurpa-bajnoksg
Svdorszg a 2004-es Eurpa-bajnoksgot Bulgria 5–0-s legyzsvel kezdte. A msodik csoportmrkzsen Olaszorszg ellen jtszott. A mrkzs 36. percben Antonio Cassano az olaszokat juttatta vezetshez. Andreas Isaksson vdseinek ksznheten a svdek a mrkzsben maradtak s a 84. percben Zlatan Ibrahimovi rvn sikerlt i az egyenlts. A vgeredmny 1–1 lett. Az utols mrkzsen Dnia ellen mindkt fl tudta, hogy egy 2–2-es eredmnnyel mindketten tovbbjutnak, mg az olaszok kiesnek. Nos valjban ez trtnt. Hossz ideig Dnia vezetett 2–1-re, de Mattias Jonson a vge fel egyenltett. Ezzel Svdorszg s Dnia tovbbjutott, Olaszorszg pedig kiesett.
A negyeddntben Hollandia ellen se a rendes jtkidben, se a hosszabbtsban nem esett gl. ehhez a legkzelebb Fredrik Ljungberg llt, akinek egy jl irnytott lvssel sikerlt eltallnia a keresztlcet. A bntetprbajban Olof Mellberg lvst a holland kapus Edwin van der Sar hrtota, kiejtve ezzel a svd vlogatottat.
Svdorszg labdarg-vlogatottja a 2006-os vb-n.
2006-os vilgbajnoksg
A 2006-os vilgbajnoksgon a B csoportba kapott besorolst. A Trinidad s Tobago elleni 0–0-s dntetlent kvette Paraguay 1–0-s legyzse. a glt Fredrik Ljungberg szerezte a 89. percben. Az Anglia ellen 2–2-es dntetlennel s a megszerzett 5 ponttal a msodik helyen zrta a csoportot. A nyolcaddntben a hzigazda Nmetorszgtl kapott ki 2–0 arnyban.
2008-as Eurpa-bajnoksg, 2010-es vilgbajnoksg selejtezi
A 2008-as Eurpa-bajnoksg selejteziben az F csoportban szerepelt Svdorszg s vgzett Spanyolorszg mgtt a msodik helyen. A Dnia–Svdorszg mrkzs 3–3-as llsnl a 89. percben flbeszakadt. Herbert Fandel jtkvezet a svdek javra bntett tlt. Ezt kveten egy szurkol berohant a plyra s megttte a jtkvezett, Fandel pedig lefjta a mrkzst. Az UEFA utlag 3–0-s eredmnnyel Svdorszg javra rta a tallkozt.
Az Eurpa-bajnoksgot Zlatan Ibrahimovi s Petter Hansson gljaival Grgorszg 2–0-s legyzsvel kezdte Svdorszg. A kvetkez mrkzsen Spanyolorszg ellen a 92. percben David Villa glja dnttt. Az harmadik csoportmrkzsen Oroszorszgtl szenvedett 2–0-s veresget, ezzel Svdorszg bcszott.
Svdorszg a 2010-es vilgbajnoksg selejtezit Tiranaban Albnia ellen egy 0–0-s dntetlennel nyitotta. Ngy nappal ksbb Magyarorszgot gyzte le Kim Kllstrm s Samuel Holmn gljaival 2–1-re. Portuglival oda-vissza, Stockholmban s Portoban is egyarnt 0–0-s dntetlent rt el. Hazai plyn Thomas Kahlenberg gljval 1–0-s veresg Dnitl. Ezt kveten hazai krnyezetben Mltt 4–0-ra, a hosszabbtsban Magyarorszgot idegenben 2–1-re, majd szintn idegenben ismt Mltt egy ksi ngllal 1–0-ra verte. Dnitl Jakob Poulsen gljval idegenben is 1–0-ra kapott ki. utols mrkzsn Albnit verte 4–1 arnyban. Mindez Dnia s Portuglia mgtt a csoport harmadik helyre volt elegend. A sorozat vgn Lars Lagerbck tvozott a szvetsgi kapitnyi posztrk, helyt Erik Hamrn vette t.
A fjlhoz kpjegyzet tartozik
2012-es Eurpa-bajnoksg, 2014-es vilgbajnoksg selejtezi
Svdorszg a 2012-es Eurpa-bajnoki selejtezket, az j szvetsgi kapitny, Erik Hamrn vezetsvel kt gyzelemmel kezdte Magyarorszg s San Marino ellen. Ezutn Hollanditl 4–1-es veresget szenvedett Amszterdamban, de ezt kveten Moldovt Stockholmban 2–1-ra, Chișinuban pedig 4–1-re verte. Finnorszgot 5–0-ra gyzte le hazai krnyezetben. A Magyarorszg elleni idegenbeli mrkzsen, a Pusks Ferenc Stadionban 2–1-es veresget szenvedett Rudolf Gergely hosszabbtsban szerzett gljval. Idegenben San Marino 5–0-s, majd Finnorszg 2–1-es legyzse kvetkezett. Utols selejtezmrkzsn Hollandit 3–2-re megverte hazai plyn, ami azt jelentette, hogy a selejtezcsoport msodik helyn vgezve, a megszerzett 24 ponttal a legjobb msodik helyen zr vlogatott lett Svdorszg, gy automatikusan kijutott az Eurpa-bajnoksgra.
A sorsolst kveten a svd vlogatott Anglia, Franciaorszg s Ukrajna mellett a D csoportba kerlt.
A nyit mrkzsn 2–1-es veresget szenvedett a hzigazda Ukrajnval szemben. Majd ezt kveten Anglival tallkozott s ismt kikapott, ezttal 3–2-re, ami egyben azt is jelentette, hogy a harmadik krre mr nem maradt eslye Svdorszgnak a tovbbjutsra. Utols csoportmrkzsn nmi szpsgtapaszt jelentett Franciaorszg 2–0-s legyzse.
A 2014-es vilgbajnoksg selejtezinek C csoportjban Nmetorszg mgtt a msodik helyet szerezte meg Svdorszg. Ebben nagy szerepe volt annak, hogy az egyik kulcsfontossg mrkzsen 2013. oktber 11-n Martin Olsson s Zlatan Ibrahimovi gljaival 2–1 arnyban legyzte Ausztrit.[7] A ptselejtezben Portuglit kapta ellenfll. Az els tallkozn Lisszabonban 1–0-s, a visszavgn Solnaban pedig 3–2-es portugl gyzelem szletett. sszestsben 4–2-vel Portuglia jutott ki a vilgbajnoksgra
Stadion
A svd labdarg-vlogatott els szm otthona a Solnaban tallhat Råsunda Stadion volt egszen 2012-ig, amit az j nemzeti stadion a Friends Arena vltott fel. A Råsunda egyike annak a kt stadionnak az Egyeslt llamokbeli Pasadena-i Rose Bowl mellett, ahol a frfi (1958) s a ni (1995) vilgbajnoksg dntjt is megrendeztk.
A Råsunda Stadiont 1910. szeptember 18-n nyitottk meg s mindssze 2000 f befogadsra volt alkalmas. 1937-ben bvtettk 40000 fre. A stadion helyszne volt az 1912. vi nyri olimpiai jtkoknak, amelynek Stockholm volt a hzigazdja s az 1958-as vilgbajnoksgnak, amikor is 8 mrkzst rendeztek itt. Az 1992-es Eurpa-bajnoksg alkalmval 4 mrkzst jtszottak benne, az 1995-s ni vilgbajnoksgon egyedl a dntt rendeztk itt.
A gteborgi Ullevi-ben is tbb alkalommal plyra lpett a vlogatott.
Szerels
Svdorszg tradicionlis szerelse a srga mez, kk nadrg, srga sportszr. 1974 s 2003 kztt az adidas, 2003 s 2013 kztt az umbro, 2013-tl jbl az adidas ltja el sportszerekkel a vlogatottat.
Forrs: wikipedia
|