A csekly szmban fennmaradt modlis hangsor s tncritmus svd npdalok norvg s nmet hatsrl tanskodnak. A svd hagyomnyos zene legspecifikusabb mfaja a lockrop (lokk). llattartssal, terelssel szoros kapcsolatban ll, funkcionlis zenei jelensg. Tulajdonkppen rvid, kiltsszer frzisok, hosszabb dsztett dallamok s beszd egyfajta elegye a funkci ltal megkvnt elrendezsben. Eladi minden esetben nk. Szerepe a kommunikci, rszint a lbasjszg hvsra, sszeterelsre, rszint ember-ember kzti, jellemzen nagy tvolsgokban trtn kapcsolattartsra szolgl (klnleges hangkpzsi technikjnak ksznheten akr 4-5 km tvolsgra is elhallatszik), a hangszeres (leginkbb fvs hangszer) jelek, jelzsek pedig a vadllatok tvol tartst, elzst hivatottak segteni. A kzpkori ballada (a npi hagyomnybl mra teljesen kihalt) eredeti funkcijban elvlaszthatatlan volt a tnctl. Prototpusa, a francia trtnelmi sanzon a nemesi udvarokbl indult ugyan, de korn elterjedt a kznp kreiben, s szjhagyomnyos npi mfajj vlt. A Svdorszgban fennmaradt kzpkori balladk a legarchaikusabb npdalcsoport kpviseli. Refrnes szerkezet, a balladval rokonthat jtkdalok is megjelennek, fennmaradsukat a – leginkbb vallsos – nnepekkel val szoros egyttlsknek ksznhetik. Szintn magasan reprezentltak az egyszer, vilgos szerkezet gyermekdalok. A 18. szzadi vallsos mozgalmak hatsra az orszg egyes terletein a protestns npnekek neklsnek sajtos hagyomnya alakult ki. A dallamok forrsai a hivatalos protestns nekesknyvek, az eredeti vltozatokat azonban a npi gyakorlat cserlte. Ez, tovbb a hangszerksret hinya (a vidki templomok nagy rsznek nem volt orgonja) viszonylag nagy eladi szabadsgot adott, ami varinsok kialakulshoz vezetett.
A svd npzenben a hangszeres zene dominl. A legelterjedtebb hangszer a heged, a nagyobb egyttesek is szinte csak hegedskbl llnak, s tbb szlamban rdekes dsztsekkel adjk el a szmokat. A npi hegednek is van tbb fajtja. Termszetesen a gyrilag kszlt hangszerek ugyanolyanok, mint a vilg minden tjn. De izolltabb helyeken, szegnyebb krnyezetben a muzsikus maga ksztette a hangszert. Emiatt ez sokfle vltozatban ltezett. Szmunkra a legegzotikusabb taln a facip heged, svdl trskofiol (angol neve is van, legalbbis a lemezbortkon, ez a Clog Fiddle). Valdi facipbl, illetve a mr elhasznlt facip talpbl kszlt. Erre egy fedelet ragasztottak s rfesztettk a hrokat. A facip volt a legelterjedtebb lbbeli, praktikus, knyelmes, tarts, a mai napig hasznljk. Egyik-msik aztn egy id utn hegedv vltozott.

A mai internetes vilgban, amikor rengeteg felvtelt tallhatunk pldul a Youtube-on, ahonnan az elhangzott zenei idzet is szrmazik. Ugyanott tbb pldjt is megtalljuk a facip heged repertorjnak.
A 18–19. szzad hegedse legelssorban tnczensz volt, repertorja leginkbb a divatos tncok (menett, quadrille, polonz, polka, kering) dallamaibl llt. A POLKA a mazurkhoz ritmikailag hasonl 3/4-es svd tncdal. A svd npzenben nll hagyomnyt alaktott ki. A muzsikusok zme amatr, kevesen ismertk a kottt, vagy rszesltek brminem klasszikus zenei kpzsben. A kiemelked kpessg zenszek azonban hatottak az egyes terletek zenei stlusra s az eladsmdra. A 20. szzad eltntette a loklis klnbsgeket, uniformizlta a repertort, s valamelyest egysgestette az addig egyni irnyokat mutat jtktechnikkat, jtkstlust is. Legismertebb tradicionlis tnc a HAMBO - 3/4 tem svd nptnc, amiben a polka s a mazurka eredete is felismerhet.
A legsibb (s mg napjainkban is hasznlatban lv) svd npi hangszer a NYCKELHARPA. Felttelezheten 14–15. szzadi eredet, korabeli kpi brzolsai (templomi festmnyek) is fennmaradtak. A hegedhz hasonlan vonval jtszanak rajta, klnlegessge, hogy a hangmagassg vltoztatsra nem az ujjak, hanem klnbz kulcsok szolglnak. Hdja lapos, s tbb zenghrral (drone-hr) rendelkezik, ez adja jellegzetes hangjt. A legkedveltebb, s a svd npzenvel leggyakrabban emltett hangszer a HEGED. A 18. szzadra az orszg egsz terletn elterjedt, s a 19. szzad vgig a tncmulatsgok s egyb hangszeres muzsikt megkvn nnepi alkalmak dominns hangszere volt, majd itt is megjelent a harmonika. A 19-20. szzad forduljn a heged (mint npi hangszer) sorsa megpecsteldni ltszott. A hangszer tmentsrt tett erfesztsek bizonyos szintig el is rtk cljukat, nszervezd trsasgok klnbz versenyeket, hegedstallkozkat tartottak, idvel hegedsbandk jelentek meg a nyilvnossg eltt.
A hrfa rgen nem csak a mai hrft jelentette, hanem a klnbz hros hangszerek gyjtneve volt, ezrt neknk ez a fordts flrevezet. Taln a nmet, Schlsselfiedel vagy angol, Keyed fiddle megfelelje, a kulcsos heged nyjthatna valami elkpzelst arrl, hogy hogyan is nz ki ez a hangszer. A kzpkorban sokfel ksrleteztek az eredeti pengets hangszerek, a psaltrium klnfle vltozatai megszlaltatsnak lehetsgeivel. Vonval szlaltattk meg, vagy klnfle mechanikai szerkezetekkel lttk el. Tbbet mindenki ismer kzlk, a csembal s annak rokonhangszerei a mai napig hasznlatban vannak. Billentyzettel elltott hangszer a tekerlant is, csak azt nem vonval, hanem egy gyantzott henger segtsgvel szlaltatjk meg. A nyckelharpa a tekerlant taln legkzelebbi rokona. Jobbkzzel egy rvid vonval szlaltatjk meg a hrokat, alatta rezg hrok erstik fel a hangokat. A jtszhron pedig a klnbz hangmagassgokat balkzzel, billentyzet segtsgvel lltjk el.
A ma is l svd hangszeres npzene nem nagyon rgi eredet, a legtbb fennmaradt npi dallam a 18-19. szzadban keletkezett. A npi hagyomny megrizte a muzsikusok nevt, s genercikon keresztl megtartottk a dallamok eladsi mdjt. A mai napig l ez a hagyomny, s a rgi megmaradt hagyomnyos dallamok mellett a npzenszek a tradcihoz hven jakat is komponlnak. Ezek aztn ugyangy a hagyomny rszv vlnak a kvetkez generci szmra.
A nyckelharpa nem knny hangszer, kompliklt a ksztse s nem is olcs az ellltsa, ezrt lassan szinte teljesen a feledsbe merlt. Nmetorszgban s Dniban mg kvethet a 17. szzadig, de utna nyoma veszett. Svdorszgban egyetlen helyen talltak r a kutatk, a Stockholmtl szakra, krlbell 100-150 kilomter tvolsgra lv Uppland orszgrszben. Az egyik legjelentsebb terjeszt neve Eric Sahlstrm.

A 60-as vekben kezddtt el a hangszer renaissancea, hangszerksztk, muzsikusok rszre kezdtek tanfolyamokat rendezni s a hangszert egyre gyakrabban hasznltk a npzenszek orszgos tallkozin. Tbb kpzett muzsikus kezdte zenei plyjt, mint npzensz, elssorban hegedsk. gy elkpzelhet, hogy lassan a nyckelharpa is visszakerl eredeti zenei krnyezetbe, ahol a kastlyokban, templomokban a csembalval s a tbbi vons hangszerrel egytt jtszott fontos szerepet. Mai mzenei alkotsok tovbbra sincsenek nagy szmmal, inkbb mint rdekessgvel szolgl egy-egy fellpst a nem npzenei mfajban.
Forrsok: epa.oszk.hu • irodalmiradio.hu
|