Selma Ottilia Lovisa Lagerlf (Svdorszg, Mårbacka, 1858. november 20., – Mårbacka, 1940. mrcius 16.) svd rn. Nemzetkzi sikert a Nils Holgersson csodlatos utazsa Svdorszgon t cm gyermekknyvvel rt el. Az els n, aki irodalmi Nobel-djban rszeslt. Az jromantika s az impresszionizmus kpviselje. A Nobel-djjal a Svd Akadmia elismerte a Nils Holgersson meseregnyben kifejezett mlyen morlis gondolatot is: "inkbb maradjak rkk trpe, mint hogy elruljam a bartomat".
letplyja
Selma Lagerlf 1858. november 20-n szletett a vrmlandi Mårbackban (ejtsd: mrbakka), Nyugat-Svdorszgban. desapja, Erik Gustaf Lagerlf nyugalmazott hadnagy s fldbirtokos volt, desanyja Louise Elisabeth Wallroth vagyonos filipstadi kereskedcsaldbl szrmazott. Szlei mly evanglikus vallsossga Selma egsz letre s r munkssgra is kihatott.
Apai nagyszlei, Daniel Lagerlf katonai rnok s uradalmi intz, s felesge Lisa Maja Wennerwik, szintn lelkszcsaldbl szrmaztak. A nagymama eltt Mårbackt hrom genercin t a csald ni tagjai rkltk, s mindegyikk lelkszhez ment felesgl. Apai nagyszleinek trtnett Selma Lagerlf a Liljecronas Heimat cm regnyben rktette meg.
A kis Selmt otthon tantottk, gy a tbbi gyerektl elszigetelten ntt fel a csaldi birtokon. Nagyanyjtl hallotta azokat a mesket s legendkat, amelyek ksbb mveiben felbukkantak.
1885-tl 1895-ig egy lnyiskolban tantott. Ekkor fogott bele els regnybe, a Gsta Berling trtnetei (1891) cm terjedelmes munkba (eredeti cme Gsta Berlings saga). A knyv elszr nem aratott nagy sikert, csak a dn fordts 1893-as megjelense utn, Georg Brandes pozitv kritikjnak hatsra vlt a svd romantikus megjuls rszv.
1894-ben ismerkedett meg Sophie Elkan rnvel, akiben bartra s trsra lelt. A fennmaradt levelezsk alapjn kapcsolatuk szerelmi jelleg volt.
Miutn 1895-ben felhagyott a tantssal, a Svd Akadmia pnzgyi tmogatsa mellett minden idejt az rsnak szentelte. Sophie Elkannal kzs szicliai utazsai ihletsre szletett az Antikrisztus csodi (1897) cm regnye.
1906-1907-ben megjelent a legnagyobb nemzetkzi npszersgnek rvend ifjsgi knyve, a Nils Holgersson csodlatos utazsa, melyben egy parnyira sszement kisfi utazza be Svdorszgot vadludak htn. A meseregny az r eredeti szndka szerint – fldrajz-tanknyv. Ebbl a mvbl ksbb npszer rajzfilmsorozat kszlt, melyet Magyarorszgon is vettettek.
Selma Lagerlf Nils Holgersson ifjsgi knyve legalbb akkora siker volt a mvelt vilgban, mint Rudyard Kipling 1894-ben rt A dzsungel knyve cm regnye. Tbb mint negyven nyelvre lefordtottk Lagerlf mvt, Magyarorszgon is hsznl tbb kiadst rt meg.
1909-ben kapta a Nobel-djat „magasrend idealizmusa, lnk kpzelete s szellemi rzkenysge elismersl”. A djjal a Svd Akadmia elismerte a Nils Holgersson meseregnyben kifejezett mlyen morlis gondolatot is: "inkbb maradjak rkk trpe, mint hogy elruljam a bartomat". A Nobel-djjal jr jutalombl visszavsrolta a csaldi birtokot, a szeretett Mårbackt, ahol szletett, s amely alkoholista apja adssgai miatt szott el annak halla utn.
Lagerlf mveire jellemz a misztikum keveredse a valsggal, a meseszer elemek megjelense a realista krnyezetben. Lagerlf vilga a dmonok s tndrek lakta Svdorszg.
A msodik vilghbor kzeledtvel Lagerlf segtett nmet rtelmisgieket kimenekteni Nmetorszgbl a nci rmuralom ell. Amikor a Szovjetuni 1939-ben megtmadta Finnorszgot, Selma Lagerlf a Nobel-djjal jr aranyrmt elkldte a finn kormnynak azzal a szndkkal, hogy segtse ket a Szovjetuni elleni harcban. Br a finn kormnyt a gesztus mlyen meghatotta, az rmet visszakldte az rnnek.
Per Olov Enquist Kpcsinlk cm drmjban azt dolgozta fel, mikpp hatott Lagerlf letre s munkjra apja alkoholizmusa. A drma sznpadi- (1998) s tvfilmvltozatt (2000) is Ingmar Bergman rendezte.
lete utols vtizedeiben megrta dokumentumrtk hrom vaskos knyvet kitev memor kteteit. 81. vesen otthonban rte a hall.
Ismertebb mvei
-
Gsta Berling trtnete (Gsta Berlings saga), 1891 (megfilmestettk 1924-ben Greta Garboval a fszerepben)
-
Jeruzslem (Jerusalem), 1901-1902 (megfilmestettk)
-
Nils Holgersson csodlatos utazsa Svdorszgban (Nils Holgersson underbara resa genom Sverige), 1906-07 (megfilmestettk)
Mvei magyarul (vlogats)
-
Nils Holgersson csodlatos utazsa a vadludakkal. Ford. Tbori Piroska. Budapest: Tarka Knyvek, 1921. 32 p. Ser. Tarka Knyvek
-
A hall kocsisa. Elbeszls. Ford. Leffler Bla. Gyoma: Kner, 1929. 158 p.
-
Amikor n kislny voltam. Ford. G. Beke Margit, ill. Belatiny Braun Olga. Budapest: Athenaeum, 1936. 231 p.
-
Csodlatos utazs: Nils Holgersson tja a vadludakkal. Ford. G. Beke Margit, ill. Belatiny Braun Olga. Budapest: Athenaeum, 1937. 220 p.
-
Az antikrisztus csodi. Ford. Pogny Kzmr. Budapest: Franklin Trsulat, 1942. 337 p.
-
Veronika kendje. Cleveland, Ohio. Katolikus Magyarok Vasrnapja, 1950-es vek. 95 p. Ser. Magyar knyvtr
-
Nils Holgersson csodlatos utazsa. Ford. Beke Margit, ill. Kass Jnos. Budapest: Mra Kiad, 1958. 350 p.
-
Krisztus-legendk. Ford. s az elszt rta Tth Sndor. Budapest: Szt. Istvn Trs., 2008. 193 p. ISBN 978-963-277-004-8 s Franklin Trsulat, Budapest kiadsa, Fordtotta: Leffler Bla
-
Arne r kincse. Mra Ferenc Ifjsgi Knyvkiad, 1991
-
Liljecrona otthona. Fordtotta: Leffler Bla, Franklin-Trsulat Kiadsa, Budapest
-
Gsta Berling kt ktetes. Fordtotta: Benedek Marcell, Franklin-Trsulat Kiadsa, Budapest
-
Helga-Marianna. Fordtotta: Benedek Marcell, Franklin-Trsulat Kiadsa, Budapest
-
A Csszr. Franklin-Trsulat Kiadsa, Budapest
-
A Generlis Gyrje - A Lwenskjld Leny. Franklin-Trsulat Kiadsa, Budapest
-
Jeruzslem I-II. Franklin-Trsulat Kiadsa, Budapest
Djak
-
Az irodalomtudomny dszdoktora
-
Irodalmi Nobel-dj (1909)
Forrs: wikipedia
|